Türkiye'nin En İyi GEzi Blogları
Seyahat Tavsiyeleri

Türkiye’nin En İyi Gezi Blogları – Güncel

72views

Türkiye’de gezmek ve seyahat yapmak gezi blogları, eskiden ne kadar kolay olmasa da günümüz şartlarında oldukça kolay bir duruma geldi. Sosyal medya ve internetin olumlu etkisi, gün geçtikçe insanları daha fazla seyahat etmeye ve yeni şeyler keşfetmeye itiyor. Kuşkusuz ki, bu durumun üstünde gün geçtikçe sayıları artan ekonomik fiyatlı havayolu şirketlerinin ve seyahat tarifelerinin payı büyük. Ülkemizde sayıları gittikçe artan seyahat bloglarından da bunu kolay bir şekilde anlayabiliriz. Bir seyahate çıkmadan önce neredeyse ilk baktığımız yer onlar oluyor. Bunu kimse inkâr edemez…

Rekabetin oldukça fazla olduğu gezi blogları ve seyahat blogları sektöründe, başarılarıyla göz dolduran birçok yerli gezi blogu bulunuyor. Üstelik bu işi hiçbir kâr ve gelir amacı gütmeden yapıyorlar. Onlar için seyahat etmek, yeni şeyler keşfetmek ve diğer insanlara aktarımda bulunmak kâfi…

Peki bu seyahat ve gezi blogları neler? Türkiye’nin en iyi gezi blogları hangileri? İsterseniz lafı uzatmadan sıralamaya başlayalım:

Bir Hayalin Peşinde

Ülkemizin en eski seyahat blog’larının başında birhayalinpesinde.com geliyor. En güncel içerikleri bulabileceğiniz sitede Dünya’nın bir çok ülkesine ait gezi bilgileri, Vize işlemleri gibi konularda okuyucularına bilgiler vermektedir. Seyahate çıkmadan önce mutlaka takip etmeniz gereken blog’ların başında birhayalinpesinde.com sitesi gelmektedir.

View this post on Instagram

(YENİ VİDEO PROFİLDEKİ LİNKTE) İftardan sonra evlerinize konuk olduğum bölüm yayında dostlar.🤗 👇 Son zamanlarda ne yazık ki bir yere gidemiyoruz. O yüzden haftada 2 video üretip, gittiğim yerleri size anlatmaya; dünyanın farklı yerlerini göstermeye devam ediyorum. 👇 Bizden 18.000 km uzakta, 17 sene önce Türkiye’den oralara gidip, döner dükkanı açan bir abim ile denk geldiğim vlogu umarım beğenirsiniz ☺️🙏 👇 İzleyenlerin yorumlarını duymak isterim. Ülke zaten güzel ama dönerci abimiz ile dünyanın sonunda denk gelmek daha bir başka güzel değil miydi ? ☺️ #yenizelanda #newzealand #mtcook #nature #travel #birhayalinpesinde #seyahat #gezi #evdekal

A post shared by Deniz Pehlivan (@birhayalinpesinde) on

Gezimanya

Gezimanya.com içerisinde bir çok destinasyon‘u barındıran en büyük gezi ve seyahat blogları arasında yer almaktadır. Her zaman aktif ve güncel bilgileri bu sitede bulabilmeniz mümkündür. Bunun yanı sıra siteye kayıt oluşturarak kendi maceralarınızı paylaşabilirsiniz. Yine mutlaka takip etmeniz gereken gezi blog’larının başında gelmektedir.

View this post on Instagram

Karşınıza hiç ayı çıktı mı? Bizim çıktı. Gelin anlatalım😊 💚 Pek çok yer gezdik. Hepsi de şehir merkezleri, katedraller, cafeler, müzeler değildi elbette. Çok kez vahşi doğada da gezindik. İşte bunların bir tanesinde ayı peşine bile düştük 🙄 💚 Slovenya’nın güneyinde bir bölge Koçevski. Merkez şehri Koçevye’ye başkent Ljubljana’dan günübirlik gidip gelmek çok da zor değil, o yüzden Slovenya ziyaretlerinizde tavsiye edebileceğimiz noktalardan biri. Peki buraya neden gelinir derseniz, cevap hemen tüm Slovenya’da olduğu gibi doğa olur tabi. 🌲 Koçevski’de hala balta girmemiş ormanlar var. Bu ormanlar (ve tabi doğa) hem devlet, hem de halk tarafından büyük bir özenle korunuyor. Bu koruma altındakilerden bir değer de bölgedeki vahşi ayı nüfusu. 🐻 Bizi gezdiren rehberimiz Petra’dan çok şey öğrendik. Mesela ayıların izlerini sürmeyi, dışkılarını ve tüylerini analiz ederek hangi ayı olduklarını tespit ettiklerini, ayıların sizi koku yoluyla hangi mesafede tuttukları vs. İşte o gün epey bir uğraştık ama maalesef Koçevski’nin balta girmemiş ormanlarından ayı göremeden döndük. 😞 Önceki gönderide bahsettiğimiz Romanya Transfagaraşan seyahatimizde ise otoyol üzerindeki bir tünelden çıkar çıkmaz hemen yolun sağında bir ayı bizi bekliyordu. Hem de o kadar yakındı ki arabaya, sanki camı silip bir bahşiş koparacak, o kadar 😊 💚 Sen git doğada uzman rehberlerle ayı kovala bulama, otoyolda gelsin ayı seni bulsun 🤣 💚 Var mı sizin de ayıyla karşılaşma maceranız? 🐻 Not: ❗️❗️❗️ Romanya’da ayıyla karşılaşma maceramız için youtube kanalımızdaki son videoya , Slovenya’daki ayı peşinde geçirdiğimiz tüm günü ise bio’ya eklediğim gezi notumuzda bulabilirsiniz. 💚 Yorumları bekliyoruz🤗 #slovenya #kocevje #kocevsko

A post shared by Tuğçe & Murat (@gezimanya) on

Gezip Gördüm

Yıllardır gezdiği ve görmüş olduğu deneyimleri takipçilerine aktarmayı başarı ile sürdürmeye devam eden gezipgordum.com sitesi mutlaka takip etmeniz gereken sitelerden bir tanesidir. Son yıllar da öne çıkan gezi blog‘ları arasına giren gezipgordum.com sitesi oldukça faydalı bilgiler sunmaktadır.Gezi planlarken en ayrıntılı bilgileri Otel, Vize, Uçak Bileti vb. konularda güncel bilgiler paylaşmaktadır. Mutlaka takip etmenizi öneriyoruz.

Ayağımın Tozuyla

Bu blog bir eczacının hikayesini anlatıyor… 2011 yılından beri yayın hayatında olan Ayağımın Tozuyla, ailesi ve arkadaşlarıyla seyahat yapan ve elde ettiği deneyimleri yazıya döken bir gezginin hikayesini bizlere yansıtıyor. Siz de Ayağımın Tozuyla blog sitesini takip ederek özgür ve hür bir bireyin insanlara, mekanlara ve şehirlere olan bakış açısını kolay bir şekilde gözlemleyebilirsiniz.

View this post on Instagram

Bir spor olarak “olumlu düşünmeye çalışmak”. Bu yıl hedefleri arasında “spora başlamak” olan varsa bir de bu sporu denesin: Vücudu çalıştırdığımız gibi zihin kaslarımızı da düşünerek çalıştırıyoruz.💪🏼 💆🏻‍♀️💪🏼💆🏻‍♀️💪🏼 Ben her gün yatmadan önce o gün yaşadığım 3-4 olumlu anıyı düşünüyorum. Bunu kenara yazmayı alışkanlık haline getirmek daha da etkili oluyormuş. 👩‍👧‍👧👩‍👧‍👧👩‍👧‍👧👩‍👧‍👧 Üstelik ben bu alışkanlığı çaktırmadan çocuklarıma da vermeye çalışıyorum. Örneğin Ekin’e şu şekilde sorular yöneltiyorum: Bugün okulda en çok neler hoşuna gitti? Bugünün en mutlu anı hangisiydi? Veya eğlendiğini düşündüğüm anları hatırlatma yöntemini uyguluyorum: “Babanla oynarken amma da çok güldün ama!”, “Umayla nasıl da sarıldınız sımsıkı!” Gibi… ❤️❤️❤️❤️ Siz de deneyin bakalım 😉 Umarım işe yarar da hep beraber daha olumlu bireylere dönüşürüz 🙏🏼 #olumludüşün #eibsee #bavyeranotları #bayern #bayernmünchen #ayagimintozuyla #naturelovers #doğadayız

A post shared by Melike Kutlay Cengiz (@ayagimin_tozuyla) on

Başka Türlü Bir Şey

Çılgın iki arkadaş aktif olarak çalıştığı işlerden istifa eder ve harika bir karar alır. Dünya turu yapmak! Başka Türlü Bir Şey, bu iki çılgın arkadaşın çıktığı dünya turunda başına gelenleri belgelemesinden oluşuyor. Elde ettikleri deneyim sonucunda oluşturdukları video içerikler, en iyiler listeleri ve diğer interaktif içerikleri ile harika bir blog sizi bekliyor.

Baya İyi

Baya İyi, rekabetin zirvede olduğu gezi sektöründe en yeni bloglardan. Meşhur Onur Yüksel ve Oylum Yüksel‘in ürettiği nitelikli seyahat içerikleri, şimdiden diğer bloglardan çok çok daha önde olmasıyla ön plana çıkıyor. Yazı tabanlı içeriklere ekledikleri harika müzikler ile harika gezi deneyimleri sizleri bekliyor.

View this post on Instagram

Kızılçukur Vadisi, Kapadokya 🏜📷👫🌄 Kızılçukur Vadisi’nin seyir terasından gün batımını izlemek, Kapadokya gezegeninin eşsiz anlarından biri. 🏜Çukur şeklindeki vadiyi oluşturan volkanik çöküntüde, demir oksitlenmesi sebebiyle rengi kızıllaşmış tüf kayalar üstü açık bir mağaranın sarkıtları gibi vadi boyunca yayılıyor. Gün batımı saatinde oluşan ışık hüzmeleri, vadideki renklerin her dakika bir değişmesine, olduğundan daha da kızıl görülmesine sebep oluyor. 🥾📷👫Biz Kızılçukur Vadisi’ne hem sabah saatlerinde hem de gün batımında gittik. Sabah gittiğimizde 1315 metrelik Kızılçukur parkurunu yürüyüp, döndük. Kaygan tüf üstünde iniş ve tırmanışlara, hayran hayran doğayı izleme molaları ve Üzümlü Kilise’deki freskoları görmeyi de ekleyince fark etmeden 3 saat geçirmişiz. Kızılçukur rotasını izleyip güney yönünde yürüyünce, hem Boztepe’yi farklı açılardan görme, hem de vadideki beyaz, sarı, turuncu, yeşil renkli ilginç kayaları görme şansı bulduk. Bu özel kayalar seyir terasından görünmüyor, görmek için bu parkuru yürümek gerekiyor. 🌄Gün batımında tüm vadinin kızıla boyanması olağanüstü elbette ama vadinin farklı renklerini ve manzaralarını görmek için yürüyüş yapmak da bir o kadar büyüleyici. Kızılçukur Vadisi, volkanik kayaların oluşturduğu ilginç şekillerden ziyade, doğanın renk paletini yakından görmek için de mükemmel bir alan. Vadinin gün doğumu manzarasına Erciyes’in zirvesi, gün batımına ise Uçhisar eşlik ediyor. 🚙🎟 Biz Kızılçukur Vadisi’nin seyir terasına kiraladığımız araç ile gittik. Otomobil ile giriş / otopark 10TL. Aracınızı manzaraya doğru park edebileceğiniz gibi seyir terasında hizmet veren 3 işletmenin vadiyi izleyen minderlerin de oturabilirsiniz. 🗺Kızılçukur Vadisi’nden Çavuşin’e giden 3 farklı rota var, uzunlukları 4164m, 4501m ve 5000m. Güllüdere’ye giden parkurlar ise 3283m ve 2296m. Bir dahaki gidişte rehber eşliğinde uzun parkurdan Güllüdere ve Çavuşin’e yürümeyi planlıyoruz. Aracı olmayan veya vakti kısıtlı olanlar için atv, jeep gibi araçlarla tur alternatifleri de mevcut. Daha fazla fotoğraf hikayelerdeki Kapadokya albümünde. #Zcreators #NikonZ50

A post shared by Oylum & Onur (@baya_iyi) on

Bekran Sarsılmaz

Bir cerrah, seyahat etmeye ne kadar tutkulu olabilir? Anlayınca çok şaşıracaksınız. Üniversitede bu tutkuya sahip olmuş olan Bekran Sarsılmaz, eline geçen her fırsatta dünyayı keşfetmeye devam ediyor. Blogun  yazıdan çok görsel tabanlı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

View this post on Instagram

Low tide in Zanzibar 🇹🇿

A post shared by Bekran Sarsilmaz (@bekran) on

Ev Bezgini

Ev Bezgini, diğer bloglardan genel olarak yazım tarzı sayesinde ön plana çıkıyor. Blog yazılarını okurken kendinizi bir romanın içindeymiş gibi hissedebilirsiniz. Her önemli detay görselleştirilmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Değişik bir deneyim için kesinlikle Ev Bezgini’ni takip edin.

View this post on Instagram

Yürüyom ben ya. ✌

A post shared by Ev Bezgini | Nur Banu Molla💄💋 (@nurbanumolla) on

2+

Yanıt bırak

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister. Daha fazla bilgi için  Politikalarımıza göz atın.