Tayvan

Tayvan Gezi Rehberi | En İyi Rehber

Tayvan Gezi Rehberi
Tayvan Gezi Rehberi
23.6Kviews

Tayvan, bugüne kadar ziyaret ettiğim en fonksiyonel ve uygun fiyatlı ülkelerden biri. Japon hiper-modernliği, Çin’in kurtarılması, Güneydoğu Asya’nın satın alınabilirliği ve kimseye rakip olmayan kendi doğası ve dağları arasındaki etkilerin karışımı ile Tayvan gerçekten bizim gibi bir gezginin isteyebileceği bir destinasyonun bütünüdür.

Tayvan’ın Taipei’den Kenting’e sunduğu tüm harika yerleri keşfederek, kuzeyden güneye ve 15 gün boyunca adanın etrafında sırt çantasıyla gezme şansım oldu ve bu güzergahta, kaçırmamanız gereken tüm harika yerleri vurgulayacağım Tayvan’dasın. Daha fazla uzatmadan, Tayvan’daki 2 haftalık seyahat programına genel bir bakışla başlayalım:

 

Tayvan Güzergah Haritası

 

Tayvan Güzergah Haritası
Tayvan Güzergah Haritası

 

Tayvan Ne Zaman Ziyaret Edilir

 

Tayvan Ne Zaman Ziyaret Edilir
Tayvan Ne Zaman Ziyaret Edilir

Tayvan’ı ziyaret etmek için en iyi zaman , sıcaklığın ovada 17 ° C – 24 ° C civarında ve dağlarda biraz daha soğuk olması gereken Ekim sonundan Nisan’a kadar olan zamandır . Ziyaret etmek için en iyi aylar bunlar çünkü hava çok nemli olmayacak ve bu süre zarfında daha az yağmur alacaksınız, bu da Tayvan gibi bir adaya gelmek için bir nimet ve zor.

Tayvan bir ada olduğundan, yağış oldukça yaygındır ve önerilen zaman aralığında bile öngörülemez olması beklenir ve bu nedenle Tayvan’ı ziyaret ederken bir şemsiye veya yağmur ceketi hazırlayın.

Tayvan da tayfunlara yatkındır ve rüzgar son derece şiddetli olabileceğinden ve birçok turistik mekanın Tayvan’ın bilinen açık hava aktivitelerini yapmasını önleyen kilitlenmelere gitmesine neden olabileceği için Haziran’dan Eylül’e kadar ziyaret etmekten kaçınmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Tayvan’da Nerede Kalınır?

 

Tayvan'da Nerede Kalınır
Tayvan’da Nerede Kalınır

 

Taipei – Star Hostel Taipei Ana İstasyonu (Bütçe) – 23 USD / Gece (Yurt) | Meander Taipei Hostel – Ximending (Orta sınıf) – 63 USD / Gece için 2 (Penceresiz Standart Çift Kişilik Oda)

Hualien – Comfy Hostel (Bütçe) – 13 USD / Gece (Yurt) | Art Zone 2 (Orta sınıf) – 48 USD / Gece için 2 (Deluxe İki Yataklı Oda)

Kenting – Kenting Original Hostel (Bütçe) – 11 USD / Gece (Yurt) | Kenting Peninsula Inn (Orta sınıf) – 32 USD / Gece için 2 (Standart Queen Oda)

Chiayi – An Lan Jie Pansiyon (Bütçe) – 17.5 USD / Gece (Yurt) | Chiayi King Hotel (Orta sınıf) – 38 USD / Gece için 2 (Standart İki Yataklı Oda)

Sun Moon Lake – Yue Lake Backpackers (Bütçe) – 16 USD / Gece (Yurt) | Timing House B&B (Orta sınıf) – 79 USD / Gece için 2 (Penceresiz Standart Çift Kişilik Oda)

Tayvan’a Nasıl Gidilir

Tayvan'a Nasıl Gidilir
Tayvan’a Nasıl Gidilir

 

Tayvan yönüne uçan uçuşların çoğu, Taipei’deki Taoyuan Uluslararası Havalimanı’na gelecek ve bulunduğunuz yere bağlı olarak, Taipei’ye uçabileceğiniz çeşitli havayolları vardır.

ABD’den , United Airlines üzerinden New York ve LA gibi büyük şehirlerden birkaç doğrudan uçuş var ya da ulusal taşıyıcısı EVA Airlines üzerinden doğrudan Taipei’ye uçabilirsiniz.

Avrupa içinden , doğrudan EVA Havayolları veya KLM veya AirFrance gibi Taipei’ye popüler taşıyıcılar üzerinden de uçabilirsiniz. Ayrıca Singapur Havayolları veya Thai Havayolları gibi Asian Airlines üzerinden uçabilirsiniz, ancak kendi ülkelerinde transit geçiş yapmanız gerekecektir.

Asya’dan Tayvan’a seyahat etmek, Bangkok ve Singapur gibi merkez şehirlerden bu rotayı işleten düşük maliyetli havayolları ile çok daha kolay ve daha ucuz hale geliyor. AirAsia’nın yanı sıra Lion Air’in her gün Bangkok / KL’den Taipei’ye uçan birçok uçuşu var, bu yüzden Asya’dan uçmayı planlıyorsanız bir tane bulmakta sorun yaşamamalısınız.

Taipei, varış noktasına en ucuz uçuşu bulmak için en ucuz güzergahı ve programı bulmak için Skyscanner veya Momondo kullanmanızı öneririz .

Taipei Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Taipei Havaalanı'ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir
Taipei Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir

 

Gönderen Taoyuan Uluslararası Havaalanı’na , 2 otobüs ile şehre seyahat edebilirsiniz yolları ve metro ile vardır. En kolay seçenek sizi # 1819 numaralı otobüsü kullanarak sizi Terminal 2’nin dışından Taipei Merkez İstasyonu’na götürecektir .

# 1819 numaralı otobüs gün boyunca her 15-20 dakikada bir 24 saat ve sabahın erken saatlerinde (2: 00-5: 00) saatte bir çalışır. Bilet, Terminal 2’den çıkmadan önce bilet kioskundan satın alınabilir.

Daha sonra bileti satın alabileceğiniz bir dizi bilet büfesi bulana kadar “Otobüsle Şehir” işaretini takip etmeniz yeterlidir. Bilet yaklaşık 125 NTD tutarında olmalı ve havaalanından Taipei Merkez İstasyonu’na yolculuk yaklaşık bir saat sürmelidir.

# 1819 numaralı otobüs için güncellenmiş bir otobüs saat tablosunu resmi web sitelerinden bulabilirsiniz: Otobüs # 1819 Tarifesi .

MRT Adlı Geliştiriciden

MRT’yi (Taipei’nin metro sistemi) MRT’nin doğrudan Taipei Merkez İstasyonu’na giden mor hattıyla şehre götürebilirsiniz, ancak özellikle çok fazla bagajınız varsa genellikle daha uzun ve biraz daha az uygundur.

Yolculuk yaklaşık 1,5 saat sürecek ve 160 NTD civarında mal olacak. Taipei Merkez İstasyonu’na giden son Ekspres tren ve banliyö treni sırasıyla 22:58 ve 23:27 saatindedir.

Ben çok tavsiye havaalanında bir EasyCard satın almak ve metro / otobüs yerine uzun vadede sizin için daha uygun olacaktır gibi bireysel bilet satın yolculuk kullanın. Aşağıdaki “EasyCard ile Taipei Gezisi” bölümünde Easy Card hakkında daha fazla bilgi edinin .

Tayvan’a Nasıl Gidilir

Tayvan'da Nasıl Gidilir
Tayvan’da Nasıl Gidilir

 

Tayvan muhtemelen seyahat etmek için en kolay ülkelerden biri. EasyCard adlı yaygın olarak kabul edilen IC kartıyla, tek bir hareketle bir otobüse veya trene binebilirsiniz ve hepsi bu. Tayvan’da nasıl seyahat edebileceğinizi anlamak için, önce EasyCard’ın (veya başka bir IC kartının) ne olduğunu ve seyahatinize nasıl fayda sağlayacağını anlamanız gerekir.

 

EasyCard Ile Tayvan’da Gezinme

EasyCard Ile Tayvan'da Gezinme
EasyCard Ile Tayvan’da Gezinme

 

Tayvan ile ilgili en iyi şeylerden biri, Taipei’nin yanı sıra ülke çapında bu tür bir esinti etrafında dolaşmayı sağlayan IC (Entegre Devre) kartının benimsenmesi ile ülke çapında seyahat etmenin ne kadar kolay olduğudur. Şöyle çalışır:

EasyCard, Tayvan’daki otobüslerden trenlere ve marketlere kadar her şeyi ödemek için kullanılabilen evrensel bir IC para kartıdır. Tayvan’da seyahat etmeyi Mandarin bilmeyen bizim için çok daha kolay hale getiriyor. Sadece EasyCard kullanarak otobüs / tren / metro tüm ada seyahat başardı.

EasyCard
EasyCard

 

EasyCard ile Tayvan’da dolaşmak için yapmanız gereken tek şey, açtığınızda kart okuyucu makinesine dokunmak ve indiğinizde bir kez daha dokunmaktır. Ulaşımınız için zaten ödeme yaptınız!

EasyCard’ı havalimanından, Taipei’deki MRT istasyonlarından herhangi birinden veya ülkenin dört bir yanındaki 7-11 veya Family Mart mağazalarından satın alabilirsiniz.

Kart yaklaşık 100 NTD’ye mal olmalı ve daha sonra kartı Taipei’deki tüm MRT Metro İstasyonlarında veya 7-11 ve Family Mart’ta bilet makinelerinden daha fazla parayla doldurabilirsiniz.

Karttan düşülen değer miktarı, katettiğiniz mesafeye bağlı olacaktır, bu nedenle yolculuktan önce EasyCard’ınızda yeterli para olduğundan emin olun. Aksi takdirde, bileti doğrudan otobüs şoföründen satın almanız gerekebilir.

Trenle Ulaşım

Trenle Ulaşım
Trenle Ulaşım

 

Tayvan’da düzenli ve ekspres trenler işleten TRA ve yüksek hızlı trenler işleten THSR olmak üzere 2 tren sistemi bulunmaktadır. Genel olarak, TRA daha yavaş fakat daha ucuzdur ve THSR daha hızlı ancak daha pahalıdır. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, bu trenlerden hangisine programınıza uyan birini seçebilirsiniz.

Her iki tren de benzer şekilde çalışır. EasyCard ile tek yapmanız gereken bir tren istasyonuna gitmek, platforma erişmek için kartı kart okuyucunun üzerinde kaydırmak, trene binmek ve platformdan çıkmak için tekrar hedefinize kaydırmaktır. İşte bu kadar kolay!

Bununla birlikte, bu yöntemle koltuk rezervasyonu yapamayacağınızı, böylece risk almanız veya ayakta durmanız gerekeceğini unutmayın. Taipei, Jiufen için gidiş gibi kısa gezilerde EasyCard kullanarak tavsiye ederim.

Daha uzun yolculuklar için, mobil uygulamaları aracılığıyla bir tren bileti rezervasyonu yapmanızı tavsiye ederim. THSR ve TRA’nın genellikle kendi tren istasyonuna sahip olduğunu ve bu yüzden doğru olana geldiğinizden emin olun.

Tayvan Tren Yolu
Tayvan Tren Yolu

 

TRA için uygulamayı Apple Store / Google Play’den indirebilir ve kredi kartıyla bilet satın alabilirsiniz. Uygulama İngilizce olarak değiştirilebilir, ancak bazı bildirimler genellikle Çince’dir, bu nedenle bunları teker teker çevirmeniz veya çoğu zaman işe yarayacak şekilde görmezden gelmeniz gerekir.

Uygulamadan bir bilet satın aldıktan sonra, otomatik olarak iptal edilmeden önce 2 gün içinde (rezervasyon tarihi dahil) uygulama yoluyla da toplamanız gerekir. Seyahat ettiğiniz gün rezervasyon yaparsanız, kalkış saatinden 30 dakika önce almanız gerekir.

Bir telefon bir bilet toplayabilir ve bu yüzden 2 satın aldıysanız, diğer tarafın uygulamaya sahip olduğundan emin olun ve platforma girmek için telefonunuzu kullanabilmeniz için bileti ayrı olarak toplayın.

Biletinizi topladıktan sonra, tek yapmanız gereken bileti QR kodu ile açmak ve makinenin QR kodunu taramak için EasyCard’ın nasıl çalıştığına benzer şekilde platforma girmesine izin vermektir. Aynı şeyi çıkış yolunda da yapmalısınız.

Tarifeler ve rezervasyon hakkında daha fazla bilgi için Resmi TRA Rezervasyon Web Sitesini ziyaret ettiğinizden emin olun .

THSR için , uygulaması ile TRA ile hemen hemen aynı. Önce THSR uygulamasını Apple Store / Google Play’den indirmeniz ve oradan kredi kartınızla bilet satın almanız, biletlerinizi toplamak için “Topla ve Dağıt” ı tıklamanız ve ardından telefonunuzdaki QR koduyla bileti kullanmanız gerekir. platforma erişmek için.

Tarifeler ve rezervasyon hakkında daha fazla bilgi için Resmi THSR Rezervasyon Web sitesini ziyaret ettiğinizden emin olun veya 12GO.com üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz .

Bu güzergahta hemen hemen her yere trenle oldukça ulaşabilirsiniz, ancak bazen bunun yerine direkt bir otobüse binmek daha iyidir.

Otobüsle Ulaşım

Otobüsle Ulaşım
Otobüsle Ulaşım

 

Otobüsler, özellikle şehirden tren erişiminin sınırlı olduğu Alişan ve Taroko Gorge gibi bir doğa noktasına giden Tayvan’ı dolaşmanın harika bir yoludur. Otobüsler, özellikle MRT’nin gitmediği bir yer olduğunda Taipei, Hualien ve Chiayi gibi şehirleri dolaşmanın harika bir yoludur.

EasyCard ile yapmanız gereken tek şey doğru otobüse binmek, girdiğinizde kart okuyucusuna ve indiğinizde bir kez daha dokunmaktır ve para karttan düşülecektir. Bu kadar. EasyCard’ınız yoksa, otobüs sürücülerinde genellikle değişiklik olmadığı için kesin tutarı nakit olarak hazırlamanız gerekir.

Doğru otobüsü bulmak için Google Haritalar’ı kullanabilir ve ziyaret etmek istediğiniz hedefe yumruk atabilirsiniz ve uygulama hangi otobüs numarasını almanız gerektiğini önerecektir. Bu, zamanın% 90’ında çalışır,% 10’u doğru otobüsü gösterir, ancak otobüs operatörlerinin mevsimsel program değişikliklerinden kaynaklanabilecek tüm seçenekleri değil.

Otobüsler için zamanlama ve rezervasyon hakkında daha fazla bilgi için, bakınız: Tayvan’da Otobüsler .

Tayvan İçin Ne Kadar Paraya İhtiyacım Var

Bu kılavuzda gösterildiği gibi 2 haftalık seyahat programı için, Tayvan’da harcayabileceğiniz minimum para miktarını hesaplayabiliriz. Tayvan’da 2 haftalık bir gezi için kaba bir hesaplama:

Konaklama: Toplam 14 gece ile 230 USD (6.927 NTD) ödeyeceksiniz.

Gıda: Tayvan’da iyi bir yemek günde yaklaşık 100 NTD veya yaklaşık 300 NTD’dir, bu nedenle toplam 14 günlük yiyecek için yaklaşık 3.041 NTD ödersiniz .

Tayvan’da Güvenli Mi?

Tayvan tayfunlara yatkındır ve daha önce yazdığım gibi, tayfun sezonunda (Haziran – Eylül) Tayvan’ı ziyaret etmekten kaçının. Bu, doğal afet riskini artıran yağmur ve fırtınalarla karşılaşma olasılığınızdır ve bu olduğunda Taroko Gorge gibi yerleri keşfetmek istemezsiniz.

Bunun dışında Tayvan muhtemelen şimdiye kadar bulunduğum en güvenli ülkelerden biri. Tayvan’da ziyaret ettiğiniz şehirlerin herhangi birinde dolandırıcı, catcaller veya yankesici ile karşılaşmayacaksınız. Bununla birlikte, diğer büyük şehirleri ziyaret ederken olduğu gibi eşyalarınızı da yanınızda tutmak gibi önlemler almanız en iyisidir.

Tayvan’da İnternet

Tayvan orada en hızlı halka açık WIFI birine sahiptir. Tayvan’da ziyaret ettiğim hostellerin ve restoranların çoğu hızlı güvenilir WIFI’ye sahip ve yerel bir sim kartınız olmadan gidebilirsiniz, ancak şehre otobüsle gitmek isterseniz, varışta havaalanında yerel bir sim kartı almanızı öneririz.

Tayvan'da İnternet
Tayvan’da İnternet

 

Tayvan’ın önde gelen telekomünikasyon taşıyıcılarından biri olan ve 300 NTD – 1.000 NTD fiyat aralığında birkaç 4G sınırsız kontrolsüz veri paketi sunan Chungwa Telecom’u öneriyorum.

Tayvan Sim Kart Bayileri
Tayvan Sim Kart Bayileri

 

Bürolarını diğer taşıyıcılar arasında Taipei’deki Taoyuan Uluslararası Havalimanı’ndaki varış salonunda bulabilirsiniz. Sadece onlara yaklaşın ve size seçebileceğiniz paketlerin listesini göstereceklerdir. Pasaportunuzu isteyecekler, sizin için sim kartı takacaklar ve 2 dakika içinde Tayvan seyahatiniz için sınırsız 4G verisine sahip olacaksınız.

Tayvan’da 15 gün geçirdim ve bu yüzden 15 gün sınırsız veri sim kartını 700 NTD (ayrıca kredi kartlarını da kabul ettiler) satın aldım ve ülkede gittiğim her yerde 4G bağlantısı alabildim ve eğer güvenilir bir şekilde arıyorsanız Tayvan konaklamanız boyunca bağlı kalmak için bir yol, havaalanında yerel bir sim kart aldığınızdan emin olun.

Tayvan’ın yerel sim kartı hakkında daha fazla bilgi için: Tayvan Ön Ödemeli Veri Sim Kartı .

Seyahat Sigortası

Tayvan seyahatinizle birlikte seyahat sigortası arıyorsanız , maceram için uygun olan seyahat sigortasını aramak için kullandığım WorldNomads.com’u tavsiye ederim

Tayvan İçin 2 Hafta Yol Programı

Taipei (5 Gece)

 

Taipei Gezilecek Yerler
Taipei Gezilecek Yerler

 

Son derece modern bir şehir, ancak her türlü gezgin için uygun fiyatlı ve erişilebilir olan Taipei, yolculuğumuzun başladığı yerdir. Taipei, geleneğini sürdüren, aynı zamanda eğlenceli ve renkli bir kültürü benimseyen şehirlerden biridir. Yolculuğumuz, Longshan Tapınağı’ndan başlayarak şehirdeki tüm harika cazibe merkezlerini keşfetmekle başlar.

 

Longshan Tapınağı
Longshan Tapınağı

 

Longshan Tapınağı , anakara Çin’den adaya gelen ve yerinde bir tapınak inşa eden Fujian göçmenleri tarafından 18. yüzyılda inşa edilmiş bir Çin tapınağıdır. Tayvan’daki en popüler tapınaklardan biridir ve Tayvan halkının gururunu temsil etmeye başlamıştır.

Özgürlük Meydanı Kemeri
Özgürlük Meydanı Kemeri

Taipei’nin Chiang Mai-Shek Anıt Salonu gibi geniş bir avlu, her yerde güzel bir bitki örtüsü ve Anıt Salonu gibi çarpıcı mimarileri bulabileceğiniz diğer kısımlarını keşfetmeye devam etmeden önce tapınağın güzelliğine hayran kalarak birkaç saat geçirin. ve Özgürlük Meydanı Kemeri .

 

Ulusal Chiang Kai-shek Anıt Salonu
Ulusal Chiang Kai-shek Anıt Salonu

 

Ulusal Chiang Kai-shek Anıt Salonu, anıt salonun yükseltilmiş platformu Özgürlük Meydanı’nın yayılan manzarasını görmenize izin vereceğinden, şehrin gün batımını izlemek için harika bir yerdir.

 

Özgürlük Meydanı
Özgürlük Meydanı

 

Ayrıca, gardiyanlar koridordan aşağı inerken ve Özgürlük Meydanı’nın ortasındaki bayrak direğine gidip Bayrak Açılış Töreni’ni gerçekleştirirken, Bayrak Yarışı Törenine şahit olmak için akşam 6 civarında oraya bıraktığınızdan emin olun.

Ximending Caddesi
Ximending Caddesi

 

Gün batımından sonra bir MRT’ye atlayın ve Taipei’nin en popüler alışveriş bölgelerinden biri olan Ximending Caddesi’ni ziyaret edin . Tüm mahalle mağazalar, sokak yemek tezgahları ve hayal edebileceğiniz her türlü eğlence ile doludur.

 

Geceleri Ximending
Geceleri Ximending

 

Geceleri Ximending’i ziyaret etmenizi tavsiye ederim, çünkü sokaklarda sanatçılar ve (yasadışı?) Sokak yiyecek tezgahlarıyla dolu gündüzlerden çok daha aktif hale gelir.

 

Kırmızı Ev
Kırmızı Ev

 

Siz oradayken, Batı tarzı güzel ama Japon yapımı bir mağaza olan The Red House’a uğrayacağınızdan emin olun , yerel sanat ve diğer kültürel endüstrileri teşvik eden yaratıcı bir pazar.

 

Taipei 101
Taipei 101

 

İkinci gününüz için, merkez alandan biraz dışarı çıkabilir ve şehrin en ikonik yerlerinden biri olan 509,2 m yükseklikte 101 katlı, fütüristik bir gökdelen olan Taipei 101‘i ziyaret edebilirsiniz.

 

Taipei 101'i ziyaret edebilirsiniz.
Taipei 101’i ziyaret edebilirsiniz.

 

Güçlü rüzgarların neden olduğu bina hareketlerini dengelemek için etkileyici 660 metrik ton çelik sarkaç olan etkileyici ayarlanmış kütle damperini kontrol etmek için 600 NTD için zirveye çıkmak için ödeme yapabilirsiniz.

 

Fil izi
Fil izi

 

Şehrin manzarasını görmek için 600 NTD ödemeye hevesli değilseniz, en iyi alternatif, biraz daha doğuya gitmek ve ünlü Elephant Trail’e çıkmak , Taipei 101’in ve Taipei’nin her gece şehrin çarpıcı manzarasının keyfini çıkarmaktır. şarj etmek!

 

Ningxia Gece Pazarı
Ningxia Gece Pazarı

 

Bir gece pazarı arıyorsanız, 18.00 civarında Ningxia Gece Pazarı’nı ziyaret etmenizi tavsiye ederim . Gece pazarı bu süre zarfında son derece kalabalık olacak ve sokak yiyecek tezgahları tam hızda, bu da etrafta dolaşmayı ve yolunuzu yemeyi daha da eğlenceli hale getiriyor.

 

Yangmingshan Milli Parkı
Yangmingshan Milli Parkı

 

Üçüncü gün için, bir otobüse atlama ve gidip vahşi doğayı keşfetmek Yangmingshan Milli Parkı ev sahipliği Xiaoyoukeng Rekreasyon Alanı , yapabileceğiniz birkaç doğal yollar ile post-volkanik jeolojik manzara alan a, (Seven Qixingshan Star Mountain) Trail , sizi Qixingshan Ana Zirvesi’nin zirvesine götürecek 5,7 km uzunluğunda bir yürüyüş parkuru ve orman ve dağlarla dolu bir eğlence alanı olan Erziping ve diğerleri.

Shifen Şelalesi
Shifen Şelalesi

 

Dördüncü gününüzde, Taipei’den biraz dışarı çıkacağız ve güzel Shifen kasabasını keşfedeceğiz, ardından Ruhların Kaçınılması Gereken Jiufen eski sokaklarında bir yürüyüş yapacağız .

 

Shifen’de ne var diye sordun mu? Tabii ki, Tayvan’ın en doğal şelalelerinden biri olarak kabul edilen Shifen Şelalesi . 40 metre yüksekliğindeki kayalık yüzeyden akan güzel su tabakası, etrafındaki ormanı gizlemeye yardımcı olan bir sis yaratır.

 

Shifen Kasabası
Shifen Kasabası

 

Shifen ayrıca, kentin koruyucuları tarafından ormana kaçan insanların artık geri dönmenin güvenli olduğunu bildirmek için iç savaş sırasında kullanılan yüzen fenerleri ile de bilinir.

Günümüzde, çoğu insan dileklerini fenere yazacak, ikonik fotoğrafı fenerle bir tren rayında çekecek ve dilek gerçekleşeceğini umarak yüzen feneri serbest bırakacaktır. Shifen’de arkadaşlarınızla yapmak eğlenceli bir aktivitedir.

Taipei'den Shifen'e Tren
Taipei’den Shifen’e Tren

 

Taipei’den Shifen’e gitmek için Ruifang’a giden bir trene binmeniz gerekecek ve vardığınızda bir Pingxi hattına geçiş yapmanız ve trenin Shifen’de durması gerekiyor.

 

Ruifang
Ruifang

 

Shifen yarım günün ardından, bir tren arkasında hop Ruifang ve otobüs # 960 veya # 788 almak Ruifang Endüstri Meslek Lisesi otobüs durağında için Jiufen .

 

A-MEI Çay Evi
A-MEI Çay Evi

 

Jiufen , Taipei’nin kuzeyindeki bir dağ kenarında bulunan bir hizmet dışı altın madeni kasabasıdır. Kasaba şimdi denemek için lezzetli yiyeceklerle dolu gece pazarları, labirent küçük sokaklar ve tarih dolu sokaklar ve Spirited Away filmindeki bazı sahnelere ilham veren güzel A-MEI Çay Evi ile tanınıyor.

 

Jiufen Eski Kenti
Jiufen Eski Kenti

 

Jiufen Eski Kenti, sokaklar hala görece boş olduğundan ve restoranlar ve çay evleri açıldığından öğleden sonra saat 4-5 civarında en iyi ziyaret edilir. Saat 18.00 civarında, o kadar kalabalık olabilir ki, bazı kalabalık kavşaklarda 15 dakika hareket edemeyebilirsiniz.

 

Taroko boğazı
Taroko Gorge

 

Taipei’yi keşfetmek için 4 gün geçirdikten sonra, bir sonraki hedefimize ve ülkemizin en popüler turistik yerlerinden biri olan Taroko Gorge ve Hualien Şehri’ne gitme zamanı.

Taipei’den Hualien’e Ulaşım

Orada Hualien Taipei seyahat edebilirsiniz birkaç yolu vardır, ama en kolay, en uygun yolu hızlı tren (TRA) almaktır Taipei Ana İstasyonu için Hualien Tren İstasyonu .

Taipei’den Hualien’e yolculuk yaklaşık 2 saat sürecek ve kişi başına 440 NTD civarında mal olacak. Hızlı trene binmenizi tavsiye etmemin nedeni, Taipei’den Hualien’e giden yavaş ve hızlı tren arasındaki fiyatın sadece 100 NTD daha az olması ve HSR almanın bu rotada tercih edilmesinin neredeyse iki katı olması.

Taipei şehrinden Hualien şehrine giden tren saatleri için çevrimiçi rezervasyon yapmak istiyorsanız, Check out: Resmi TRA Bilet Bilgileri ve Tarifesi .

 

Hualien Ve Taroko Boğazı (2 Gece)

 

Liwu nehri
Liwu nehri

 

Taipei gibi bir şehirde 4 gün sonra, Tayvan’ın gerçek doğasını görmenin zamanı geldi ve bunu görmek için Taroko Gorge’den daha iyi bir yer yok.

Mavi Liwu nehri
Mavi Liwu nehri

Taroko Gorge, içinden geçen bozulmamış mavi Liwu nehri ile çarpıcı 18 km uzunluğunda kanyon, Tayvan’ın ülkedeki en bilinen ve en ünlü turistik yerleridir ve iyi bir nedendir.

 

Taroko Milli Parkı
Taroko Milli Parkı

 

Taroko Gorge’yi ziyaret etmek için, önce Taroko Milli Parkı’na giriş kapısı olan Hualien’e gitmek ve oradan sabah erken saatlerde Hualien İstasyonu’ndan milli parka bir otobüs almak ve tüm günü Taroko’yu keşfetmek için harcamak zorunda kalacaksınız. Gorge.

Su Perdesi Mağarası
Su Perdesi Mağarası

 

Taroko Gorge aşırı doğa, imkansız mimari sihirbazlık ve ağzına kadar güzel doğal yürüyüş parkurları ile doludur, hepsi keşfetmenizi bekliyor. Ayrıca sizi Baiyang Şelalesi’ne götüren Baiyang Trail ve güzel Su Perdesi Mağarası gibi çeşitli doğal yürüyüş parkurları da bulunmaktadır .

 

Dokuz Turn Tüneli
Dokuz Turn Tüneli

 

Ayrıca, bu hain yolları kireçtaşı dağlarının üzerine çökmeden bir arada tutan mimari sihirbazlık olan Dokuz Turn Tüneli de var . Son derece tavsiye ederim geçit tarafından tünel boyunca sarılarak güzel bir 30 dakika doğal iz vardır.

Grotto Trail (Yanzikou Trail) yutmak
Swallow Grotto Trail (Yanzikou Trail)

 

Yapmanızı tavsiye edeceğim bir diğer etkileyici doğal yürüyüş parkuru , sizi Liwu River Gorge’un dar bir bölümünden geçirmenizi sağlayan 1.372 metre uzunluğunda bir yürüyüş parkuru olan Swallow Grotto Trail (Yanzikou Trail). yakın.

 

Zhuilu Eski Trail
Zhuilu Eski Trail

 

Gibi yerler Changchun Shrine (Eternal Bahar Tapınak), Zhuilu Eski Trail (izin gerektirir) ve Lushui-Wenshan Trail parkta fazladan bir gün varsa da görülmeye değerdir. Yola çıkmadan önce parkurların açık olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olun. Bazen, yollar tehlikeli koşullar nedeniyle yakın olabilir.

 

Hualien’den Kenting’e Ulaşım

 

Hualien’den , Hualien İstasyonu’ndan Fangliao İstasyonu’na (Kenting Express Otobüs duraklarından biri) düzenli bir trenle ulaşabilirsiniz. Kenting Express Otobüs, Kenting Ulusal Parkı’na gidebilirsiniz.

 

Fangliao İstasyonu Otobüs Durağı
Fangliao İstasyonu Otobüs Durağı

 

Fangliao İstasyonu’na vardıktan sonra, ana yola çıkmanız ve Fangliao İstasyonu Otobüs Durağı’nda Kenting Otobüs’ü beklemeniz gerekecek ve 30 dakika içinde yola çıkmalısınız . Fangliao’dan Kenting’e yolculuk, trafiğe bağlı olarak yaklaşık 1 saat sürmelidir.

 

Kenting Polis Otobüsü
Kenting Polis Otobüsü

 

Kenting Express, Zuoying HSR İstasyonu’nu Kenting’e bağlayan her gün 8:30 – 19:10 saatleri arasında hizmet vermektedir. Genellikle her 30 dakikada bir gelir, yaklaşık 350 NTD’ye mal olur ve gelmesi yaklaşık 2,5 saat sürer. Otobüs, Kenting at Kenting Polis Otobüsü Durağı’nın tam merkezinde sizi bırakabilir ve konaklama yerinize yürüyebilmeniz gerekir.

 

Kenting (2 Gece)

 

Kenting, Tayvan
Kenting, Tayvan

 

Kenting, Tayvan’dan beklediğiniz şeyleri düşünmek için harika bir yerdir. Kasaba, bozulmamış plajlar, güzel sahil şeridi ve daha sıcak bir iklim ile çevrili olan Tayvan’ın güney ucuna kadar uzanıyor. Taipei ve Hualien‘den bu kadar büyük bir farkla, aslında Tayvan’da olup olmadığınızı merak etmeye başlayabilirsiniz.

Longpan Parkı
Longpan Park

Her şeyden önce, Kenting’deki ilk gününüzde, bir e-scooter kiralayın, dışarı çıkın ve Kenting’in doğusundaki sahil şeridini keşfedin. Longpan Park ve Fengchuisha gibi yerler , sahil şeridi boyunca yürüyüş yaparak güne başlamak için harika bir yerdir. Tayvan’ın güney sahil şeridinin yıl boyunca aşırı rüzgar gördüğünü unutmayın, bu yüzden bir uçurumdan uzak durmadığınızdan emin olun.

Ayrıca Tayvan’ın En Güney Noktası Anıtı’nı ziyaret edebilir ve nihayetinde kuzeyden Tayvan’ın günesine kadar seyahat ettiğinizi anmak için bir fotoğraf çekebilirsiniz.

 

Eluanbi Parkı
Eluanbi Parkı

 

Durmak tavsiye ederim başka bir yer Eluanbi Parkı . Parkın içinde alabileceğiniz birkaç yürüyüş parkuru vardır. Bazıları yerli halkın hayatının nasıl olduğunu gösteren bir açık hava müzesinden geçer, bazıları sizi çarpıcı manzaralara götürür, hepsi ziyaret etmeye değer bu yüzden parkta biraz zaman geçirdiğinizden emin olun.

 

White Sand Körfezi
White Sand Körfezi

 

Artık Kenting’in doğusunu keşfettiğimize göre, batıya gitme zamanı. E-scooter’ınızla, ana karayolu geçişi Kenting Kasabası boyunca seyahat edin ve güzel siyah kireçtaşı kıyı şeridinin destansı bir görünümü için Maobitou Parkı’nı ziyaret edin ve günün geri kalanında White Sand Körfezi’nde güneşin altında uzanın .

 

Kenting Gece Pazarı
Kenting Gece Pazarı

 

Kenting’de gününüzü bitirmeden önce , scooter’ı iade etmek ve ana yol boyunca Kenting Gece Pazarı’ndaki tüm harika yemeklerin tadını çıkarmak için zamanında geri gelmeyi unutmayın.

 

Kenting’den Chiayi’ye Ulaşım

 

Kenting’den sabah (08:00 ilk) Kenting Express Bus Zuoying HSR İstasyonu’na (Xin Zuoying İstasyonu) geri dönebilir ve bir saatlik trenle Chiayi’ye gidebilirsiniz. Süreye bağlı olarak yaklaşık 145-220 NTD’ye mal olmalıdır.

Chiayi Ve Alişan (2 Gece)

 

Chiayi Ve Alişan
Chiayi Ve Alişan

 

Chiayi’ye geldikten sonra o akşamı , günü bitirmeden önce bir ziyafet için Wenhua Yolu Gece Pazarı’na gitmeden önce Orman Şarkısı , Hinoki Japon Köyü ve Alişan Orman Demiryolu Garaj Parkı’nı kontrol ederek şehri keşfedebilirsiniz. ertesi gün erken başlayın ve Alişan’a gidin.

 

Alişan Milli Parklar
Alişan Milli Parklar

 

Alişan Milli Parklar, mistik görünümlü orman ve keşfetmenizi bekleyen bir sürü şeyle dolu 415 kilometrekarelik bir doğa rezervidir. Eski Alişan Orman Rayları’nı almaktan bulutların denizine şahit olmak için dağlara tırmanmaya kadar, Alişan Ulusal Parkı’nda yapılacak şeylerin yanı sıra Chiayi’de yapılacak harika şeyler hakkında eksiksiz bir sırt çantası rehberi.

Alişan’da göreceğiniz en büyük ve en eski Cypress’lerden bazılarını görmenizi sağlayacak bir ton güzel ağaç ve birkaç yürüyüş ve yürüyüş parkuru var.

Dev Ağaçlar Broadwalk
Dev Ağaçlar Broadwalk

 

Dev Ağaçlar Broadwalk , Alişan ormanında dolaşan zikzak yollarından geçerek ahşap bir platformda güvenli bir şekilde dolaşırken manzaranın tadını çıkarmanızı sağlayan bir yürüyüş yoludur.

 

No.28 Dev Ağacı
No.28 Dev Ağacı

 

, 43.5m’de duran ve 13.1m çevre genişliğindeki Tayvanlı Selvi No.28 Dev Ağacı’nı geçecek . Ağacın 2000 yaşın üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

 

Cihyun Tapınağı
Cihyun Tapınağı

 

Ayrıca ziyaret etmenizi tavsiye ettiğim 2 tapınak , bulutlar denizi harika manzaralı Japon yapımı Cihyun Tapınağı ve Alişan’daki en büyük tapınak ve Tayvan’daki yükseklik açısından en yüksek tapınak olan Shouzhen Tapınağı var

 

Shouzhen Tapınağı
Shouzhen Tapınağı

 

Her ikisi de, bu tapınakları Japon döneminde inşa eden insanların işçiliğinin ustalığını gösteriyor. Ayrıca Shouzhen Tapınağı çevresinde birkaç yemek tezgahı var, devam etmeden önce öğle yemeği için durdurmak için harika bir yer.

 

Kardeş Havuzları
Sister Ponds

 

Kontrol etmenizi tavsiye edeceğim bir başka yer de Sister Ponds’un en üzücü hikayesi olan Alişan’ın en fotojenik yerlerinden biri!

 

Yaşlı Kardeş Göleti
Yaşlı Kardeş Göleti

 

Görünüşe göre, hikaye 2 kız kardeş aynı adama aşık oldu ve kardeşliğe ihanet etmek istemiyordu, her ikisi de her bir havuza atlamaya karar verdiler ve hayatlarını sona erdirdiler, bu nedenle bir gölete Yaşlı Kardeş Göleti ve diğerine Küçük kız kardeşi gölet.

 

Zhushan Sunrise Yürüyüş Parkuru
Zhushan Sunrise Yürüyüş Parkuru

 

Eğer yürüyüş yapmayı seviyorsanız, Tayvan’daki en yüksek dağ olan Jade Mountain’ın (Yushan) muhteşem manzarasını görmek için Zhushan Sunrise Yürüyüş Parkurunda yürüyüş yapmanızı ve bulutların denizine şahit olmak için Tashan Peak’e yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim .

 

Tashan Mountain Trail özellikle benim favorim. Bulutlar Denizi’ne şahit olabileceğiniz ve Alişan’ın yalnızlık içinde tadını çıkarabileceğiniz Taşhan Zirvesi’nin tepesine çıkmadan önce sizi demiryolu boyunca götürecek bir yürüyüş parkurudur.

 

Yürüyüş 2 km boyunca düz bir patika ile yaklaşık 2,5 saat gidiş-dönüş yapmalı ve daha sonra yaklaşık 1,7 km boyunca zirveye dik vuruyor. Taşhan’a doğru yürüyüş yapmak istiyorsanız biraz formda olmalısınız. Zor değil, son bölümde sadece dik.

 

Tashan zirvesi
Tashan zirvesi

 

Zirvede bir kez, görüntüleme platformundan Tashan zirvesini görebilmelisiniz ve eğer benim gibi şanslıysanız, Alişan’daki herkesin çıldırdığı bulutların denizini görebilirsiniz.

 

Tashan'da yürüyüş
Tashan’da yürüyüş

 

Tashan’da yürüyüş yapmadan önce, Chiayi’ye geri dönebilmek için saat 17: 05’te son otobüs için zamanında geri dönebildiğinizden emin olun. 3: 30’a kadar ve zirveye ulaşmadıysanız, aksi takdirde geri dönmeyi düşünmek en iyisidir, son otobüsü kaçırabilirsiniz ve bir taksinin sizi geri alması için boğucu bir 1600 NTD’yi kabuklamanız gerekebilir. .

 

Chiayi’den Sun Moon Lake’e Ulaşım

 

Chiayi’den Sun Moon Gölü’ne Chiayi İstasyonu’ndan Taichung İstasyonu’na normal trene (TRA) gidebilirsiniz. Chiayi şehrinden Taichung şehrine giden tren yaklaşık bir saat sürer ve 240 TND tutar.

 

Taichung İstasyonu Otobüs Durağı
Taichung İstasyonu Otobüs Durağı

 

Taichung’a vardıktan sonra, Taichung İstasyonu Otobüs Durağı’ndan Nantou Otobüs # 6670’i tekrar yakalayabilirsiniz ve 1,5 saat içinde Sun Moon Gölü’nde olmalısınız.

Chiayi şehrinden Taichung şehrine tren yolculuğu için kontrol etmeyi unutmayın: Resmi TRA Rezervasyonu ve Tarifesi .

Sun Moon Gölü (2 Gece)

 

Tayvan’ın en popüler turistik yerlerinden biri olan Sun Moon Gölü, önünüzde güzel sakin göl ile tepeler ve dağlar manzarasına sahiptir ve keşfedilmeyi bekleyen zengin yerli kültür cepleri içerir.

 

Sun Moon Gölü
Sun Moon Gölü

 

Varış gününde, konaklama yerinize yerleştikten sonra , göl kenarında sarılıp Yule Pavilion’da biten Shuishe İskelesi’nden küçük bir parkur olan Hanbi izi boyunca küçük bir yürüyüşe çıkmanızı tavsiye ederim . günün geri kalanı.

 

Shuishe İskelesi
Shuishe İskelesi

 

Erken uyanmak sakıncası yoksa, erken kalkmanızı ve Shuishe İskelesi’nde güneşin doğuşunu izlemenizi ve ertesi gün Meihe Park’ta yürüyün .

Güneş doğduktan sonra Shuishe ana yolunda tonlarca olduğu için zor olmaması gereken bir bisiklet mağazası bulun ve çevreyi keşfetmek için bisiklet kiralayın.

 

Kuzeybatı Gözlem Platformu
Kuzeybatı Gözlem Platformu

 

Kuzeybatı Gözlem Platformu’na kadar Longfeng Tapınağı , Xiangshan Scenic Outlook gibi Sun Moon Gölü’nün en çarpıcı manzaralarından göl boyunca uzanan bisiklet yolunu kullanın .

İtiraf etmeliyim ki, bu muhtemelen şimdiye kadar yaşadığım en keyifli bisiklet yollarından biri. Bisiklet yolu boyunca sahne şaşırtıcı ve bir bisiklet ile, durdurmak ve istediğiniz zaman bir resim çekmek.

 

Sun Moon Gölü
Sun Moon Gölü

 

Sun Moon Gölü’nü bir bisikletle keşfetmek için yarım gün geçirdikten sonra, daha ileri gitmenin ve dağlardaki tüm serin tapınakları kontrol etmenin zamanı geldi. Yol oldukça engebeli hale geldiği için bunun yerine yuvarlak otobüsle gitmenizi tavsiye ederim.

Wenwu Tapınağı
Wenwu Tapınağı

Sun Moon Lake Otobüs Durağı’ndan # 6669 otobüsüne binin ve Wenwu Tapınağı Otobüs Durağı’nda inin ve bir sonraki hedefimiz olan devasa Wenwu Tapınağı’nın hemen önünde olacaksınız .

 

Wenwu Tapınağı, Sun Moon Gölü’nün ve tüm dağlarının muhteşem manzarasına sahip bir tepenin üzerinde bulunan Çin tarzı büyük bir tapınaktır. Tapınak 3 farklı tanrıya adanmış 3 salondan oluşuyordu. Wenwu Tapınağı’nın üstünde parkın üzerine inşa edilmemiş, kaçırmamanız gereken büyük bir mermer sütun da vardır.

Ita Thao Alışveriş Bölgesi
Ita Thao Alışveriş Bölgesi

 

Wenwu Tapınağı’ndan sonra başka bir otobüse atlayın ve gölün diğer tarafındaki Ita Thao’ya gidin ve Ita Thao Alışveriş Bölgesi’ndeki tüm sokak yemeklerini yiyin .

 

Ita Thao
Ita Thao

 

Ita Thao’da yedikten sonra, Xuanzang Tapınağı’na giden başka bir otobüse atlayın ve Sun Moon Gölü’nün en inanılmaz manzarası için Ci’en Pagoda’ya gidin .

Ci'en Pagodası
Ci’en Pagodası

 

Ci’en Pagoda, bir dağın tepesinde yer alan ve tepeye tırmanıp gölün panoramik manzarasının tadını çıkarabileceğiniz 48 metre uzunluğunda Çin tarzı bir pagodadır.

 

Pagoda
Pagoda

 

Pagoda saat 16: 30’da kapanır, bu nedenle varış zamanınızı ve 400 adım atmanız için gereken süreyi hesapladığınızdan emin olun, bu da fitnessınıza bağlı olarak yaklaşık 10 – 20 dakika sürmelidir, böylece kapanmadan önce ulaşırsınız.

 

Shuishe Barajı
Shuishe Barajı

 

Ci’en Pagoda’dan sonra otobüsü Shuishe’ye geri götürün, bisikletinizi alın ve Sun Moon Lake’deki inanılmaz maceranıza son vermeden önce güzel bir gün batımı için Shuishe Barajı’na gidin .

 

Sun Moon Lake’den Taipei’ye Ulaşım

 

Sun Moon Lake'den Taipei'ye Ulaşım
Sun Moon Lake’den Taipei’ye Ulaşım

 

Sun Moon Lake’ten , Turist Bilgilerinin önündeki otobüs durağından # 1833 numaralı otobüse binebilirsiniz . Her gün 7:30 – 16:20 arasında günde 6-8 kez ayrılır. Yolculuk kişi başı 420 NTD ve 4 saat içinde Taipei Merkez İstasyonu’na varmanız gerekiyor .

 

Taipei (1 Gece)

 

Taipei
Taipei

 

Tebrikler, 2 hafta boyunca Tayvan’ı dolaştınız. Taipei’de iyi bir dinlenmeyi hak ediyorsunuz, ancak Taipei’den hala yeterince harika fotoğrafınız yoksa, ikonik Taipei 101’i yakalamak için en iyi yeri biliyorum.

Taipei’deki en iyi fotoğraf noktalarından biri , Takemura Izakaya restoranının yakınındaki Xinyi Bölgesi’ndeki Lane 253, Songren Yolu’nda . Bu, yukarıda gördüğünüz simetrik sanatı yaratan iki bina arasındaki ikonik Taipei 101’i yakalayabileceğiniz caddedir.

Ve orada, Tayvan için 2 haftalık bir sırt çantası güzergahı var. Yakında Tayvan’ı ziyaret etmeyi mi planlıyorsunuz? Bu seyahat programı ile ilgili bazı sorularınız varsa ve aşağıdaki yorumlarda bana ulaşmaktan çekinmeyin.

Artık ihtiyacımız olan tüm bilgilere sahip olduğumuza göre, Tayvan seyahatinizi planlamanın zamanı geldi! Yolculuğunuza yardımcı olacak bazı kaynaklar:

konaklama simgesi   Uçuşlar: Skyscanner ve Momondo , kendi ülkenizden ucuz uçuşlar ve harika fırsatlar aramaya başlamak için en iyi yerdir.
konaklama simgesi   Konaklama: Hostelworld ve Booking.com , uygun fiyata inanılmaz hostelleri ve otelleri aramak için mükemmel bir platformdur.
sigorta simgesi   Seyahat Sigortası: Dünya Göçebeleri seyahatinizi karşılamanız için size bir ton sigorta seçeneği sunacaktır.
otobüs simgesi   Ulaşım: Busbud ve Omio sırasıyla otobüs ve tren tarifesi aramak ve Tayvan’da online olarak bulunamayacak çevrimiçi bilet satın almak için harika yerlerdir.
araba simgesi   Araba Kiralama: Rentalcars.com , Tayvan kiralık araba bulmak için güvenilir bir platform.
etkinlik simgesi   Günübirlik Geziler ve Turlar: Rehberinizi alın veya TripAdvisor , Tayvan’da yapılacak etkinlikleri aramak için harika platformlardır.
1+

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''