Yunanistan Gezi Rehberi

Santorini Gezi Rehberi

65views

Santorini ülkemizden kısa bir seyahat ile ulaşılabilecek şirin bir ada. Adaya ulaşmak için deniz yolu ve hava yolu kullanmanız gerekiyor. Bunun için ülkemizden pek çok farklı noktadan uçuş bulmanız mümkün

Santorini Gezi Rehberi

Santorini ülkemizden kısa bir seyahat ile ulaşılabilecek şirin bir ada. Adaya ulaşmak için deniz yolu ve hava yolu kullanmanız gerekiyor. Bunun için ülkemizden pek çok farklı noktadan uçuş bulmanız mümkün. Fakat adaya deniz yolu ile gitmek istiyorsanız İzmir’den hareket etmeniz gerekiyor. Zira İstanbul ya da farklı bir şehirden adaya bir vapur seyahati düzenlenmiyor. Hava yolu ile ulaşım için öncelikli olarak başkent Atina’ya uçmanız gerekiyor. Ada uluslararası uçuşlar için uygun bir hava limanına sahip değil.

Yunanistan’a 200 kilometre mesafede olan ada son derece özgün bir yapıya sahip. Tarihin akışında gerek mimarisinden gerekse renklerinden bir şey kaybetmemiş durumda. Adada beyaz renkli yapılar hemen hemen her noktada göze çarpıyor. Adaya bir hilali andıran koydan yaklaşan gemiler henüz ada göründüğü anda manzaranın izlenmesine olanak sağlıyor. Ada içinde yerel yaşam ortalama 14 bin kişilik bir topluluktan oluşuyor. Adanın geçmişi ise eski roma ve antik Roma’ya kadar uzanan bir tarihe sahip. Yunanistan'ın Avrupa birliği üyesi olmasından dolayı para birimi olarak Euro kullanılıyor. Bu nedenle ülkeye giderken yanınızda Euro bulundurmanız faydalı olacaktır. 

Santorini Gezilecek Yerler

Bölgede uğramanız gereken adreslere ilk olarak Akrotiri ile başlamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü Arkeolojik kazıların halen daha devam ettiği bölge tam manası ile bir kültür hazinesi görevi görüyor. Son 30 yılda bölgeden çok önemli eserler gün yüzüne çıkarılmış durumda. Akrotiri müzesinde ise söz konusu eserleri görebilmeniz mümkün.akrotiri-muzesi.jpgTherasia bölgesi adanın oluşumuna neden olan yanar dağ patlamasından bu yana halen soğumamış kaplıcalara ev sahipliği yapıyor. Turistlerin bu noktada 60 dereceye ulaşan kaplıca suyunda vakit geçirebilmesi için özel bir tesis kurulmuş durumda. Yine kaplıca olanağı sunan Nea Kameni yanar dağı bölgesinde kurulan kaplıca tesislerinde vakit geçirebilmeniz mümkün.

Wine Museum adanın antik çağlardan bu yana devam eden şarap üretme geleneğini yansıtıyor. Bu yönü ile bakıldığında mutlaka uğramanız gereken adreslerden birine dönüştüğünü söylemek mümkün. Yakın geçmişte üretilmiş şarapları satın alabileceğiniz, deneyeceğiniz alanlar olduğu gibi 200 yıllık şarapları da bu noktada bulabilmek mümkün. Eğer bütçeniz yeterli olursa oldukça eskimiş şarapları tadabilirsiniz.wine-museum.jpgMegaro Gizi bölgede yer alan müzeler arasında yer alan bir başka önemli anıt. Zira hali hazırda yıkılmamış bir amfi tiyatro ve megaro gizi içinde sizleri bekliyor olacak. Bölgenin her zaman en kalabalık alanlarından biri olmayı başaran bölgede fotoğraf çekmek isteyenler için oldukça önemli bir manzara oluştuğunu söyleyebiliriz.Megaro-Gyzi-museum.jpgArchaeological Museum Of Thera bölgede yer alan müzelerden bir diğeri. Bu müzeyi özel yapan içinde yer alan parçalar. 2000 yıllık hayvan kemikleri ve yine aynı dönemden kalan çanak ve çömlek işçiliklerine örnek ürünler bu müzede sergileniyor. Ayrıca Koutsoyannopoulos şarap üretim ve mahzenine de son derece yakın bir nokta. Yine adada yer alan önemli bölgelerden biri olan mahzen de hali hazırda üretimine devam edilen şarapların tadına bakabilirsiniz. arkeoloji-muzesi-santorini.jpgSantorini Adası turistler için son derece ideal bir gezi adresi. Ülkemizden ulaşımın kolay olduğu bölgeyi Uzakdoğu’dan Amerika’ya kadar oldukça geniş bir çeşitlilikte turist topluluğu ziyaret ediyor. Bu nedenle hem bir deniz turu hem de keyifli bir tatil deneyimi için iyi bir tercih olacaktır. Aileler için de uygun bir adres olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

0

Yanıt bırak

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister. Daha fazla bilgi için  Politikalarımıza göz atın.