Fas Gezi Rehberi

Rabat Gezilecek Yerler

290views

Afrika’nın en batısında, Avrupa ile temasın merkezi olan Fas, tarih boyunca birçok medeniyetin egemenliği altına girmiş, farklı güçlerin çatışma bölgesi olmuş.

Rabat Gezi Rehberi

Afrika’nın en batısında, Avrupa ile temasın merkezi olan Fas, tarih boyunca birçok medeniyetin egemenliği altına girmiş, farklı güçlerin çatışma bölgesi olmuş. Bu da ona büyük bir zenginliği miras bırakmış. Rabat aslında Fas’ın en büyük cazibe merkezi olma konumunu Kazablanka’ya kaptırmış durumda, ülkenin başkenti olmasına rağmen daha az nüfuza sahip ve daha durağan bir şehir. Eşsiz manzaraları ve hem doku hem de nüfus olarak sakin yapısı ve görülmeye değer tarihi kalıntılarıyla sizi bekliyor.

Rabat Gezilecek Yerler

Hassan Kulesi

hassan-kulesi.jpg

Oldukça ilginç bir hikayeye sahip olan kule, görebileceğiniz yerlerden biri. Kule deniliyor ama aslında yapıldığı dönemde dünyanın en büyük minaresi olması iddiasıyla yola çıkılmış. Fakat minarenin yaklaşık yarısı kadar bir kısmı tamamlanabilmiş. Bunun sebebi de dönemin hükümdarı Yakup El Mansur’un vefat etmesi. Etrafındaki sütunlar ise yapılması tasarlanan caminin sütunlarıymış. Bu şekilde ortaya ilginç ve görmesi keyifli bir görüntü çıkmış. 

5. Mohammed Mozolesi

mohammed-mozolesi.jpg

Hassan Kulesi ile aynı yerde karşılıklı olarak yer alan yapı, bu alanı gezilmesi gereken bir alan yapıyor. 5. Mohammed Mozolesi ya da türbesinin içerisinde 1999 yılından beri yönetimde olan 4. Mohammed’in babası olan eski kral ve onun çocukları yatıyormuş. Etkileyici bir görünüme sahip yapı mermerden inşa edilmiş. Dışı sade bir görünüme sahipken içerisinde ve özellikle kubbenin içeriden görünümü oldukça renkli ve etkileyici bir görüntü sunuyor. 

Chellah (Sala) Antik Kenti

chellah-antik-kent.jpg

İnsanlık tarihi açısından kilit öneme sahip olan şehirlerde antik kentler muhafaza ediliyor ve turistlerin ziyaretine açılıyor. Chellah da Rabat’ta Orta Çağ’dan kalma bir antik kent. Roma İmparatorluğu tarafından milattan sonra 40 yılında inşa edilmiş olan şehir, daha sonra İslam egemenliğinde inşa edilen yapılarla gelmişmiş. Bir dönem mezarlık olarak da kullanılmış. Büyük ve gösterişli bir ana kapıdan kente giriyorsunuz. İçerideki harabeler oldukça etkileyici bir görünüme sahip. Buradaki harabelerin üzerinde bir leylek kolonisi yuvalandığından oldukça fazla leyleği bir arada görüyorsunuz. Şehirde Roma yapımı mermer sütunlar ve Latince yazıtlar ve heykeller, taş su kemerleri, bölgede büyük bir medeniyetin yaşandığını size oldukça güzel hislerle hatırlatıyor. Manevi olarak da büyük bir haz alacağınız mekanda bunun yanında cami gibi İslami yapıları da görmek tarihe üst bir noktadan bakma imkanını size yaşatıyor.

Kraliyet Sarayı

kraliyet-sarayi.jpg

Kraliyet Sarayı, şu anki kralın babası olan 4. Muhammed’in emriyle yaptırılmış. Mütevazi ve hoş bir görünüme sahip. Aynı zamanda etrafında oldukça geniş ve keyifle gezebileceğiniz bahçeleri bulunuyor. Yanında yine küçük ve sevimli bir görünüme sahip bir cami bulunuyor. Sarayın iç kısmı ziyaretçiler için açık olmasa da dışarıdan görünüşünün tadını çıkarabilirsiniz.

Sale Büyük Camii

sale-cami.jpg

Fas’a özgü ilginç ve etkileyici başka bir mimariyi görebilirsiniz bu camide. Kare şeklinde ve oldukça geniş inşa edilen minareleri görmek gerçekten ilginç. Bunun yanında caminin ana kısmı çok daha kısa kalıyor. Minareye oldukça önem verildiği aşikar. Cami ilk kez 1029 yılında inşa edilmiş olmasına rağmen günümüze kadar birçok kez yıkılması sebebiyle yeniden inşa edilmiş ve etrafına yeni yapılar eklenmiş. 

Rabat Hayvanat Bahçesi

rabat_zoo.jpg

Afrika’da bir hayvanat bahçesi gezmenin çok farklı bir havası olacağını düşündük. Bu hayvanat bahçesinde de sadece Afrika’da bulunan hayvanlar yer alıyormuş. Ayrıca burada nesli tükenmekte olan hayvanları koruma işlevini de yerine getiriyormuş. Bahçe oldukça geniş bir alanda yer alıyor ve doğal bir habitatı geziyormuşsunuz hissini size sonuna kadar yaşatmayı başarıyor. 

1+

Yanıt bırak

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''