Macchu Pichu.
Dünyanın yedi harikasından biri olan Macchu Picchu.
Peru Gezi Rehberi

Peru Hakkında İlginç Gerçekler

121views

Peru’da ilginç bulabileceğiniz çok şey var. Dramatik manzaralar, binlerce yıl öncesine uzanan büyüleyici bir tarih, çok çeşitli mutfak ve festivaller bunlardan bazıları… Yine de bunların çoğu zaten Güney Amerika lokasyonları ile alakalı ortak noktalar konumunda. Biz ise bu yazımızda size özellikle Peru ile alakalı ilginç gerçekleri ve istatistikleri sıralayacağız.

Hemen başlayalım. Ne dersin?

İlk olarak Peru, Machu Picchu gibi ilginç mimari özelliklere sahip lokasyonlara ve dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan bitki ve vahşi yaşam türlerine sahiptir.

Üç resmi dil konuşuluyor.

Peru’da resmi olarak konuşulan üç dil bulunmaktadır. Bunlar en yoğun olandan en az kullanılana doğru, İspanyolca, Quechua ve Aymara dilleri olarak sıralanabilir. Peru’lu vatandaşların %80’inden fazlası İspanyolca dilini kullanmaktadır. İlginç bir gerçek daha… Amazon ormanlarına doğru biraz daha yaklaşırsanız, konuşulan resmi dil sayısı 13’e kadar çıkacaktır. Sence de etkileyici değil mi?

Başkent Lima.

Francisco Pizarro, başkent olarak kullanmak için Lima’nın temellerini 1535 yılında atmaya başladı. Bugün Lima şehri, Peru’da bir milyondan fazla nüfusu bulunan tek şehir.

Eğer Peru ziyaretinizde dünyanın yedi harikasından biri olan Machu Picchu’yu ziyaret etmek isterseniz, yolunuz kesinlikle Lima ile kesişecek.

Toplam nüfus 32 milyonun üzerinde.

Günümüzde Peru’da yaşamını sürdüren 32 milyonun üzerinde insan bulunmaktadır. Bu nüfus, çoğunlukla farklı ülkelerden gelen ve Peru’daki kültür çeşitliliğinin ana temeli olan gruplardan oluşuyor.

Machu Picchu!

  1. yüzyıl döneminde inşa edilen Machu Picchu, deniz seviyesinin 2.000 metre kadar üzerinde yer almaktadır. Uzun zamandır UNESCO Dünya Mirası listesinde en üstlerde bulunan yerini korumaktadır.
Macchu Pichu.
Dünyanın yedi harikasından biri olan Macchu Picchu.

Macchu Picchu, dünyanın yedi harikasından biridir.

Machu Pichuu, 2007 yılında dünyanın yedi harikası listesine girmeyi başarmıştır.

Peru, dünyanın en yüksek kumuluna sahiptir.

Cerro Blanco isimli kumul, 1.176 metre yükseklikte Sechura Çölü üzerinde yükselen dünyanın en yüksek kumuludur. Kumul, Nazca’nın 14 kilometre doğusundadır, bu yüzden genellikle onu görmek için ekstra geziler düzenlenir. Kum tepelerine geldiğinizde, bir kumul arabası veya sandboard kiralayabilir ve dünyanın en büyük doğal harikalarından birini dikkatlice gözlemleyerek saatler geçirebilirsiniz.

 

1+

Yanıt bırak

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister. Daha fazla bilgi için  Politikalarımıza göz atın.