Prag Gezi Rehberi

Ortaçağ’ın Kalbi Prag

Prag Gezi Rehberi
Prag Gezi Rehberi
33views

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti olan ve Avrupa’nın en büyük şehirleri arasında yer alan Prag, Vlatna nehri üzerinde bulunan ve ortaçağ zamanlarından kalma yapılarıyla bilinen bir şehirdir. Tarihi yapıların güzelliğinin bozulmamış olması, ikinci Dünya Savaşından zarar görmemiş olması Prag şehrinin sahip olduğu mimari özelliklerin günümüze kadar yaşatılmış olması şehri çok özel kılmaktadır. Ortodokslar ve Protestanlar arasında; altın kent, şehirlerin anası, Avrupa’nın kalbi gibi farklı isimlerle anılan bu şehir turistik açıdan mutlaka gezmeniz ve görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Prag Eskişehir
Prag Eskişehir

 

Prag Gezilecek Yerler

Eskişehir meydanı olarak bilinen Old Town meydanı, şehrin iki ana meydanından biridir. Meydanın etrafında büyük ve ihtişamlı gotik mimari yapılar ve binalar yer alıyor olması orta çağ meydanı havasına sahip olmasını sağlamıştır.

Şehrin en turistik yerlerinden biri olan astronomik saat kulesi Old Town Meydanında yer alan belediye binasının 70 metre üzerindeki kule olmakla birlikte kule üzerinde astronomik bir saat bulunmaktadır.

Dilerseniz buraya Asansör yardımı ile çıkabilir ve Prag şehir manzarası izleyebilirsiniz. Ayrıca gotik mimari ile inşa edilmiş belediye binasının bodrum katında yer alan labirentler içinde dolaşarak kendinizi ortaçağ şehrinde dolaşıyor gibi hissedebilirsiniz.

Prag Gotik Yapılar
Prag Gotik Yapılar

Prag Old Town Meydanı etrafında yer alan barok mimarisi ile inşa edilmiş yapılar ziyaretçiler için haftanın 5 günü ziyarete açık tutulmaktadır.

Prag kalesi, meydana başlayan Karl köprüsü en eski taş köprü olarak bilinmektedir. Günümüzde sadece yaya ulaşımına açık olan bu köprü Vlatna nehri üzerinde yer almaktadır. Prag kalesinde yaşayan kralın ulaşım yolu olarak da görev yapmıştır.

Prag Kalesi; Dünya’nın en büyük kaleleri arasında yer almaktadır. Rekorlar kitabına Dünya’nın en büyük antik kalesi olarak yer alan ve kalesi aynı zamanda ms dokuzuncu yy inşa edilmiş ve günümüze kadar hayatta kalmıştır. Günümüzde de resmi devlet konuk evi olarak kullanılan kale sağlam bir şekilde ayakta durmaktadır.

Prag sokakları ve gece hayatı turistler için vazgeçilmez eğlenceler ev sahipliği yapmaktadır. Her gece eğlencelerin ve etkinliklerin düzenlendiği bir şehir olan Prag aynı zamanda gotik tarzda sokaklara da ev sahipliği yapmaktadır. Turistler için eski çağlara ait sokaklarda gece hayatı tecrübesi vazgeçilmez olmuştur.

1+

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''