Galeri

Ne Gezgin Ne De Turist 🎒

Ne Gezgin Ne De Turist
Ne Gezgin Ne De Turist
165views
Kendime şunu sordum ”Ne Gezgin Ne De Turist?” Bir noktada – bilmiyorum – turist terimi aşağılayıcı, olumsuz ve hatta tatsız hale geldi. Bizi bu şekilde adlandırmamızı bile rahatsız eden derecede.
Onun yanıtı beni birkaç hafta düşünmeye bıraktı. Bu yüzden turist kelimesinin metin anlamını okumak için sözlüğe gittim ve bulduğum şey bu.
Ne Gezgin Ne De Turist
Ne Gezgin Ne De Turist

turist

ortak ad

1. Bir ülkeyi veya yeri zevk için ziyaret eden veya gezen kişi.

Babamın ne kadar doğru ve önyargılarımın ne kadar yanlış olduğu. Seyahat ve Yaşam kanalını lanetledim, burada ilk kez “Asla bir turist, her zaman bir gezgin” ifadesini duydum ve cehaletimin turistlere karşı olumsuz ifade edildiği tüm anları hatırladım. Seyahat eden hepimize doğru. Kendime doğru.

Gezgin ve Turist

Ama sonra gezgin nedir? Sözlüğe göre bu:

gezgin gezgin

sıfat

1. Seyahat eden

2. erkek ve kadın adı

3. Özellikle uzun bir yolculuk yapan kişi.

Sözlük açıklamalarına göre, zevk için seyahat eden herkes bir gezgin / turist. Peki neden tüm yaygara?

 

Bunu bu şekilde anlıyorum. Dünya artık birkaç yüzyıl önce olduğu kadar uzak, egzotik ve maceracı bir yer değil. Turizm endüstrisi tarafından dokunulmamış bir yere seyahat etmek çok zordur. Kendinizi turist değil turist olarak ilan etmek, Marco Polo ile haftada 13 ülkeyi ziyaret eden Japon otobüslerinden daha fazla özdeşleştiğimizi hissetmek gibi bir şey.

Sonra büyük Paco Nadal‘ın (bence en iyi seyahat gazetecisi) bir yazı okudum ve bu konu hakkında konuştu ve gözlerimi açtı. Söylediği doğru. Hepimiz turistiz.!

Seyahat etmenin bizi daha hoşgörülü kıldığını söylüyoruz, ancak bir etiketi kendimiz reddettiğimizde, olumsuz olduğunu düşündüğümüz için tolerans hakkında nasıl konuşabiliriz?

 

Hindistan‘a ilk seyahatimi yapmadan önce, hayatımda aşırı bir karar verdiğimi hissettim. Yalnızca Discovery Channel’da gördüğüm bir ülkeyi ziyaret edin. Gençliğin verdiği belirsizlikle, her türlü mağduriyete hazır hissettim, çok az veya neredeyse hiç kimsenin ziyaret etmediği bir köşeye seyahat eden bir National Geographic kaşifinden biraz daha az hissettim. Orada her bir başın bir dünya olduğunu gördüm ve gerçekten de, “benim dünyamdan” daha önce hiç kimse Hindistan’a gitmemişti, ama Tanrı’nın elinin bıraktığı bir yere varmak gibi bir şey değildi, sonunda sonunda elçiliğiyle konuşmak zorunda kalacağım. ülkem kurtarılacak.

Aslında Biz Neyiz?

Size daha önce Hindistan’a ilk seyahatimden bahsettiğim tüm fıkralarda bile, ülke oldukça gelişmiş bir turizm endüstrisiyle (hayal kırıklığına uğradım) ve pişmanlığımla ve birçok andaki huzurla, her yerde turistler ortaya çıktı. ! Kendimi özel hissetmeyi bıraktım. Ancak, günlerin ilerlemesiyle birlikte yeni macera biçimleri, yeni görme yolları ve yeni bilme yolları keşfediyordum. Sonunda, macerayı yapıyorsun.

Gerçekte hepimiz gezgin ve turistiz. Benim için fark, nasıl seyahat ettiğimiz veya gezdiğimizdir.

Önemli olan, ilgilenen, bilgilendirilen, alçakgönüllülükle seyahat eden sorumlu bir turist olmaktır. Bu, hedefinize nasıl ulaştığınızla ilgili çok az kişisel bir karardır.

Sonuçta hepimiz turistiz, hepimiz yolcuyuz. Zevk, bilmek ve keşfetmek için seyahat ediyoruz. Tek fark olduğumuz turist türüdür. Gururlu ve sorumlu bir turist olmak istiyorum, destinasyonların almak için öldüğü için, çünkü onların yerlerine bakacağınızı biliyorlar, takdir edip saygı duyacaksınız. Sadece almakla ilgili değil, vermekle de ilgilenen bir turist. Kendi koşullarında dünyayı daha iyi hale getirmeye çalışan bilinçli, bilgili bir turist.

Aklımızdan, seyahat bir şey öğretirse etiketlerin insanlar için değil, kıyafetler için olduğunu belirten “gezgin / turist” etiketini silelim.

2+

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''