İspanya Gezi Rehberi

Madrid Gezilecek Yerler

241views

Madrid Gezi Rehberi

Madrid, yaşamı ve kültürü dolu dolu yaşayabileceğiniz bir kenttir. Avrupa’nın sanat açısından zengin şehirlerinden biri olan Madrid’de 20. Yüzyılın önemli Rönesans eserlerini görebilir, en iyi sanat müzelerinde sanata doyabilirsiniz. İspanyol İmparatorluğu’nun 16. Ve 17. Yüzyıl tarihi mekânlarına girerek bu kadim şehre doyabilirsiniz. Ayrıca, Madrid’i unutulmaz kılacak sayısız küçük şeyler vardır. İster geniş bir meydanda şehrin cazibesine kapılın, ister kaldırım kenarlarını süsleyen şirin kafelerde bir şeyler yudumlayın. Açıkçası Madrid, dünya çapındaki en iyi müzeleri keşfetmek, modern ve tarihi mimarinin zarafetini deneyimlemek için son derece ideal bir yer. Şehrin kalbi, festivallerin yapıldığı alanlar, insanların akın ettiği meydanlar, sokak sanatçıları ve butik kafeleri ile mükemmel bir uyum içerisinde. Bir başka önemli cazibe merkezi ise, pek çok hediyelik eşya dükkânı, kafe ve canlı San Miguel Marketi ile bilinen Plaza Mayor’dur. Madrid, bu en gözde turistik mekânları üzere her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan Avrupa’nın en popüler yerlerinden biridir.

Madrid Gezilecek Yerler

Reina Sofia Müzesi

reina-sofia-muzesi-2.jpg

Tarihi Prado Müzesi’nin tamamlayıcısı olarak tasarlanan Reina Sofia Müzesi, 1992 yılında Kraliçe Sofia tarafından açıldı. Başlangıçca bir hastane olarak inşa edilen müze, 2005 yılında Fransız mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanan bir yapı ile genişletilerek müze haline dönüştürüldü. Müze, Pablo Picasso ve Salvador Dali’nin geniş sanat koleksiyonlarını içeren geniş bir İspanyol satanına ev sahipliği yapıyor.

Mercade de San Miguel

mercado-de-san-miguel-1.jpg

Plaza Mayor’a yürüme mesafesinde yer alan Mercade de San Miguel, yerel yemekler ve lezzetler üzerine popüler bir alışveriş bölgesi. Pazar alanı hafta sonları gece saat 2 ye kadar açık kalıyor. Yerli ve yabancı halkın içecekler ve mezelerin tadını çıkarmak için toplandığı popüler bir gece pazarı. Ayrıca burası konser, yemek dersleri ve özel partiler gibi etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

Debod Tapınağı

demob-tapinagi-1.jpg

Debod Tapınağı, Kraliyet Sarayı yakınlarında yer alan sıra dışı yapıtlardan biridir. Mısır tanrıçası İsis’e ait bir tapınak olan Debod Tapınağı bir zamanlar Nil Kıyısında duruyordu. Mısır’da Aswan Büyük Barajının inşası nedeniyle tapınak ve birkaç tarihi eserin taşkınlardan korunması için taşınması gerekiyordu. 1968 yılında Mısır hükümeti tarafından İspanya hükümetine bir şükran ifadesi olarak da yapının taşınmasını sağlandı. Dört bin yıllık yapı, Amon ve İsis tanrılarını tasvir eden kabartmalara sahiptir.

Cibeles Meydanı

cibeles-meydani-2.jpg

Madrid’in en güzel meydanlarından biri olan Cibeles Meydanı, mimar Antonio Palacios tarafından tasarlandı. Neo-Klasik tarzda inşa edilmiş birkaç bina ile çevrili olan meydan merkezinde, şehrin simgesi olarak da anılan çeşme-heykel yer almakta. Bu muhteşem çeşme, Roma tanrıçası Cybele’yi aslanların çektiği bir kızak ile tasvir etmekte. 1780’de Francisco Gutierrez ve Roberto Michel tarafından mor renkli mermerden yapılmış bu çeşme bir zamanlar yakınlardaki evler için bir içme suyu kaynağı olarak hizmet veriyordu.

Puerta del Sol

puerta-del-sol-2.jpg

Madrid’in merkezinde bulunan Puerta del Sol ya da “Güneş’in Kapısı”, her sene yılbaşı gecesi yeni yılı karşılamak için binlerce kişinin buluştuğu bir meydandır. Yerli ve yabancı insanların gezip dolaşarak mimari yapıların keyfini çıkarabilecekleri bir meydana olan Puerta del Sol, sınırlı araç trafiğine sahip, daha çok insanların yürüyüş yaptıkları yerdir. Meydanda en dikkat çeken yapı ise şehrin hükümet merkezi olan Casa de Correos ve beraberinde yer alan saat kulesi bulunmakta.

Madrid, yaşamı ve kültürü dolu dolu yaşayabileceğiniz bir kenttir. Avrupa’nın sanat açısından zengin şehirlerinden biri olan Madrid’de 20. Yüzyılın önemli Rönesans eserlerini görebilir,
0

Yanıt bırak

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''