Kolombiya Gezi Rehberi

Kolombiya’nın adı, kökeni ve anlamı nereden geliyor?

kolombiya tarihi
137views

Bu ülkenin isminin anlamı 153 yıl önce verildi. Daha önce Nueva Granada ve Gran Colombia olarak adlandırılıyordu. Kolombiya‘nın adı, kökeni ve anlamı nereden geliyor? Kolombiya hakkında bilgiler ; Tüm bu değişikliklere, yıllar boyunca ülkesi kapsamındaki değişiklikler de eşlik etti.

Kolombiya Cumhuriyeti Bankası’na göre, New Granada, İspanyol monarşisinin bugünkü bölgeleri Kolombiya Devletini oluşturan illere, yaklaşık olarak Bağımsızlık zamanında Yeni Krallık’a ait olan eyaletlere verdiği tanımlayıcı isim idi.

Adı, 1492‘de Amerika’ya gelen ilk İspanyol seferine liderlik eden kaşif ve Navigatör Christopher Columbus‘a bir övgü olarak geliyor.

kolombiya

18. yüzyılda Javier Ocampo López, Kolombiya adının, bazı bölgeleri, şehirleri,  Kolombiya hakkında bilgiler nehirleri vb.Karmak için Kuzey Amerika ve Kanada’daki İngiliz kolonilerinde popüler hale geldiğini söylüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde başkenti Washington olan Federal Columbia Bölgesi vardır: Güney Carolina Eyaleti‘nin başkenti olan Columbia şehrinin adı ve Ohio Eyaletinin başkenti Columbus, aynı şekilde görünür.

Kanada’da başkenti Victoria olan British Columbia eyaleti var. Kuzey Amerika’da Pasifik’i boşaltan Oregon olarak da adlandırılan Columbia Nehri vardır; ve Kanada Kayalık Dağları’ndaki Columbia Dağı. New York’ta bulunan Columbia Üniversitesi, eski King’s College ve New York Eyalet Üniversitesi’nin birliğinden 1784 yılında ortaya çıktı.

  Kolombiya Gezi Notları

1+

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''