Kapadokya Gezilecek YerlerYurtiçi Turlar

Kapadokya Gezi Rehberi

58views

Türkiye’nin kalbinde, bu kadar büyülü ve merak dolu bir uygarlık oturuyor. En sıradışı arazi formlarıyla dolu bir manzara, sanki bütün yer bir masalmış gibi. Renkli taş kuleleri, eski bir insanlığın hikayelerini anlatan mağaraların bulunduğu çöl manzarası içinden çıkıyor. Modern oteller, kayalara kurulmuştur ve böylece çöl güneşinin baskısını önlemek için restoran ve dükkanlar vardır. Turistler, dağlardan oyulmuş tarihi kalelerin tepesine tırmanabilir ve çevredeki tepeleri süpürür. Güneş yükselirken, bu antik harikadan huzur dolu huzuruna katkıda bulunan yüzlerce balonu da yapın. Kapadokya’ya hoş geldiniz!

 

Kapadokya, Türkiye – Gün doğarken sıcak hava balonları.

 

Bu bölgenin ilk fotoğrafını gördüğümde asla unutmayacağım. Sanırım bunun bir fantezi filminden ya da Çakmaktaşıların modern bir uyarlamasından uyarlanmış bir filmi olduğunu düşünüyodum. Kurdele taşlar manzara boyunca dalgalanır gibi görünüyordu. Büyük kaya sütunları, boyunca oyulmuş küçük deliklerle gökyüzüne ulaştı. Büyük kayalar daha büyük kayaların üstünde dengelenmiştir. Evler, yerçekiminin tüm kanunlarına meydan okuyan gelişigüzel yollarla birbirlerinin üzerine kurulmuş görünüyordu. Her şeyden önce, gökyüzü, bu kadar fantazi bir dünyanın gizemine ve entrikasına eklenen renkli balonlarla doluydu. O fotoğrafı gördüğüm andan itibaren, bu mekanı kendim görmek ve onun sihrini elle tecrübe etmek hayatımın arzusuydu.

Kapadokya üzerinden sıcak hava balonu uçuşu,

Her köy, küçük kafe ve otellerle dolup taşan merak uyandırıcı bir paya sahiptir, ancak. Köylerin en merkezi ve çok çeşitli lojman seçeneklerine sahiptir. Göreme’nin kayalık kanyonunda lüks tatil köyleri ve ekonomik pansiyonlar yan yana bulunur. Daha kültürel mağazaların ve restoranların çoğunu şehir merkezinde bulabilir ve en önemlisi gündoğumu her sabah yüzlerce sıcak hava balonu, Peri Vadisi’ndeki Göreme’nin hemen dışına fırlar. Birçok çatı patios kahvaltı yemek gibi yavaş yavaş küçük kasaba üzerinde yüzer

Göreme

 

Göreme, Kapadokya’yı keşfetmek için harika bir merkez.

 

Göreme, çoğu turistin merkezi olduğu için, bu köy pek çok rekreasyonel etkinlik sunacak ve aralarında seçim yapabileceğiniz birçok dükkan ve restorana sahip olacak. ATV’leri, scooter’ları kiralayabilir, günlük turlar ve balon turları için kayıt olabilir. Şehrin dışına, buradan bir zamanlar yaşayan tarih ve insanlar hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz Kapadokya tarihi merkezine yürüyerek ulaşabilirsiniz. At sırt sürmek yanında ahırlarda sunulmaktadır ve Peri Vadisi de kasabadan kolay bir yürüyüş mesafesindedir. Köy biraz daha yoğun, belki de daha az kültürlü, çünkü köy turistlere hitap ediyor, ancak Kapadokya’daki birçok etkinlik için uygun bir iniş noktası. Küçük köyün bakış açısı açısından en az bir günbatımı geçirdiğinizden emin olun.

Göreme’de görülen Kapadokya’nın bacaları.

Peri Vadisi’nde uçan sıcak hava balonları.

Bir kilometre ya da iki kilometre giderseniz, yakında Peri Vadisi’ne gideceksiniz. Fairy Valley, birincil balon başlatma alanıdır. Gün doğumundan önce gelirseniz, uçuşa hazırlanırken vadiyi aydınlatan yüzlerce balon olacaktır. Büyük, renkli balonların dev taş direklerin üzerinde kolayca yüzen görünümü izlemek çok büyülü bir deneyimdir. Birdenbire gökyüzü noktalı balonlarla doludur.

Peri Vadisi boyunca yürüyorsanız kayalıklara yüksekçe inşa edilmiş eski uçurum konutlarını göreceksiniz ve ayağın kalıntıları bir zamanlar bu konutları binlerce yıl önce ulaşılabilir kılıyor. Geniş vadi boyunca, farklı bakış açılarına götürecek ve benzersiz kaya vadisinin muhteşem manzaralarını sunan yürüyüş patikaları ağı var.

Çavuşin

 

Çavuşin, Kapadokya’da ziyaret edebileceğiniz başka bir köydür.

Peri Vadisi’nin sadece birkaç kilometre kuzeyinde, Kapadokya’nın en küçük köylerinden biri. Kayalıklara oyulmuş inanılmaz kalıntılar var, ancak konutların çoğu turistler tarafından erişilemiyor ve bölgedeki diğer köylerin çoğunun olduğu gibi mağazalar ve restoranlar tarafından yaşanmıyor. Bunun yerine, mahalle tarafından işletilen uçurumun tabanında birkaç ev ve restoran bulunmaktadır. Kültürel olarak, bu hoş bir görüntü.

Bölgedeki  otantik kasaba, yaşlı erkek ve kadınların tarlalara eğilip yakındaki nehirden su taşıdığını göreceksiniz. Bu küçük köyü keşfetmek için az sayıda turist çaba gösteriyor, ancak bu çok otantik bir Türk tecrübesiyle ödüllendiriliyor. Kapadokya’nın köylerini keşfediyoruz. Pasabağ ve Zelve Vadisi Pasabağ ve Zelve Vadisini Kapadokya’da keşfedin. Güneye dönerseniz, yolculuğunuz sizi açık çöl’ün uzun bir bölümüne götürecektir. Çökme ve dönme yoluyla, düz çöl, birdenbire, çok mistik bir manzara oluşturan dev kaya sütunlarını ortaya çıkaracaktır. Şu an bu vadilerde kimse yaşamıyor olsa da, eski medeniyet masallarını anlatan kalıntılar ve mağaralar var. Bu eski mağaraları incelemek ve yüksek konutlara tırmanmak gibi bu eski kayalıklarla çevrili vardır. Kayanın dev direkleri, kolayca kaybolabilecekleri ve gizli mağaraları keşfedebilecekleri bir labirent izi oluştururlar. Bu baca şeklindeki dengelenmiş kayaçlar, farklı kaya katlarında meydana gelen erozyonun farklı seviyelerinde oluşturulmuştur. Kapadokya’daki Pasabag.OrtahisarOrtahisar’daki mağaraları keşfetmek.

Öneri:6 Adımda İsatanbul’u Keşfet

 

Turunçgil ağaçlarının bahçeleriyle çevrili olan Ortahisar, Kapadokya’nın tarımsal arzı olarak düşünülür. Kasabadaki bir kaç mağaza evi, eski üzümlerin binlerce yıl önce ayaklarına basıldığı eski şarap mahzenlerine sahip. Kasaba bölgedeki diğer kasabalardan daha az turistik kalır. Sokakta yan standlar, kurutulmuş meyveler satan yaşlılar tarafından ve aynı kumarhanede durak yanındaki satıcının yanında çalıştırılıyor. Erkekler nargilelerini püskürtürken ve yakut kırmızı içkilerini yudumlarken çay avluları açık avluda dolaşırlar. Eşyalar hala dar sokaklara taşınmakta ve küçük çocuklar sporlarını arka sokakların gölgesinde oynuyorlar. Kasaba, eski kentin üstünde yükselen sivri kale ile karakterize edilir. Birkaç dolara turistler mabetten tırmanarak Erciyes Dağı’nın (12.848 ft.) Net bir görüntüsünü alabilirken, diğer yönde ise Uçhisar’ın Kapadokya’daki Ortahisar köyünü ziyaret edebilirler. Uçhisar, Göreme’nin hemen güneyinde ve çok daha yüksek bir yüksekliğe oturuyor. Uçhisar, Ortahisar gibi, bir zamanlar sur kalesi olan yükselen kaya etrafında kurulmuş bir kasabadır. Balon sürüşlerinin çoğu, Peri Vadisi’ndeki yolculuklarında kalenin yanında yüzüyor.eğimli yamaca lüks restoranlar ve tatil köyleri ile inşa ediliyor. Güvercinlik, kalenin, köyün ve uzaktaki kayan kum tepelerinin kapsamlı manzaralarını sunuyor.

Köy boyunca hasır, fenerler, kuruyemiş ve meyveler satan birçok geleneksel Türk dükkânının yanı sıra müthiş el yapımı mücevher ve metal sanat eserleri bulunmaktadır. Savaş sırasında köylülere güvenlik önermiş olan gizli geçitlerle dolu kale dolaşıyor ve kalenin üstü, Kapadokya Bölgesi’nin en güzel panoramik manzarasını sunuyor. Kaya geçitlerinden kalenin tepesine tırmanabilir ve muhteşem manzaraların keyfini çıkarabilirler. Kapadokya’nın Urçisar kentinde çay. Kapadokya, bu fantezi fotoğrafından aldığım her beklentiyi aştı ve aştı. Tüm bölge peri masalı gibi görünüyor. Dünyadaki hiçbir yer, Kapadokya’nın sunması gereken eşsiz manzara ve derin tarih ile oldukça kıyaslanamaz.

0

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister. Daha fazla bilgi için  Politikalarımıza göz atın.