Mısır Gezi Rehberi

Kahire Gezi Rehberi

126views

Mısır’ın başkenti ve Afrika’nın en büyük şehri olan “Muzaffer Şehir” anlamı da taşıyan Kahire, ülkenin kuzeyinde Nil Nehri’nin her iki yakasında 6000 yıllık muazzam uygarlık tarihi ile bir yerli-yabancı turistler için adeta bir cazibe merkezi.

Kahire Gezi Rehberi

Mısır’ın başkenti ve Afrika’nın en büyük şehri olan “Muzaffer Şehir” anlamı da taşıyan Kahire, ülkenin kuzeyinde Nil Nehri’nin her iki yakasında 6000 yıllık muazzam uygarlık tarihi ile bir yerli-yabancı turistler için adeta bir cazibe merkezi. Kahire, yerel olarak “Mısır” ın Arapça adı olan “Misr” olarak biliniyor. Şehir Doğu ve Batı, antik ve modern geleneksel yaşamın yanı sıra kültürel etkileri ile önemli bir yere sahiptir. Kahire şehir merkezinin doğu kıyısında yer alan Tahrir Meydanı, kentin en önemli yerlerinden biridir. Bir turistik cazibe merkezi olan geniş ve açık meydan, Mısır Müzesi, Arap Birliği genel merkezi ve modern Ömer Makram Camisi gibi sayısız turistik yerlere ev sahipliği yapıyor. Nil Nehri’nin doğu kıyısı boyunca kuzeyden güneye doğru uzanan, Kahire’nin başlıca iş ve alışveriş merkezi Corniche yer almakta. Yakınlarda bulunan ve mistik dar sokakları ile bilinen Garden City bir başka görülecek yeni yerleşim merkezlerinden biri.

Kahire Gezilecek Yerler

Giza Piramitleri

giza-piramitleri.jpg

Giza Piramitleri, Kahire’nin en önemli ve mutlaka görülmesi adeta bir zorunluluk olan cazibe merkezlerinden biridir. Kentin hemen yanı başında yer alan piramitler, yüzlerce yıldır dünya gezginlerini merakta bırakan yapıtlar arasındadır. Bir dizi halinde sıralanan Giza Piramitlerine ek olarak Keops Piramidi, Chephren Piramidi ve Mycerinus Piramidi antik Mısır tarihinin ve dünyanın ikonik başyapıtlarından biridir.

Mısır Müzesi

misir-muzesi.jpg

Müzede sergilenen şahane sergiler, burayı dünyanın en iyi müzelerinden biri yapıyor. Müzede yer alan koleksiyonları görmek için bir ömür gerekli. 1857 yılında Fransız Mısırlı August Mariette tarafından kurulan müze,antik Mısır tarihine damga vuracak eserleri ile her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Kahire şehir merkez meydanı Tahrir’in hemen yanında yer alan müzeye ulaşmanın en kolay yolu Kahire Metro’suna binerek Sadat istasyonunda inmek olacaktır.

Al-Azhar Camii

al-azhar-camii.jpg

Al-Azhar Camii Kahire’nin Fatımid döneminin en güzel yapıtlarından biridir. M.S 972’de kentin en eski camileri arasında yer alıyor. Aynı zamanda dünyanın en eski üniversitelerinden biridir. Bugün dahi İslam dünyasının önde gelen teolojik merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Ana giriş bölümü, II. Abbas tarafından Neo-Arap mimari tarzında yaptırılmıştır. Camiyi tamamlayan beş minare ise muhteşem taş oymacılığı işçiliğinin en güzel örneğidir.

Eski Kahire

kahire-eski-kent.jpg

Roma İmparatoru Trajan’ın Nil Nehri boyunca inşa ettiği Babil duvarları kalesi içerisinde yer alıyor. Burada yer alan Koptik Müzesi, Mısır’ın ilk Hıristiyan dönemi hakkında zengin bilgiler içermekte ve aynı zamanda Mısır’ın en iyi kroki koleksiyonlarından birine ev sahipliği yapıyor. Birçok Hıristiyan gezgin için bu bölgeye yapılan ziyaretin asıl amacı, Aziz Sergius Kilisesi ve Bacchus’un yer almasıdır.

Han el-Khalili

han-el-khalili-pazari.jpg

Dünyanın en büyük alışveriş deneyimlerini yaşayabileceğiniz Han el-Khalili tipik bir Ortadoğu Pazar alanından çok daha farklı. Labirent sokakları sizi her biri birbirinden mistik yerlere çıkaracak, butik tezgahları ziyaret ederek, Kahire günlük yaşamını deneyimleyebileceksiniz. Başta gümüşçüler olmak üzere pek çok ürünün satıldığı çarşı mutlaka gezilmeli ve yerel insanların alışveriş kültürü gözlemlenmelidir.

Sultan Hassan Camisi

sultan-hassan-camii.jpg

Memlük mimarisinin dünyadaki en güzel örneklerinden biri olan Sultan Hassan Camisi özellikle sarkıt detayları ile Arap mimari sanatının vizyonu niteliğini taşımaktadır. 1356-63 yılları arasında Sultan Hassan el-Nasir için yaptırılmış olan camii geniş taş kısımlarına sahip olan dış mekânı ile eski bir Mısır tapınağını anımsatıyor. Yapının ana giriş kapısı, çarpıcı mimari üsluplarla bezeli.

0

Yanıt bırak

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister. Daha fazla bilgi için  Politikalarımıza göz atın.