İzmir Gezilecek Yerler

İzmir Gezi Rehberi

198views

 İzmir Seyahat İpuçları

Türkiye’nin en çok gözden kaçan şehri” olarak adlandırdı ve haklıymış. Ülkedeki en büyük üçüncü metropol olmasına rağmen, genellikle İstanbul ve Ankara gibi gölgeler altında itiliyor.

Dürüst olalım yine de. İzmir, İstanbul’a karşı en iyi şehir molası hedefi olarak rekabet edemez, çünkü tarihsel zaman çizelgesi, eski Konstantinopolis ve Bizans’ınki kadar etkileyici, huysuz veya çeşitlidir. Yine de birkaç taş var ve Türkiye’ye gidecek yerlerin listesinde bütçeye uygun bir gezgin iseniz koz gelebilir.

İzmir Görsel

İzmir Hakkında

İzmir seyahat ipuçları

İzmir‘in eski adı ve İncil’in Yeni Ahit tarafından Vahiy Yedi Kilise’nden biri olarak atıfta bulunulan adı. Nüfusun çoğunluğu Türk’dür ancak bugünlerde açık kollar ile dış etkenlerden etkileniyorlar; yerli halkın giyinme biçiminde olduğu gibi yeme ve sulama deliklerini ve batı markaları olan modern alışveriş merkezlerinde de görülüyor. Bölge, ana şehir merkezi ve daha küçük kıyı kentlerinden oluşmaktadır.

Saat Kulesi

Nasıl gidilir?

Doğal olarak büyük bir şehir olan İzmir’e ulaşım sık ve kolay. Ana şehir merkezinde kalıyorsanız, uluslararası ve iç hat uçuşları, İzmir Adnan Menderes hava alanına uçar, buradan transfer süresi yaklaşık 45 dakikadır.

Sadece sahil şeridinde oturduğumdan, İzmir otogarına (Otogar) gitmek için otobüs kullanıyorum. Pamukkale, Kamil Koç ve Metro dahil olmak üzere ülkenin en büyük otobüs şirketlerinin bazıları tarafından işletilen ve Türkiye’deki diğer büyük destinasyonlara giden ve gelen sık güzergâhlı rotalar, seyahat etmek için mükemmel bir yoldur.

Otobüs istasyonuna, ülke çapında ağlardan biriyle ulaşırsanız, sadece sizi İzmir Yarımadası’ndaki çevredeki tatil beldelerine ve destinasyonlara götürecek daha küçük otobüsleri (güzel) kullanmak için yukarı çıkın. İki tren istasyonu da var, ancak uçuşlar veya otobüs seferleri daha sık ve kolay olduğundan onları hiç kullanmadım.

Asansör

İzmir’de Nerede Kalınır?

İzmir Şehir Merkezi: Konak Meydanı şehir merkezinin merkezi alanıdır. Ünlü saat kulesi simgesini barındırır ve yukarıda adı geçen Kemeralti alışveriş bölgesine yakındır.

Alaçatı: 1920’li yıllara kadar Yunanlıların yaşadığı bu tesis, popüler bir rüzgar sörfü hedefi olarak uluslararası üne kavuşmuştur. Yaz boyunca rüzgar sörfü okulları kükreyen bir ticaret yapar ve Ağustos ayı boyunca otel konaklama seyrektir; çünkü bu, dünyanın dört bir yanından gelen spor hayranlarının katıldığı yıllık rüzgar sörfü festivalleridir.

Çeşme: Alaçatı’dan kısa bir sürede, Türkler için popüler bir sahil bölgesi olan Çeşme, zengin ve etkili insanlar için ideal bir geri çekilme olarak genel bir üne sahiptir ve bu genellikle otel fiyatlarına yansır. Çevrilmiş olan ad, çeşme çeşitleridir ve muhtemelen kentteki birçok Osmanlı çeşmesine atıf yapmaktadır. Şehrin en ünlü simgesi kaledir.

Foça: Bu, eski ve yeni bölgelerde Türkleri ve ilçeleri birbirinden ayırmak için iyi bir yaz tatilinde. Akdeniz foku ve çeşitli flora ve fauna türlerinin muhafaza edilmesi hükümete korunan birçok bölgenin ilan edilmesini sağladı.

Görülecek ve Yapacaklarınız.

İzmir Vahşi Yaşamı Parkı: Bir hayvanat bahçesinin tipik basmakalıp manzarasından kendilerini uzak tutmak isteyen İzmir Vahşi Yaşam Parkı, hayvanların olağanüstü bakımı ve ziyaretçileri hayvan yaşam alanları ve özellikleri hakkında eğitmek için verilen kapsamlı bilgilerle beni şaşırttı.

Şehir merkezinde ilgi çekici yerler: Görünü ve restoranıyla ünlü Asanor‘u ve Konak’taki ünlü saat kulesi simgesi olan ziyareti yapılacak cazibe merkezleri kısmen Büyük İskender’in finanse ettiği eski agora, Kadifkale, şaşırtıcı panoramik eski kale. Şehir manzarası ve Balcova Teleferiği araba sürüşü. Bir gün İzmir At Yarışları’na da uğradım, ancak bu deneyim herkese uygun olmayacak! Burayı ziyaret etmek için başka nedenleri keşfedin

İnsan gözlemciliği ve kafe kültürünün en iyi Kordon bölgesi çevresinde olduğu söylenirken, merkezin çekiciliğinin bir parçası da dolaşmak için feribot servislerini kullanıyor. Ziyaret etmek istediğim listede, İzmir’deki en eski Roma Katolik binası olan Saint Polycarp Kilisesi’nin yanı sıra ayrı Arkeoloji ve Etnografya müzeleri de var.

Alaçatı

Tarihi sevenler, doğu Roma İmparatorluğu’nun en büyük ikinci şehri olan Efes‘i ziyaret etmeyi sevecekler. Kabaca, arabayla bir saatlik mesafede, teraslı evler, büyük bir tiyatro ve antik dünyadaki en büyük üçüncü Celsus kütüphanesi övünüyor. Alternatif olarak Vahiy kitabında “Şeytanın Oturağı” olarak adlandırılan Bergamon, dünyadaki en dik tiyatroyu tutar ve son yıllarda UNESCO Dünya Mirası listesine eklenir.

1+

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''