İstanbul Gezi Rehberi ve Rota ( En Detaylı )
İstanbul Gezi Rehberi ve Rota ( En Detaylı )
İstanbul Gezi Rehberi

İstanbul Gezi Rehberi ve Rota ( En Detaylı )

82views

İstanbul‘u düşündüğümde, çocukluğumu düşünüyorum. İstanbul Gezi Rehberi ve Rota ( En Detaylı )

Bu antik kent, ilkokul ders kitabımızda neredeyse bir bölüm aldı ve tarihle büyülenen biri olarak, kesinlikle erken bir izlenim bıraktı. Konstantinopolis olarak günlerini ve bölgedeki ticaret ve kültürel yayılma merkezi olarak önemini nasıl incelediğimi hatırlıyorum. Hem Bizans’ın hem de Osmanlı İmparatorluklarının yükselişini ve düşüşünü işaret eden önemli tarihleri ​​ezberlediğim uykusuz geceleri hatırlıyorum. Kafamı İpek Yolu’nun etrafına ve Ortaçağ Avrupa’daki rolüne sarmaya çalıştığımı hatırlıyorum.

O zamanlar gezgin olacağımı bilmiyordum. Seyahatin bir lüks olduğunu düşünerek büyüdüm, sadece zenginlerin zevk aldığı bir şey. Ama bir gün şehri, kentin simgelerini, tarihi yerlerini ve kitaplarımızda tasvir edilen kalıntıları görebileceğimi genç kendimle bir anlaşma yaptığımı hatırlıyorum.

Sultanahmet Camii ve Ayasofya arasındaki Sultan Ahmet Parkı’ndaki çeşmenin yanında durduğumda, bir kova listesi öğesinin işaretlendiğini bilerek bir başarı duygusu içinde yürüdüm.

Gerçekten, dünyanın en büyüleyici şehirlerinden biridir. Çok ruhu olanlardan biridir, çok şey yaşamış ve anlatacak hikayeleri olan birisidir.

İstanbul: Bilmeniz Gerekenler

İstanbul, sınırsız bir dünyanın poster şehridir. Burası Asya’nın keyifli bir fincan çay için Boğaz’ın yanında Avrupa’ya oturduğu yerdir. Doğu, tutkulu ve sonsuz bir dans için Batı ile buluşuyor. Geçmiş, gelecekle ilgili konuşma yapmak için şimdiki zamanla karışır. Çok sayıda renkle boğulmuş bir şehir ve işler neredeyse siyah veya beyaz değil.

İstanbul’u yüzyıllar öncesinin en büyük şehirlerinden biri yapan belki de bu stratejik konumdur. En büyük çekicisinin, birçok turistik noktasında sergilenen muhteşem tarihi olması şaşırtıcı değil. Sadece Sultanahmet bölgesi, inanılmaz Bizans ve Osmanlı mimarisine ve eşsiz kültürel geleneklere sahip olan hayranlık uyandıran simge yapılarla doludur.

Bugün, yaygın inanışın aksine, İstanbul Türkiye’nin başkenti DEĞİLDİR. Bu ayrım şimdi Ankara’ya aittir. Ancak artık iktidarın merkezi olmasa da, neredeyse 15 milyon sakiniyle kültürel ve ekonomik merkez ve ülkenin en kalabalık merkezi olmaya devam ediyor.

İstanbul hakkında daha fazla bilgi:

 • Dil : Türkçe. Bu korkutucu değil çünkü tanıdık Latin alfabesini kullanıyorlar. İngilizce de yaygın olarak konuşulmaktadır.
 • Para Birimi : Türk Lirası (TRY, TL, ₺). TL1 = 0.26 USD, 0.22 EUR, PHP 13.35 (Kasım 2017 itibarıyla). Bazı kuruluşlar avroyu kabul eder, ancak Euro oranı genellikle daha pahalı olduğu için lira olarak ödeme yapmak en iyisidir. Şehirde genellikle Kapalıçarşı, Sultanahmet ve Taksim bölgelerinde yoğunlaşan çok sayıda para değiştirici var. Oranlardaki fark, dürüst olmak gerekirse çok fazla değil, ama karşılaştırmaktan çekinmeyin. ATM’lerden de çekebilirsiniz.
 • Ödeme şekli : Nakit. Bazı restoranlar ve oteller kredi kartlarını kabul etse de, toplu taşıma ve küçük işletmeler sadece nakit kabul etmektedir.
 • Güvenlik . Ders kitaplarımızın dışında, en azından dünyanın bu bölgesinde, sadece haberlerde İstanbul’u duyuyoruz. Ne yazık ki, şehir son birkaç yılda bir dizi terör saldırısı geçirdi. (Aslında, ilk ziyaretimiz 2016’da Sultanahmet bombalamasından sadece bir hafta sonra gerçekleşti.) Doğal olarak, İstanbul’u da hayal eden takipçilerimiz güvenlik konusunda endişeli. Ziyaret etmenin güvenli olup olmadığı konusunda her zaman soru alırız. Cevabımız hep aynı oldu: Şahsen, bu saldırılar bir şehre seyahat etmemizi engellemiyor çünkü korku ondan kurtulmak istedikleri şey. (Tek istisnamız savaş bölgeleri.) Ancak bu sadece biz. Kimseyi teşvik etmek veya cesaretini kırmak istemiyoruz. O zaman elçiliğinizin danışmanlığını dinleyin ve sigorta kapsamınızı göz önünde bulundurun. Ama nihayetinde, bu kararı kendiniz verin. Ama seyahat etmeyi seçtiğiniz her yerde dikkatli olun.
 • Elektrik Bilgisi : 220V, 50Hz. F Tipi Soket. Duvara girintili olan ve iki yuvarlak uçlu fişi kabul eden sokettir.

İstanbul’u ziyaret etmek için en iyi zaman ne zaman?

İstanbul dört mevsimi de seviyor. Hava durumu açısından Nisan-Ağustos ayları ziyaret etmek için mükemmel bir zamandır, çünkü bu dönemde gökyüzü genellikle açıktır ve şehir en az yağış alır, Temmuz en kurak olur. Ancak, yaz başlar başlamaz, şehir turistlerle doludur. Haziran-Ağustos yoğun sezon yani kalabalık büyük ve oranları yüksek bekliyoruz.

Eylül-Kasım sonbahar ayları da harika, Sıcaklık rahat ve kalabalık yönetilebilir, ancak arada sırada yağmur duşları için hazırlanın.

Aralık-Şubat kış ve yoğun olmayan bir dönemdir. Burada uçak bileti ve otel fiyatları düşüyor, bu da bir bütçe gezgin iseniz yararlanabileceğiniz bir şey. Buradaki kış soğuk, evet, ama sert değil. Şubat ayının ilk iki haftasında buradaydık ve güzel bir hava bulduk. Biraz drizzled ama önemli bir şey.

İki su kütlesi arasında yer aldığı için, İstanbul da oldukça rüzgarlıdır ve bu da bazen soğuğu yoğunlaştırabilir.

Türkiye Vizesi Nasıl Alınır

ABD, İngiltere, İrlanda veya herhangi bir Schengen ülkesinden geçerli bir vize veya oturma izniniz varsa, çevrimiçi vize (e-vize) için başvurabilirsiniz. Hızlı ve kolaydır.

Daha fazla bilgi için: Türkiye Visa Online

İşte gereksinimler: İstanbul Gezi Rehberi ve Rota ( En Detaylı )

 • Seyahat sürenizi kapsayan geçerli pasaport. (PH durumunda, pasaportunuzun da en az 6 ay geçerli olması gerekir.)
 • Dönüş ya da gidiş bileti.
 • Konaklama belgesi (otel rezervasyonu).
 • Türkiye’de kalışınızın günlük en az 50 ABD Doları tutarında fonları.
 • Geçerli destekleyici vize

Söz konusu ülkelerden geçerli bir vize almıyorsanız , Türkiye Büyükelçiliği’nde veya bölgenizdeki konsoloslukta fiziksel çıkartma vizesine başvurmanız gerekecektir. Başvuru şu formu doldurarak başlar: Türkiye Vize Başvuru Formu .

İstanbul’a Nasıl Gidilir

İstanbul’a iki havaalanı hizmet vermektedir: Avrupa yakasında İstanbul Atatürk Havalimanı ve Asya-Anadolu yakasında Sabiha Gökçen Havalimanı . Şehrin ana geçidi sayıldığı için daha fazla uçuş Atatürk’ün içine ve dışına uçuyor. Ayrıca şehir merkezine Sabiha Gökçen’den çok daha yakın.

Avrupa dışından seyahat ediyorsanız, bölgenizden İstanbul’a en ucuz doğrudan uçuşların , ülkenin bayrak taşıyıcısı olan Türk Hava Yolları tarafından sunulma ihtimali çok yüksektir . Türk Hava Yolları, dünyadaki diğer tüm havayollarından daha fazla 120 ülkeye bağlı.

 • Manila’dan , en ucuz aktarmasız uçuş Filipin Havayolları tarafından sunulmaktadır (ancak bu belirli uçuş Türk Hava Yolları tarafından da yapılmaktadır). Yıl boyunca düzenli ücretler 940 USD’dir (48,000 PHP). Bir satış veya promosyon olduğunda hala düşebilir. Qatar Airways ayrıca 920 USD (47.000 PHP) üzerinden rekabetçi fiyatlar sunuyor ancak Katar’ın Doha şehrinde bir durağı var.
 • Singapur’dan , en ucuz seçenek Scoot ile Atina’ya uçmak ve ardından Türk Hava Yolları’na İstanbul’a transfer etmektir. Kombine ücretler sadece 580 USD’dir (SGD 790). Ancak, Schengen bölgesinin bir parçası olan Yunanistan’daki havayollarını değiştireceğiniz için, Singapur pasaportunuz yoksa, Schengen vizesi almanız gerekebilir. Türk Hava Yolları, 700 USD (950 SGD) aktarmasız en ucuz uçuşları sunuyor. Emirates ve Katar, Dubai ve Doha’da sırasıyla 630 dolar civarında (SGD 860) mükemmel seçeneklerdir.
 • Cakarta’dan , aktarmasız en iyi uçuş 1266 USD ile Garuda (Türk Hava Yolları tarafından işletilen) tarafından sunulmaktadır. Ancak en ucuz seçenek 850 USD’den Saudia’dan, ancak Suudi Arabistan’ın Cidde’de bir durak içeriyor.
 • Hong Kong’dan , en ucuz uçuşlar 515 USD (4020 HKD) Aeroflot tarafından (Moskova’da bir durak ile) sunulmaktadır. Ancak en iyi doğrudan uçuşlar Türk Hava Yolları ile 970 USD (7600 HKD) seviyesindedir.

İstanbul’a daha ucuz uçuşlar olduğunda haberdar olmak istiyorsanız Traveloka uygulamasını indirin ve İstanbul için PRICE ALERT uygulamasını kurun. Uygulama, tercih ettiğiniz fiyat aralığına giren bir satış veya uçuş olduğunda sizi bilgilendirecektir.

UYGULAMAYI BURADAN İNDİRİN

ATATÜRK HAVALİMANI’NDAN İSTANBUL ŞEHİR MERKEZİNE NASIL GİDİLİR?

Atatürk Havalimanı, İstanbul şehir merkezine 30-40 dakika uzaklıktadır, ancak birçok büyük şehir gibi trafik sıkışıklığı yaygındır, bu nedenle yolculuk daha uzun olabilir. Şehir merkezine gitmek için taksi, otobüs veya metro / metroya binebilirsiniz.

 • Taksi ile . Taksi kuyruğunu Geliş alanının hemen dışında bulacaksınız. Bu en pahalı seçenek. Taksim’e gidiş ücreti 50-55 TL arasında. Sultanahmet’e 65-70 TL. Ancak 4 kişilik bir grupsanız bu hiç de fena değil. Sadece aşağıda daha fazla tartışacağız taksi dolandırıcılığı konusunda dikkatli olun.
 • HAVABÜS (eski adıyla Havatas Otobüs). Bu Havaalanı Servisi’dir ve bir otobüs, Taksim Meydanı için havaalanından sabah 4’ten akşam 1’e kadar her 30 dakikada bir kalkmaktadır. Ücret: 11TL. Otobüs Taksim Meydanı’nda sona eriyor. Oteliniz Sultanahmet’te ise, ilave 12 TL’ye mal olması gereken Sultanahmet’e taksiyle gidebilirsiniz. Ya da yürüyüp F1 Taksim-Kabataş füniküse, ardından T1 Kabataş-Bağcılar tramvayına Sultanahmet İstasyonu’na ulaşabilirsiniz.
 • Metro / Metro + Tramvay ile . Geliş alanından metro istasyonuna giden tabelaları takip edin ve M1A Yenikapı – Atatürk Havalimanı Hattını kullanın . 06: 00-12: 00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Ancak oteliniz Sultanahmet veya Taksim bölgesinde ise Zeytinburnu veya Aksaray istasyonundaki tramvay / füniküler hattına geçmeniz gerekecektir. (Aşağıdaki haritayı inceleyin.) Büyük çanta taşımıyorsanız bu seçenek mükemmeldir. Aksi takdirde, belirli zamanlarda kalabalık olabileceği ve ilk başta kafa karıştırıcı olabileceği için oldukça güçlük çekebilir.

Ziyaretimiz sırasında Uber’i çok kullandık çünkü grup olduğumuz için sadece maliyeti böldük. Ucuz ve rahat sona erdi. Ancak bu, geçen yıl Türk yetkilileri tarafından hizmetin yasaklanmasından önceydi. Şu anda operasyonel olup olmadığından veya alternatiflerden herhangi birinin güvenilir olup olmadığından emin değilim.

SABİHA GÖKÇEN HAVAALANI’NDAN İSTANBUL ŞEHİR MERKEZİ’NE NASIL GİDİLİR?

Sabiha Gökçen Havaalanı, Asya yakasına çok daha yakın bir konumdadır. Yolculuk yaklaşık 90 dakika sürebilir.

 • Taksi ile . Sadece uzun mesafe nedeniyle, taksi sürmek pahalıdır. Ücret Taksim’e 115 TL ya da Sultanahmet’e 125-130 TL’ye kadar çıkabilir.
 • HAVABÜS (Havataş Otobüs) . 04:00 – 01:00 arasında çalışır. Taksim Meydanı’na ücret: 14 TL.

Oteliniz Sultanahmet’te ise, HAVABÜS’ü Taksim’e götürebilir ve Sultanahmet’e taksiyle 12 TL’ye mal olacak. Daha ucuz bir yol var (metro / tramvay / feribot), ancak muhtemelen ağır çanta taşıdığınız ve şehre aşina olmadığınız için taksiye binmenizi öneririm.

İstanbul’da Nerede Kalınır?

Bir otel veya pansiyon seçmeden önce, şehrin coğrafyasını bilmeniz zorunludur, böylece doğru bölgede olduğunuzu bilirsiniz. İstanbul’un düzeni ilginç ve benzersizdir. Şehir iki kıtaya uzanıyor. Karadeniz’i kuzeye, Marmara Denizi’ni güneye bağlayan Boğaziçi Boğazı kenti ikiye böler: yarısı Avrupa’da, diğeri Asya’da. Avrupa yakası da Haliç denilen büyük bir girişle neredeyse bölünmüş durumda. Şaşkın? İşte böyle görünüyor.

İstanbul’un toplam 39 ilçesi bulunmaktadır. Ancak turizm amaçlı olarak, sadece dört kilit alana odaklanalım.

 • Asya yakası . Çoğunlukla konut. Boğaz’ın Avrupa yakasındaki yüksek kira bedeli nedeniyle, birçok yerli burada kalmayı tercih ediyor. Her zaman ziyaret etmek için harika bir fikir olsa da, çoğu turistik yer Avrupa yarısında olduğu için burada turistlere kalıyorum önermiyoruz.
 • Sultanahmet . Genellikle Eski Şehir olarak adlandırılan burası, Haliç’in güneyinde Fatih adlı bir bölgededir. Şehrin ikonik yapılarının ve simgelerinin çoğu burada: Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Kapalıçarşı ve diğerleri. Burada çok sayıda otel ve pansiyon bulunmaktadır.
 • Beyoğlu (Galata) . Haliç’in diğer tarafında Fatih’in karşısında Beyoğlu ilçesidir. Sultanahmet gibi Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi ve Galata Kulesi gibi kentin turistik yerlerinin çoğunu barındırır ve bölgenin silüetine hakimdir. Bu alan en büyük konaklama yoğunluğuna sahiptir.
 • Yeni İstanbul ve Boğaz . Daha kuzeyinde dört ilçe daha vardır: Beşiktaş, Kağıthane, Şişli ve Sarıyer. İstanbul modernleşiyor ve biraz da iddialı oluyor. Merkezinde, şehrin güzel bohem mahalleleriyle çevrili merkezi iş bölgesi bulunmaktadır. Her ne kadar anahtar konumlar biraz uzakta, birkaç otel ve Pansiyonlar alanı dağınık.

Nerede kalacağınız seyahat programınıza bağlıdır. Şehrin tarihi merkezinde daha fazla zaman geçirmeyi planlıyorsanız, Fatih’te (Sultanahmet) bir yer ayırtın. Galata’nın meşgullüğünü kazarsanız Beyoğlu’na gidin. Ya da daha modern bir vibe istiyorsanız, Yeni Şehir’de kalın.

Ama şahsen, İstanbul’a dönersem kesinlikle Sultanahmet bölgesinde kalacağım.

İSTANBUL BÜTÇE DOSTU EN İYİ OTELLER

Sultanahmet Suites – Apartments , online kullanıcıların incelemelerine ve puanlarına göre en iyi tesistir. Daireler, en önemli turistik yerlerin bulunduğu Sultanahmet bölgesinde yer almaktadır. Tek kişilik odalar, çift kişilik odalar ve süitler bulunmaktadır. Odalar ücretsiz Wi-Fi, özel banyo, klima, TV, mutfak malzemeleri ve günlük temizlik ile donatılmıştır.

FİYATLARI VE MÜSAİTLİĞİ KONTROL ET

İstanbul bölgesindeki en iyi ekonomik oteller :

Hotel La Villa Özel Sınıf . Fiyatları ve Kullanılabilirliği Kontrol Et .
İstanbul Otel Nomade . Fiyatları ve Kullanılabilirliği Kontrol Et .
Yıldızlı Tatil Otel . Fiyatları ve Kullanılabilirliği Kontrol Et .

EN İYİ İSTANBUL HOSTELLERİ

Antique Hostel & Guesthouse , kullanıcılarının puanladığı Traveloka şehrinde en iyi yorumlu hosteldir. Backpackers 4 yataklı veya 6 yataklı yatakhanelerinde kalabilirler. Ayrıca mevcut: tek kişilik odalar, iki kişilik odalar, iki kişilik odalar ve üç kişilik odalar, hepsi özel banyoludur. Her rezervasyon ücretsiz wifi ve ücretsiz şehir içi telefon görüşmeleri ile donatılmıştır.

FİYATLARI VE MÜSAİTLİĞİ KONTROL ET

İstanbul’daki diğer en iyi hosteller :

Sultan Hostel & Konuk evi . Fiyatları ve Kullanılabilirliği Kontrol Et .
Taksim Green House Pansiyon . Fiyatları ve Kullanılabilirliği Kontrol Et .
Cheers Pansiyon . Fiyatları ve Kullanılabilirliği Kontrol Et .

Yukarıdaki fotoğraflar tatil köyleri tarafından Agoda ile sağlanmıştır.

Daha fazla ara: İstanbul Otelleri

 

İstanbul’a Nasıl Gidilir

İstanbul kadar büyük bir yabancı şehirde seyahat etmek ilk etapta oldukça zor olabilir. Trafik sıkışıklığı giderek daha fazla sorun haline geliyor. Şehrin yolları, 17.000 taksinin ve 5000 otobüsün üstünde 3 milyondan fazla özel otomobili barındırıyor. Ama asıldığınızda İstanbul’da işe gidip gelmek kolaydır. Sadece dikkatli olmalısın.

TAKSİYLE

Bir taksi kullanmak birçok durumda, özellikle herhangi bir metro veya tramvay istasyonundan uzak yerlere ulaşmaya çalışmak için iyi bir seçimdir. Ancak, birçok dezavantajı vardır. İlk olarak, çok daha pahalıdır. İkincisi, taksiyle ilgili dolandırıcılıklar şehirde yaygın. Çekmeye çalıştıkları her modus operandi ile farkında olmanız gerekir, böylece birine (bizim yaptığımız gibi, LOL) kurban olmayacaksınız. Bunlardan bazıları:

 • Ölçüm cihazını kullanmamak . Daima sayacı kullanmakta ısrar edin.
 • Kurcalanmış ölçüm cihazı kullanma . Eminönü’den kiraladığımız taksi normalden çok daha hızlı hareket eden bir sayaç kullandı. Sultanahmet’ten Beşiktaş’a taksi yolculuğu yaklaşık 20 TL olmalıdır (o zaman). Bizimki 100 TL’yi geçti.
 • Şarj gece ücretleri . Gece seyahatleri için daha yüksek oranlar vardı, ama bu kaldırıldı.
 • Kesin bir değişiklik yapmamak .
 • Uzun bir yoldan gitmek . Taksi şoförünün Beşiktaş’taki otelimize ulaşmak için uzun bir yol kat ettiğine şaşırdık. Şehirdeki üçüncü günümüzdü ve bölgeyi zaten biliyorduk. Korkunç trafiği bahane olarak kullandı. Daha sonra gereksiz yere dönerek bizi dolaştı.
 • Para değiştirme . Bazı sürücüler ödeme zamanı geldiğinde faturalarınızı değiştirebilir. Ona 50TL not verdiğinizde, ona 5TL not verdiğinizi iddia ederdi. Bunu o kadar hızlı yaparlar ki fark etmezsiniz bile. Bunun için düşme.

Bunlardan herhangi birini önlemek için aşağıdakileri yapın:

 • Daima sayacı kullanmakta ısrar edin.
 • Bir süredir İstanbul’da olduğunuzu varsayın. Dolandırıcılar genellikle ne kadar süredir şehirde olduğunuzu sorar.
 • Otelinizden geliyorsanız, personelden sizin için bir taksi almasını isteyin.
 • Daha küçük faturalarda veya bozuk paralarda ödeme yaptığınızdan emin olun.
 • Ödeme yaparken, faturalarınızı iki kez kontrol edin ve sürücüye teslim ederken fatura başına miktarı yüksek sesle söyleyin.
 • Alışılmış ücretlere aşina olun. Sultanahmet’ten İstanbul’un diğer bölgelerine taksi ücreti ne kadar? Burada:
  Sultanahmet’ten Beşiktaş’a: 25TL
  Sultanahmet’ten Galata Kulesi’ne: 20TL’yi geçmeyen
  Sultanahmet’ten Taksim Meydanı’na : 20TL’yi geçmeyen
  Sultanahmet’ten Atatürk Havalimanı’na: 50-55 TL
  Sultanahmet’ten Sahiba Gökçen Havaalanı’na: 125-130TL

METRO, TRAMVAY, FÜNİKÜLER, FERİBOT İLE

İstanbul’daki metro ve tramvayı keyifli bir deneyim olarak buldum. Rush hour hariç, onlar rahat ve kalabalık değil. İstanbul’un demiryolu ağı, örneğin Tokyo, Seul veya Paris kadar karmaşık veya karmaşık değildir. Alışmak da kolaydır. İşte şehrin ağ haritası. Büyütmek için resme tıklayın:

Ayrıca ücret matrislerini ezberlemenize gerek yoktur. Örneğin, Metro İstanbul , hatlarındaki varış noktasına bakılmaksızın, her jeton veya tek kullanımlık bilet için 5TL tutarında sabit bir ücret almaktadır.

Ancak toplu taşıma araçlarını çok fazla alacağınızı düşünüyorsanız, metro, otobüs, tramvay, füniküler ve daha birçok yerde kullanabileceğiniz bir RFID kartı olan İstanbul Kart alın . Bu size yaklaşık% 50 gibi önemli indirimler sağlayacaktır.

Örneğin, belirtildiği gibi, düz metro ücreti 5TL’dir, ancak İstanbul Kart kullanıyorsanız , sadece 2,6TL’dir . Transfer ücretleri daha da düşük, ilk transferde sadece 1.85TL, ikinci transferde 1.4TL ve sonraki transferlerde 0.9TL.

 • İstanbul Kart ne kadar? Kartın ücreti zaten 4TL olan 10TL’dir (bu nedenle kartın kendisi sadece 6TL’dir).
 • İstanbul Kart’ı nereden alabilirim? Şehrin hemen hemen her metro, tramvay, feribot veya metrobüs istasyonunda kart otomatik kart makineleri bulacaksınız. Atatürk havaalanında, sadece metro istasyonuna gidin ve orada bulacaksınız.
 • Nerede kullanabilirim? Aşağıdakilerden herhangi birinde yolculuğunuz için kullanabilirsiniz: otobüs, metro, tramvay, füniküler, teleferik, metrobüs, HAVABUS, tünel, çift katlı ekspres, IDO feribotu (IDO-IST, IDO-ADA1, IDO-ADA2), TURYOL Boğaz Turu, Dentur Boğaz Turu, Şehir Hatları vapuru (ŞH-İST, ŞH-ADA) ve TCDD trenleri.
 • Bunu nasıl kullanabilirim? İstasyona girdikten sonra kartı okuyucunun üzerine getirin.
 • Ne kadar yüklemelisiniz? Güzergahınıza bağlıdır. Ancak ilk 20TL iyi olmalı. Gerektiğinde doldurun.

İstanbul’da Gezilecek Görülecek Yerler

SULTANAHMET BÖLGESİ

İstanbul’un Fatih ilçesindeki bu semt, aşağıdakiler de dahil olmak üzere şehrin önemli tarihi yapılarının çoğuna ev sahipliği yapmaktadır:

 • Ayasofya (Ayasofya) . Aynı zamanda şehrin bir mikro kozmosu olan İstanbul’un en ikonik yapısı. Başlangıçta Bizans İmparatorluğu altında 537-1204, 1261-1453 yılları arasında bir Ortodoks Hıristiyan katedraliydi; daha sonra Latin İmparatorluğu altında 1204-1261 yılları arasında bir Roma Katolik katedraline dönüştürüldü; daha sonra Osmanlı İmparatorluğu döneminde ve sonrasında imparatorluk camisine dönüştürüldü (1453-1931). Bugün müze (Ayasofya Müzesi) var. Giriş ücreti 30TL’dir. Ancak giriş kartı, hızlı giriş ayrıcalığı ve yalnızca 15 ABD doları için İngilizce konuşan bir rehber içeren rehberli bir tur da rezerve edebilirsiniz.
  Çalışma saatleri: 15 Nisan-25 Ekim 09: 00-19: 00; 25 Ekim-15 Nisan 09: 00- 17:00
 • Sultanahmet Camii, (Sultan Ahmed Camii) . Bu, işleyen bir camidir, yani namaz vaktinde günde 5 kez kapanır. Şu saatlerde açıktır: 08:30, 01:00 ve 03:30.
  Giriş Ücreti : ÜCRETSİZ
 • Konstantinopolis Hipodromu (Sultanahmet Meydanı) , Thutmose III Dikilitaşı, Alman Çeşmesi, Duvarlı Dikilitaş ve Yılan Sütunu’nu bulabilirsiniz.
  Çalışma saatleri: Tüm gün
  Giriş ücreti: ÜCRETSİZ
 • Yerebatan Sarnıcı (Batık Saray) .
  Çalışma saatleri: Nisan ortasından 9 Eylül-18:30 arası; Kasım – 9 Nisan-05
  : 30:30 arası Giriş ücreti: 10 TL
 • Kapalıçarşı (Kapalı Çarşı) . Dünyanın en eski kapalı pazarlarından biri, çok sayıda ürün satan 61 cadde ve 3000 mağazayı barındırıyor. İnşaatı, Osmanlılar şehri ele geçirdikten hemen sonra 1455’te başladı.
  En yakın tramvay istasyonu: Beyazıt-Kapalıçarşı
  Giriş ücreti: ÜCRETSİZ
  Çalışma saatleri: Pazartesi-Cumartesi 08:30 – 19:00
 • Türk ve İslam Eserleri Müzesi
  Çalışma Saatleri: Pzt-Paz, 09:00 – 19:00 (yaz); 09:00 – 17:00 (kış)
  Giriş Ücreti: 25TL

Bu alanlardan herhangi birine ulaşmak için tramvay ile Sultanahmet İstasyonu’na gidebilirsiniz. Tüm bunları bir gün içinde yürüyerek ziyaret edebilirsiniz.

Aslında, ne giyeceğiniz, ne zaman ziyaret edeceğiniz ve belirli talimatlar dahil olmak üzere, site başına daha fazla ayrıntı ve ipucu ile tüm bunları durduracak bir yürüyüş yolu oluşturduk. 

Ancak, rehberli bir tura katılırsanız , tarihi ve kültürel önemlerini daha iyi anlamak için bu siteleri daha iyi takdir edeceksiniz . İstanbul’da 1 günlük yürüyüş turlarının çoğu Sultanahmet bölgesine odaklanır ve yukarıdaki sitelerin çoğunu ziyaret eder. (Yerebatan Sarnıcı ile Türk ve İslam Eserleri Müzesi genellikle atlanır.)

Yani evet, bir rehbere daha fazla harcayabilirseniz, bunu yapın. Klook, İngilizce konuşan bir rehber ve otelden araçla alma ve bırakma gibi birçok seçeneğe sahiptir.

TUR FİYATLARI

TOPKAPI SARAYI

Çalışma saatleri: 26 Ekim-15 Nisan 09: 00-45: 45; 15 Nisan – 26 Ekim 09:00 – 18:45
Giriş ücreti: 30 TL

Ayasofya’dan, Osmanlı yönetimi sırasında padişahların konutlarından biri olan Topkapı Sarayı’na götürecek işaretler olacak. Şehrin kontrolünü Bizans’tan alan Sultan II. Mehmed, 1459’da inşaatını emretti. Bugün, büyük bir müze kompleksi, çoğunu keşfetmek istiyorsanız oldukça zaman alabilir. İçindeki en değerli eserlerden bazıları, İslam’da kutsal kabul edilen diğer kalıntıların yanı sıra Muhammed’in pelerini ve kılıcıdır.

Sarayın benim için en ilgi çekici kısmı, padişahın annesini (Valide Sultan veya Kraliçe Anne), padişahın eşlerini ve cariyeler ile ailesinin geri kalanını barındıran 400 odalı bir bina olan Harem’di.

Bu aynı zamanda Sultanahmet Bölgesi’nin bir parçasıdır, ancak burada daha fazla zaman geçirmek isteyebilirsiniz. Bir rehber ile daha iyi takdir bu konumlar biridir.

SEMAZEN GÖSTERİLERİ SEREMONİSİNİ İZLEYİN

Resim GetYourGuide izniyle

Dönen dervişlerin yer aldığı büyüleyici Mevlevei Sema törenine bakın ve manevi yolculukları hakkında daha fazla bilgi edinin. Bu 800 yıllık dans, restore edilmiş 550 yıllık Osmanlı Türk hamamı olan Hoca Paşa Kültür Merkezi’nde sunulmaktadır. Gösteri 30 dakika ila bir saat sürer.

Buradaki biletlerin her zaman satması muhtemeldir, bu nedenle önceden online rezervasyon yapın. Her rezervasyon bilet, ücretsiz içecek ve program kitapçığı ile birlikte gelir.

Adres : Hocapaşa Kültür Merkezi, Ankara Caddesi, Hocapaşa Hamam Sok No: 3.B
En yakın Tramvay Durağı : Sirkeci Tramvay Durağı

BOĞAZ TURU

İstanbul’un keyfini çıkarmanın en canlandırıcı yollarından biri de tekne turu yapmak ve Boğaz’dan görmek. İlk kez gelen ziyaretçiler için bir zorunluluktur. Sultanahmet’ten bunu yapmak için yürüyebilir veya tramvaya Eminönü’ne ulaşabilirsiniz. Buradan, bir tekneye atlamanız gerekiyor. Size birçok seçenek sunulacak. Birçoğu size yaklaşacak ve siz suda yürürken bile teknelerinde bir koltuk sunacak. Ama çoğunu görmezden gelin. Onlar aşırı pahalı.

En saygın uygun fiyatlı yolculuklar üç tip sunan Şehir Hatları’dır: Tam Boğaz Turu, Kısa Daire Turu ve Gün Batımı / Ayışığı Turu.

 • Tam Boğaz Gezisi . Bütün mesele. Bu sizi Eminönü’nden Karadeniz’in hemen kenarında Anadolu Kavağı’na kadar götürecek ve yol boyunca inanılmaz manzaralar ortaya çıkaracak. Gidiş-dönüş yolculuğu yaklaşık 6 saat sürmektedir.
  Gidiş-Dönüş Ücreti: 25TL, yetişkin; 12,5TL, 12 yaşından küçük çocuklar
  Tek Yönlü Ücret: 15TL, yetişkin; Çocuklar için 6TL
  Yelken Tarifesi: Buraya bakınız
 • Kısa Daire Gezisi . Bu sizi Eminönü’nden İstinye bölgesine, Boğaz’ın orta kısmında feribotla götürecektir . Seyahat süresi yaklaşık 2 saattir.
  Ücret: 12TL, yetişkin; 6TL Çocuk
  Yelken Tarifesi: Buraya bakınız
 • Gün Batımı / Ay Işığı Gezisi . Yıl boyunca mevcut değildir. Genellikle sadece yaz aylarında (Temmuz / Ağustos) çalışır. Yapabiliyorsanız, bunu seçin. Bu temelde Tam Boğaz Turu ile aynıdır, ancak fark zamanlamadadır. Tekne gün batımından önce Eminönü’den ayrılıyor ve İstanbul’un kuzey yolundaki altın ışıkta güneşlenmesini görmenizi sağlıyor, ancak yolculuk akşam geri dönüyor. Boğaz’ı gündüz, gün batımı ve gece yaşayacaksınız!
  Ücret: 20TL

Klook ayrıca muhteşem panoramik manzaralar için Pierre Loti Coffee House’a teleferik yolculuğu da içeren rehberli bir öğleden sonra turu sunuyor .

GELENEKSEL TÜRK HAMAMI (HAMAM)

GetYourGuide tarafından sağlanan görüntü

İstanbul, hamam adı verilen geleneksel Türk hamamı ile ünlüdür. Ovma veya soyma, yıkama veya sabun masajı içerir. Şehrin her yerinde çeşitli hamam yerleri bulacaksınız ve bunlar self servis veya bir görevli içeren geleneksel tarzda olabilir. Self-servis elbette daha ucuzdur, ancak sürece aşina olmadıkları için ilk zamanlayıcılar için önerilmez.

60-90 dakikalık bir hamam genellikle 100TL civarındadır, ancak daha eski, daha tanınmış işyerlerinde 180 TL’ye (40 euro) kadar çıkabilir. Hiçbir şey getirmenize gerek yok çünkü onlar tüm banyo malzemeleri, terlik ve sarar sağlayacaktır. Diğer daha lüks yerler, 80 euro veya daha yüksek maliyetli banyo + masaj paketleri sunmaktadır.

GetYourGuide iki hamam seçeneği sunuyor. Bunlardan biri 1584 yılında inşa edilen Çemberlitaş Hamamı’nda. Sultanahmet’in kalbindeki Divanyolu Caddesi üzerinde bulunuyor. Geleneksel banyo seçeneklerinde 15 dakikalık sabun masajı vardır. Şampuan, sabun ve havlu temin edilecektir.

MISIR ÇARŞISI (MISIR ÇARŞISI)

Ayrıca Mısır Çarşısı veya Mısır Pazarı olarak da bilinir çünkü 1600’lerde Osmanlı’nın Mısır’daki kazançları kullanılarak inşa edilmiştir. Baharatlar, peynirler ve diğer ürünler satan 80 mağazaya ev sahipliği yapıyor, ancak en çok nişasta ve şekerden yapılmış bir lezzet olan Türk lokumu (yerel olarak lokum olarak adlandırılıyor ) için turistler arasında en popüler .

Türk Lokumu
Türk Lokumu

En yakın tramvay istasyonu : Eminönü
Giriş ücreti : ÜCRETSİZ
Çalışma saatleri : Pzt-Cmt 8-6pm, Paz 8 am-7pm

GALATA KULESİ (GALATA KULESİ)

1348 yılında inşa edilmiş bir ortaçağ Romanesk tarzı taş kule. Kaçırılmaması gereken 360 derecelik İstanbul manzarasına sahiptir. Buradan Sultanahmet Camii’ni, Topkapı Sarayı’nı ve Ayasofya’yı görebilir ve şehrin akşam saatlerinde bir battaniyeye dönüştüğüne şahit olabilirsiniz.

Topkapı Sarayı'ndan Galata Kulesi manzarası
Topkapı Sarayı’ndan Galata Kulesi manzarası

En yakın istasyon : Karaköy
Kabul Ücreti : 25 TL
Çalışma saatleri : 09:00 – 20:00

DİĞER İSTANBUL TURİSTİK NOKTALARI:

 • Şehrin merkezi parkı olan Taksim Meydanı , ünlü restoranlar, oteller ve mağazalarla çevrilidir.
  En yakın istasyon: Taksim
 • Dolmabahçe Sarayı , 1856’dan 1887’ye ve 1909’dan 1922’ye kadar Osmanlı İmparatorluğu İstanbul yönetim merkezi. Bugün sadece rehberli tur ile araştırılabilir.
  En Yakın Tramway Durağı: Kabataş (+ 10-dakika yürüme mesafesinde)
  Çalışma saatleri: Cum-Sun, Salı, Çar, 09:00 – 16:00
  Giriş Ücreti: 30TL
  Rehberli Tur: Buraya Yerinizi Ayırtın
 • Mağazalar, butikler, sanat galerileri, kafeler ve yemek mekanları ile çevrili 1,4 km’lik bir yaya caddesi olan İstiklal Caddesi . Turistler arasında popüler.
 • Chora Kilisesi (Kariye Müzesi) mozaiklerini görmek için.
  En Yakın İstasyon: Edirnekapi
  Çalışma Saatleri: Perşembe-Salı, 09: 00-15
  : 30 Giriş Ücreti: 15TL
 • Türk Hat Sanatı Müzesi (Hat Müzesi)
  En yakın tramvay istasyonu: Beyazıt-Kapalıçarşı
  Çalışma Saatleri: Salı-Cumartesi 9-4pm
 • Panorama 1453 Tarih Müzesi , Osmanlı Sultanı II. Mehmed’in fethinden sonra Konstantinopolis’in yıkılışını tasvir eden tarihi bir galeri.
  En Yakın İstasyon: Topkapı
  Çalışma saatleri: Günlük 8 – 15:00
  Giriş Ücreti: 5TL
 • Kızkulesi , Boğaziçi Boğazı’nın girişinde, MÖ 5. yüzyılda AAgeneral Alcibiades tarafından yaptırılan bir kuledir. Kehanete göre, yılan ısırmasıyla ölmek üzere tahrip edilmiş bir Bizans imparatorunun kızı hakkında bir efsane nedeniyle Kız Kulesi olarak da adlandırılır. İmparator prensesi korumak için kuleye sahipti, ama bir yılan ne olursa olsun ona ulaşabildi.

Örnek İstanbul Seyahat Programı ve Giderlerin Dağılımı

İstanbul, Avrupa’nın en ucuz şehirlerinden biridir. Eğer yolunuzu biliyorsanız, evinizi rehin almaya gerek kalmaz. Aşağıdaki örnek 3D / 3N güzergahı çoğunlukla tarihi çekirdeğe odaklanıyor, ancak daha fazla gününüz varsa, bu muhteşem şehrin daha modern tarafını da keşfedebilirsiniz.

Bu seyahat programı aşağıdakileri varsayar:

 • Siz ikiniz bir grupsunuz ve masrafları paylaşıyorsunuz .
 • Sultanahmet bölgesindeki ekonomik bir otelde iki kişilik / iki kişilik bir odada kalıyorsunuz, bu nedenle önemli cazibe merkezleri yürüme mesafesinde olacak ve böylece ulaşımdan tasarruf edeceksiniz. Bu seyahat planında, gecelik USD22’den daha düşük bir fiyata iki kişilik odalara sahip Sultanahmet Suites’i kullanıyorum. Yani kişi başı gecelik USD11.
 • Yemek ödeneğiniz yemek başına 25TL’dir . Güven bana, bu büyük bir fazla tahmin. İyi bir döner kebabı veya 15TL’den daha az bir yemek bulabilirsiniz, ancak bütçe söz konusu olduğunda altından daha iyidir. Bununla esnek olabilirsiniz. 25 TL’den fazla para harcayabilir ve harcayabilirsiniz, ancak bir sonraki yemek için bütçenizi sınırlandırarak telafi ettiğinizden emin olun. Biz de genellikle kahvaltı atla ve sadece brunch / erken öğle yemeği yemek, ancak ücretsiz kahvaltı sunan bir otel / hostel bulabilirsiniz, bu ideal olurdu.
 • Bir İstanbul Kart kullanacaksınız (yukarıda açıklandığı gibi).

Her zaman olduğu gibi, bu seyahat programında uçuş programınıza ve kişisel tercihlerinize uyacak şekilde değişiklik yapmaktan çekinmeyin.

Seyahat öncesi masraflar
Otel rezervasyonu – 33 $ (22 $ x 3 gece bölünmüş 2 kişi)

1.Gün: VARIŞ + SULTANAHMET
06:25 – Atatürk Havalimanı’na varış
07:30 – Havabus’u Taksim Meydanı’na götür, 11TL
08:20 – Otele Taksi, 6TL (12TL / 2pax)
09:00 – Otele giriş veya bagaj damlası
09:30 – İstanbul Kart alın, 10TL + 20TL toplama
09:50 – Topkapı Sarayı, 30TL
11:45 – Hızlı öğle yemeği al, 25TL
12: 45nn – Ayasofya, 30TL
02:15 pm – Yerebatan Sarnıcı, 10TL
03:00 – Mavi Cami, ÜCRETSİZ
04:00 – Hipodrom, ÜCRETSİZ
05:00 pm – Kapalı Çarşı
07:00 pm – Semazenler Gösterisi, 85TL
08:30 pm – Akşam yemeği, 25TL
10:00 – Otele dönüş

2.Gün: TAKSİM MEYDANI & BEYOĞLU
07:30 – Uyandırma
10:00 – Taksim Meydanı
11:30 – Öğle Yemeği, 25TL
01:00 – İstiklal Caddesi
03:00 – Dolmabahçe Sarayı, 30TL
05:00 – Galata Kulesi günbatımı manzarası, 25TL
08:00 – Akşam Yemeği, 25TL
09:30 – Otele Dönüş

3.Gün: BOĞAZ TURU
07:00 – Uyandırma
08:00 – Erken otelden çıkış, çıkış çantaları
09:30 – Eminönü’ne Tramvay
10:35 – Start Şehir Hatları Tam Boğaz Turu, 25TL
12:30 pm – Öğle yemeği, 25TL
03:
00:00 – Eminönü’ne geri dönmeye 03:30 pm – Mısır Çarşısı, Bütçe: 30TL
05:00 – ÜCRETSİZ ZAMAN
07:00 – Akşam Yemeği, 25TL
09:00 pm – Otelde çanta teslim alma
09:30 pm – Taksi, Taksim, 6TL (12TL) /
2pa ) 22:00 – Havabus – Atatürk Havalimanı, 11TL
23:00 – Havaalanında giriş
02:35 – Uçuş çıkışı

Bu seyahat programı size uçak bileti ve vize ücretleri hariç 670TL (173 USD, 150 EUR, 8900 PHP) tutar .

Yine de yemek masraflarınızı yemek başına 15-20 TL ile sınırlayarak veya dönen derviş gösterisini atlayarak maliyeti düşürebilirsiniz. Bunu yaparsanız, toplam maliyet 550 TL’ye (142 USD, 123 EUR, 7300 PHP) düşüyor .

Yoksul Yolcu İçin Diğer İpuçları

 • Çok sayıda müzeyi ziyaret ediyorsanız 5 Günlük Müze Kartı alın . Geçiş ücreti 85TL. Ayasofya ve Topkapı Sarayı’na ek olarak aşağıdakilerden herhangi birine gitmeyi planlıyorsanız iyi bir anlaşma: Chora Müzesi, Fethiye Müzesi, Galata Mevlevi Evi Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, İstanbul Mozaik Müzesi, Bilim Tarihi Müzesi İslam ve Teknoloji, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Rumeli Hisar Müzesi ve Yıldız Sarayı. Ayasofya ve Topkapı Sarayı’nın her biri 30TL’ye mal oluyor, bu nedenle müze fareleri bu geçişle çok tasarruf edebilecek.
 • Restoranlarda ve barlarda devrilme bekleniyor . Yaygın uygulama, lüks restoranlarda faturanın% 10’una veya daha ucuz restoranlarda% 5’tir. Taksiler sürerken, sürücü bagajınıza yardımcı olmadıkça bahşiş vermenize gerek yok. Yerliler genellikle ücretleri tamamlarlar.
 • Dolandırıcılığa dikkat edin . Yukarıda bahsettiğimiz taksi dolandırıcılığı bir yana, bilmeniz gereken birkaç tane daha var. Bunlardan bazıları restoranlarda ve önemli turistik mekanlarda gerçekleşir. Açıklamak gerekirse, sadece bunun için ayrı bir görevimiz var. Oku: İstanbul Dolandırıcılığı
0

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister. Daha fazla bilgi için  Politikalarımıza göz atın.