Aile Tatili

HİNDİSTAN’DA GÖZ ALICI 5 ANTİK TAPINAK

114views

Eski bir geçmişi, birçok ulusal geleneği, birçok din ve ayini olan bir ülke – Hindistan bugün gezegendeki en ilginç yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. Hint kültürü, bin yıllık bir geçmişi olan binalar ile Ortaçağ’da inşa edilen tapınakların bulunduğu 

Eski bir geçmişi, birçok ulusal geleneği, birçok din ve ayini olan bir ülke - Hindistan bugün gezegendeki en ilginç yerlerden biri olarak kabul edilmektedir. Hint kültürü, bin yıllık bir geçmişi olan binalar ile Ortaçağ'da inşa edilen tapınakların bulunduğu birkaç muhteşem, tamamen benzersiz tapınak hala büyük ilgi görüyor. 20. yüzyılın ikinci yarısında yapılan modern şaheserler var. İstisnasız bütün Hindistan tapınakları dini değer taşır. Hint halkları tarafından saygı gören kutsal nesneler içerirler.

Tac Mahal

13269_2208_22102011_1.png

Kuşkusuz Hindistan'ın tüm tapınakları arasında Tac Mahal özel bir öneme sahip. 17. yüzyılda hayatından daha çok sevdiği zamansız ayrılmış olduğu eşi için Şah Cihan tarafından yaptırılan Saray-türbesi Tac Mahal büyük öneme sahip. Yirmi yıldan fazla bir sürede inşa edilen ve pahalı mermer, değerli taşlar ve incilerden yapılan saray hala varlığını ilk gün ki görkemi ile korumaya devam ediyor. Ölümünden sonra Şah Cihan sevgilisi ve eşi olan Mumtaz'ın yanına gömülmüştür. Tac Mahal, Hindistan'ın ana tapınağıdır, ancak dikkati çekmeye değer daha birçok şaheser bulunmaktadır.

Ellora'nın mağara tapınakları

632170.jpg

Bu Hindistan'daki en büyük tapınak komplekslerinden biridir. Ellora köyünde bulunur. Karmaşık 34 tapınak ve manastır ve bazı Budist, Hindu tapınaklarını içerir. Tüm kompleksin ana cazibe merkezi Shiva'ya ithafen Kailasanath'ın kaya tapınağıdır. Yüz yıldan fazla bir sürede birkaç bin işçi bu şaheseri en basit araçlarla monolitik bir kaya oymacılığı yapmıştır. Kompleks etkileyici ve tam olarak görüntülemek için birkaç saate ihtiyaç duyacaksınız, ancak kuşku götürmez bir şekilde UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası alanlarından biriyle tanışacaksınız.

Lotus Tapınağı

lotus-temple.jpg

Dini mimarinin bu başyapıtı, 20. yüzyılın ikinci yarısında Delhi'de inşa edilmiştir. Beyaz mermerden yapılmış 27 yapraklı büyük bir lotus çiçeği tam 9 havuzla çevrilidir. 1986'de tapınak tüm ziyaretçilere açılmıştır. Giriş tamamen ücretsizdir fakat Lotus tapınağında yüksek sesle konuşma, fotoğraf ve videoları kayıtları yasaklanmıştır. Ancak meditasyon yapmak isteyenler için sorun bulunmuyor.

Puri'de Jagannath Tapınağı

Jagannath-Temple.jpg

Tapınak, Puri şehrinde. Jagannatha'nın tanrısı tarafından Krsna biçimlerinden birine adanmıştır. Her Hindu için, tapınak hayat boyunca gezilecek dört hac yerinden biridir. Tapınağa giriş Hindulara kapalı değildir. Fakat diğer inançlara sahip insanlar Hintli dahi olsalar bu noktaya giremezler. Beyaz ırkın temsilcileri olan Avrupalıların tanrı Jagannatha'nın ahşap bir heykelini çalmaya çalışmasından sonra Avrupalıların bölgeye girişi kesinlikle yasaklanmıştır.

Harmandir-Sahib (Amritsar, Altın Tapınak)

Sikh_pilgrim_at_the_Golden_Temple_Harmandir_Sahib_in_Amritsar_India.jpg

Hindistan'daki en ünlü altın tapınağın yanı sıra Sihlerin ana mabedidir. Tapınağa girmeden önce hacılar kutsal göl Amritsar'ın merkezinde yer alan Amritsar şehrine gelirler. Binanın duvarları altın plakalar ve değerli taşlarla kaplıdır. İç dekorasyon dıştan daha da zengindir. Sihler, bütün dinlerin eşitliğini ve birliğini vaaz ediyor; bu yüzden serbest herkesin kabul edildiği bu bölge herkes için açık bir konuma dönüşmüştür. Ayaklarınızı yıkayıp şapkanızı çıkarmanız bölgeye giriş için yeterli olmaktadır. Her gün 20.000'den fazla kişi Harmandir-Sahib'i ziyaret ediyor. Tapınakta, herhangi bir kişinin, ister turist isterse hacı olsun basit bir Hint yemekleri yiyebilecekleri ücretsiz bir yemek odası var. Burada gece konaklayabilirsin. Ayrıca isteyenler burada konaklayabiliyor özel yatak odaları da bölge de yer alıyor.

Hindistan derin dini bir ülkedir. Ülkenin anayasası bütün dinlere izin veriyor. Hindistan'daki eski tapınakları görmek için anayasa büyük kolaylık sağlıyor. Zira Hintli din adamları geçmişte bu ziyaretleri doğru bulmuyordu. Dünyanın her yerinden her yıl milyonlarca Turist sadece söz konusu tapınakları görmek için bölgeye akın ediyor.

0

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''