Benim hayatım Erhan Taşdemir
Benim hayatım Erhan Taşdemir
Seyahat

Hayattaki Görevim

86views

Kulağa böyle klişe geliyor, hayattaki görevim. Ben, net evet sanırım hepimiz bir şey için buradayız. Neyin eğlenceli olduğunu bulmak için. İşte Hayattaki Görevim

Dünyaya başladığımda her şeye anlam veren bir şey olduğunu hissettim. Ne olduğunu tam olarak bilmiyordum. Bugün bu projenin hayattaki misyonumun bir parçası olarak bana geldiğine inanıyorum. Turizm olan muazzam sanayiyi ve basit eylemlerimizin gezegenimizi nasıl değiştirebileceğini veya etkileyebileceğini fark ettim.

Dünya sadece seyahatlerimin hikayesi değil, hayatımın seyahat yoluyla nasıl değiştiğinin hikayesidir. Bence, iyi; her şekilde. Birçok hata yaptım, ama bunların farkındayım ve tekrar etmekten kaçınmak önemli olan bu. Yeni hatalar memnuniyetle karşılanıyor, zaten cesaret veriyorlar.

Bu projeyi hayatımdaki birkaç şey olarak savundum. Onu korudum, baktım, suladım, sarıldım hiç bırakmadım. Ve tüm bunlar çünkü sanırım hayatta ki görevimi keşfettim.

”Turizm dünyayı değiştirebilir veya yok edebilir, sorumluluk bizimdir.”

Turizm endüstrisi çok para harcıyor. Nasıl seyahat ettiğiniz önemli değil. Bir sırt çantası sahibi olsanız, gezintiye çıksanız veya lüks otellerde kalsanız bile, turizm ekonomiyi hareket ettirir ve iş üretir. Ancak, sorumlu bir şekilde yapmazsak, ziyaret ettiğimiz yerleri de etkileyebilir. Örneğin son zamanlarda Marietas Adaları örneğini ele alabiliriz.

Turizm, duyguların endüstrisidir. Gözlerden uzak, etkileyici, harika ve muhteşem bir yerde olmanın büyüsü, kalbimizi mutlulukla doldurur ve o anı sonsuza kadar tutmak isteriz. Ve tıpkı sarhoş olduğumuzda, bunalmış duygu, bilinci çevremizden bir şekilde silebilir.

Plajlarda, nehirlerde, derelerde çöp bırakan turistler; korsan ürünler satın alan, yabancı bayiliklerde yiyen turistler; egzotik hayvanlarla fotoğraf çeken turistler, binlerce yıl eski yerlerin duvarlarını bir selfie çekmek için çiziyorlar.

Tüm eylemlerimiz bir etki bırakıyor. Olumlu şeyler yapmak için çabalamalıyız.

Nasıl?

  • Mümkün olduğunca ürünleri tüketin ve yerel işletmeleri koruyun.
  • Kitle turizminden, organize gruplardan kaçının ve kendi hızınızda, kendi kararlarınızda daha fazla seyahat edin.
  • Yabancı ülkelerde yasaklanmış ürünler veya seri üretim el sanatları almayın.
  • Sadaka verme.
  • Hayvanlarla fotoğraf çekmeyin ve bunun için ödeme yapmayın.
  • Kültüre saygı duyun.
  • Mirasa iyi bak.
  • Ve mümkün olduğunda paranızı harcayacağınız şirketleri araştırın. Sürdürülebilir kalkınma projeleri ile gittikçe daha fazla sosyal sorumluluk sahibi şirket var.

Zaten sizlerle #Venture yarışması hakkında, bu vesileyle, dünyanın dört bir yanından 27 girişimcinin topluma ve çevreye fayda sağlamaya çalışan projelere katıldığı ve katılımcıların katılacağı bir etkinlik hakkında konuştum.

Türkiye’yi temsil eden projeye ve geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış gözlük çerçeveleri üretmekten sorumluluk sahibi oldum, bu da kontaminasyonu azaltmaya yardımcı olmanın yanı sıra, çerçevelerin üretim maliyetinin Düşük ve bu nedenle çok erişilebilir, yani sınırlı kaynakları olan insanlar bunları karşılayabilir. Çerçevelerin imalatındaki tasarruflara bir örnek hammadde fiyatıdır, bir kilo PET ile 50 çerçeve yapabilirsiniz ve maliyet sadece 80 senttir.

Hepimizin hayatta bir misyona sahip olduğumuz, tutkulu olduğunuzu ve bu sayede başkalarına nasıl yardımcı olabileceğinizi ve bizi çevreleyenleri araştırdığımız bir örnektir; Kendimize ve desteğimize dürüst olalım, çünkü dünyayı iyilik için değiştirebiliriz, sadece her birimizin kendimizi taahhüt etmesi ve bunun için çalışmamız gerekir, çünkü bunun evimiz olduğunu unutmamalıyız.

Gezginleri hatırlayın, daha iyi bir dünya yapmak her şeyin, her gün, her zaman sorumluluğundadır!

1+

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister. Daha fazla bilgi için  Politikalarımıza göz atın.