Fransa Hakkında İlginç Gerçekler
Fransa Gezi Rehberi

Fransa Hakkında İlginç Gerçekler

83views

Dünyanın en yaşlı insanlarına sahip olmaktan ve dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi olmaktan başka maharetleri de bulunuyor Fransanın… Bu yazımızda, sizler için Fransa ile alakalı en ilginç istatistikleri ve bilgileri derledik.

İlgini çekti mi? O halde okumaya devam et!

  • Fransa, dünyanın en popüler turistik lokasyonudur.

Düzenli olarak yayınlanan Dünya Turizm Örgütü raporlarına göre, neredeyse her yıl dünyanın en çok ziyaret edilen ülkesi Fransa. Yıllık tam olarak 84 milyon turist! Çok fazla değil mi?

  • Fransa, Avrupa Birliği’nin en büyük ülkesidir.

Fransa, yüz ölçümü olarak kapladığı 550.000 km2’lik alanla Avrupa Birliği’nin sahip olduğu toplam alanın tam olarak beşte birini kapsıyor. Ülkenin dörtte birinden fazlası ormanlık alana sahip, Fransa’dan daha fazla ormanlık alana sadece Finlandiya ve İsveç sahip.

  • ‘Özgürlük’ ‘liberté’ ‘égalitié kelimeleri Fransa’nın ulusal sloganıdır.

Bu kelimeler Fransa’da ilk olarak devrim zamanlarında ortaya çıktı ve etkisini hala sürdürmeye devam etmekte. 1958 yılından beri anayasada ulusal slogan olarak belirtilmekteler. Fransa’da paralar, posta pulları ve kurum logoları dahil olmak üzere neredeyse her yerde bu kelimeler ile karşılaşabilirsiniz!

liberte
Liberté, égalité, fraternité Fransa’nın ulusal sloganıdır.
  • Fransa’da ölü biriyle evlenebilirsiniz 😮

Fransa’da eğer sizinle evlenme niyetinde olan sevgilinizin ölümünden sonra kanunlar üzerinde niyetinin bu olduğunu ispatlayabilirseniz, ölümünden sonra onunla evlenebilirsiniz. Fransa’da tam olarak bu şekilde evlenmiş 34.000 çift var!

  • Fransızlar dünyaca ünlü ürünler icat etti.

Alexandre-Ferdinand Godefroy, Montgolfier kardeşler, René Laennec, Nicolas Appert, Louis Braille bu ünlü ve yetenekli Fransızlardan bazıları… Teneke kutular, steteskoplar, saç kurutma makineleri… Hayatımızda sıklıkla kullandığımız birçok şey üzerinde Fransızların parmağı bulunuyor.

  • Fransa’da bulunan süpermarketlerde satılmayan yiyecekleri atmak yasak.

2016 yılından beridir geçerli olan bu kanunda, süpermarketler ve küçük esnaf satamadığı ürünü hiçbir şekilde çöpe atamıyor. Ürünler gıda bankalarına ve hayır kurumlarına bağışlanıyor.

  • Radyolarda çalan müziklerin en az %40’ı Fransızca olmak zorunda.

Dili ve kültürü korumak amacıyla getirilmiş olan bu kanundan sonra, Fransa’da yayında olan bütün radyoların gün içerisinde çaldığı parçaların en az %40’ının Fransızca olma zorunluluğu bulunuyor. Ayrıca çalan müzikler altı aydan daha eski olmak zorunda!

0

Yanıt bırak

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister. Daha fazla bilgi için  Politikalarımıza göz atın.