Afrika GezileriFas Gezi Rehberi

Fasta 15 Günlük Gezi Turu

112views

Fas, sizi içine çeken bir ülke. Atlas Dağları’ndan baharatların zengin kokularıyla dolu renkli ve çarpıcı pazarlardan bu inanılmaz Kuzey Afrika ülkesinde görmek için çok neden var.

Birkaç gün içinde en güzel yerlerini keşfetmek için harika bir zaman geçirebilir, gizli hazineleri ortaya çıkarmak için Fas’ta kalmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Bu muhteşem ülkeye aşık olmaya hazır mısınız? İşte size Fas’ta iki haftalık programım

Gezi Programıma Genel Bakış

Günler 1 – 5: Marakeş (4 Gece)

Günler 5 – 7: Sahra Çölü (2 Gece)

Günler 7-8: Skoura Vadisi Oasis (1 Gece)

8. – 10. Günler: Essaouira (2 Gece)

Günler 10-11: Marakeş’ten Tangier’e Gece Trenleri (1 Gece)

Günler 11 – 13: Chefchaouen (2 Gece)

Günler 13-14: Fes (1 Gece)

Günler 14-15: Kazablanka (1 Gece)

Gün 15: Eve Dönüş !

Gün 1: Marakeş

Marakeş Menara Havaalanı’na uçtum.

Riad Yasmine’de kalın: İki gece konaklama için bu muhteşem riad’ı gezdim ve  Instagram’ın en ünlü otellerinden biri olduğunu öğrendim.

NOMAD’ta yemek yiyin: İlk gecemiz için akşam yemeği için bu serin füzyon restoranına gittim. Yemekler harikaydı ve destansı bir gün batımı manzaralı bir yerdi.

2. Gün: Marakeş

Riad Yasmine’de Kahvaltı yaptım: Fas’ta bir çatıda kahvaltı yaparak güne başlamak şarttır!

Marrakesh’i keşfedin: Her ikisi de fotoğraf çekimi için mükemmel olan Ben Youssef Medresesi ve Bahia Sarayı’na gittim.

İnternette Sürekli Online Kaldım: Burada SIM kartlar ucuz. 40 Dirhem (4 USD) artı 100 dirhem (10 ABD Doları) için 10 GB’lık veri için bir Maroc SIM kartı aldım.

Le Jardin’de öğle yemeği yedim: Kentin ortasındaki yeşil bir vaha, bu mükemmel bir öğlen molasıydı. İçindeki hanlardaki  dükkânları gezmeyi unutmayın!

Alış veriş: Fas, alışveriş için mükemmel bir yer, Marakeş’ın iyi pazarları var. Jemaa el Fina pazarını görünce gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Kentin en popüler cazibe merkezlerinden biriyken, şuanda hayvanlara eziyet eden hayvan satıcılarına sıkça rastladım.

3. ve 4. gün: Marakeş

Otel La Mamounia’da kalın: Son birkaç gece şehirde ünlü La Mamounia’yı ziyaret ettim. Burası insanın kendini şımartması için mükemmel bir yer.

5. ve 6. Günler: Sahra Çölü

Marakeş, Sahra Çölü’ne arabayla (Yaklaşık 10 Saat)

Sahra Çölü Lüks Kampında Kalın: 5. günün sabahın erken saatlerinde La Mamounia’dan kaldırıldık ve iki Sahra Çölü Kampında unutulmaz geceler geçirdim. Kampa ulaşmanız neredeyse bir gün sürüyor, ancak seyahat paketin içinde yer alıyor.

Uzun bir yolculuk olsa da, Skoura Oasis’teki yolculuk gerçekten nefes kesici.

Günler 7-8: Skoura Vadisi Oasis

Sahra Çölü Kampından 5 Saat Yolculuğumuz Sürdü.

Skoura Valley Oasis’e gitmek için, L’ma Lodge’da bir gece konakladım. Daha sonra Skoura Valley vahasına seyahat etmek için sahra çölünden ayrıldım.

8. ve 9. günler: Essaouira

Skoura Valley Oasis’ten Essaouira’ya taksi (Yaklaşık 3 Saat)

Villa Maroc: Biz kıyı kenti Essaouira taksi ile gittik. (yaklaşık 350 ₺ ödedik) Villa Maroc iki gece kaldık.

Buraya gelirseniz hamama gidin ve kendinize zaman ayırarak masaj yaptırın.

Çarşıları keşfedin: Fas’ta alışveriş yapmak  en iyi seçenektir. Essaouira’da çok büyük pazarlar var, bu nedenle pazarlara bir göz atmak biraz zaman ayırın.

Limanı gezin: Essaouira bir kıyı kasabasıdır ve devasa bir liman vardır. Buraya geldikten sonra, hareketli balık pazarına gittim.

Yemek kursları ilginizi çekebilir: Villa Maroc, bazı geleneksel Fas yemekleri hazırlamayı öğrenebileceğiniz harika bir yemek kursu sunuyor!

La Licorne’de yemek: Güzel bir yemek deneyimi için, tarçın ve kuskus yemeklerini deneyin.

10. Gün: Marakeş’ten Tangier’e Gecelik Trenle Geldim.

Trenle Fas’ı gezmek, her tür yolcu için mükemmel bir seçenektir. Şehirler arasındaki inanılmaz manzaranın bazılarını görmek için harika bir yoldur.

Kapsamlı bir tren ağı olmasa da, bazı şehir atlamayı isterseniz, Fas’taki turistik noktalardan çoğunun iyi bir şekilde bu tren ağına bağlandığını göreceksiniz!

11-13. Günler: Chefchaouen

Şehrin kalbini ziyaret ettim. Tarz ve kültürün tadını çıkardım. Gezinirken en sevdiğim dükkanlardan biri, ev yapımı sabunlar satan La Botica de la Abuela Aladdin’di!

Dar Baibou’da kalın: Tangier’den, bir taksi ye binip iki saatten biraz fazla yolculuk yaparak 200 ₺ bir ücret ödedim. Zamanım dardı, bu yüzden Dar Baibou iki gece kaldım. Bu şirin küçük otel, geleneksel Fas tarzı ve harika sentezlerine sahiptir.

Casa Perleta’da: En seçkin otel, Endülüs tarzına sahiptir ve çok popülerdir, bu yüzden erken rezervasyon şart!

İspanyol Camii: Chefchaouen’e bakan bu terk edilmiş camiyi keşfetmek için birkaç saat ayırmak gerekli.

Rif Dağı: Sizi dağlara götürecek gezi rehberleri mutlaka vardır. Fakat kendinizde gidebilirsiniz. Yazın seyahat ediyorsanız, sıcağa karşı dikkatli olun!

Aladins’de Le Lamp Magique’de yemek yemek: Bu nokta, klasik öğle yemekleri için popülerdir ve aynı zamanda Chefchaouen’in gün batımını izlemek için başlıca yerlerden biridir.

13. ve 14.Gün : Fes

Fes’teki Tabakhane’yi ziyaret edin: Ünlü deri tabakaj yerlerinin güçlü kokularına hazırlanın. Güzel el yapımı deri parçaları ve diğer el işleri ni burada bulabilirsiniz.

Dükkan 64’e gidin: Çarşı ve tabakhanelerin en üstten görünümü için, dükkan 64’ün merdivenlerinden yukarıya doğru çıkın.

Alışveriş Mekanları: Sonsuz renk ve aroma çizgisi ile dolu bu çarpıcı pazarlar, bu ürünleri dünyada başka bir şehirde bulmanız imkansızdır. Herhangi bir satıcının pazarlık yapabilir ve harika şeyler hakkında en düşük fiyatlarla satın alabilirsiniz.

Al Attarine Medrese’sini Keşfedin: Medine’nin merkezindeki bu eğitim enstitüsü, inanılmaz karmaşık mimarinin yanı sıra çok ilginç bir tarihe sahiptir. Bu definitley hızlı tur değer var.

Dar Seffarine’de kalın: Bölgedeki en eski otel ve sadece altı adet odası var ve çok samimi bir havası var.

14-15. Gün : Casablanca

Pazarları Gezin: Bu pazarlar diğerlerinden daha küçük olduğundan gezmesi çok kısa sürüyor.

Parc de La Ligue Arabe boyunca yürümek: Bu huzurlu bölge yeşilliklerle dolu olup küçük bir yürüyüş ve konuşma için ideal bir mekandır.

Hasan II Camii’ni ziyaret edin: Bu inanılmaz Cami Atlas Okyanusu’nu muhteşem bir konumdan görüyor.

 

 

0

1 Comment

  1. Eskişehir merkezden ben YILDIZ. Merhabalar sayfa vallaha billaha çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 12-01-2018 07:55:38

    0

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''