HABER

Dünyada Yasaklanan 9 Tuhaf Şey

111views

Turist olarak ziyaret ettiğimiz ülkelerin kanunları hakkında nadiren bilgi sahibiyiz, ancak bazen bu tür tatsız olayları önleyebilir. Buna ek olarak, bu yasalardan bazıları olağan dışı olup, onlara gerçekten inanamıyoruz.

Çeşitli ülkelerin insanlarının kanunlarla yapamadığı en olağanüstü şeylerin 9’unu bulduk.

Noel gününde bisküvi yemek yasak

Birleşik Krallık

Oliver Cromwell, 1644’te, Noel kutlamalarını yasakladı, çünkü Ahmet’in ahlaka aykırı olduğu düşünülüyordu. Tatilin birçok özelliği, tatlı çörekleri ve bisküvi de dahil olmak üzere resmi olarak yasaklandı, ancak sadece Noel Günü’nde.

Cromwell yasasını kaldırma kararnamesinin bulunmadığını merak ediyor, bu nedenle, her İngiliz, Noel Gününde bisküvi yediğinizde teknik olarak suç işlemişti – sadece kimsenin umurunda değil.

Balinalara dokunamazsın

Birleşik Krallık

Başka bir tuhaf İngiliz yasası var: Birleşik Krallık’tan 3 mil yarıçapındaki tüm balinalar, yunuslar ve diğer deniz memelileri Kraliçe’nin malıdır ve bu nedenle onlara dokunmak yasaktır. Lütfen yapmamaya çalışın.

Çin

Doğu’nun gizemli zihniyetleri Çin yasalarını dokunulmaz bırakamazdı. Onlardan birisi, boğulan kişilerin kurtarılmasının yasadışı olduğunu söylüyor.

Bu yasa, bir kişinin kaderine müdahalenin ahlaka aykırı olduğunu belirten Doğu felsefesiyle bağlantılıdır. Ancak şüpheciler, Çin makamlarını sadece bu düzenlemeyle nüfusu kontrol etmeye çalıştıklarını düşünüyorlar.

Tren istasyonlarında öpüşmek yasadışı.

Fransa

Bu kanun hem Fransa’da hem de İngiltere’deki bazı istasyonlarda etkilidir: Sevenler tren istasyonlarında öpüşmek yasaktır.

İlk kez 1910’da Fransa’da, trenler parti istemeyen çiftler tarafından ertelendiğinde ortaya çıktı. Sonuç olarak, yetkili makamlar platformlarda öpüşmeyi yasaklamış fakat yine de sevenler bir an için hassasiyet alabilecekleri özel “öpüşme bölgeleri” oluşturmuşlardır.

Güvercinleri beslemek yasalara aykırı

İtalya

Bir güvercinle bir parça ekmek beslemek mükemmel olurken, Venedik’te para cezası ile cezalandırılabilen yasadışı bir davranış. Bu kanun, kuşların güzel heykelleri ve mimari anıtları kirletmesini önlemek için yasalaştı.

Kinder Surprise Yasaklandı

Amerika

Ünlü çikolatalı yumurtalar, görünüşlerinin tamamlanmasından bu yana tüm ABD’de yasaklanmıştı. Bunun nedeni, ABD yasalarına göre küçük parçaların boğulduğu çocuk korkusu nedeniyle oyuncak koymak yasaklanmıştı.

2013’te devletler sonunda Kinders’i mağazalarının raflarında gördüler. Yetkililer, yumurtaların tek bir parçadan oluşan büyük oyuncaklar olmasını şartıyla satılmasına izin verdi.

Kanada

Kanada’da, eski madeni paralarınızı çiğneyip içerikleriyle birlikte bir şeyler satın alamazsınız. 1985 yılında yürürlüğe giren bir yasa, ancak satın alma bedeli 10 Kanada Doları’nın üzerindeyse madeni paraları ödemeyi yasaklamaktadır.

Karınızın doğum gününü unutmak yasadışı.

Samoa

Samoa, Pasifik Adaları’nda, alışılmadık yasalarıyla ünlü bağımsız bir devlettir. Bir tanesi bir kocanın karısının doğum gününü unutmamasını söyler. Hâlâ devam ederse mahkeme, adamın doğrudan eşinin eline geçecek bir para cezası vermesini sağlayacaktır.

Para basamayacaksın

Tayland

Ve son olarak, Tayland’a gelen tüm gezginlerin bilmesi gereken bir kanun. Bu egzotik ülkede adımınızı izleyin, çünkü onlara oyulmuş saygın Tay vatandaşlarının portreleriyle paraları veya faturaları basmak yasadışıdır.

0

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''