Yurtiçi Turlar

Bolu Abant’ta Keyifli Bir Kış Tatili Geçirin

211views

Batı Karadeniz ve Marmara bölgesinin kesiştiği alanda Bolu’ya bağlanan Abant, kartpostallık görüntülere ev sahipliği yapan mükemmel bir yer. Çam, kayın ve meşe palamutu ağaçlarıyla

Bolu Abant'ta Keyifli Bir Kış Tatili Geçirin

Batı Karadeniz ve Marmara bölgesinin kesiştiği alanda Bolu’ya bağlanan Abant, kartpostallık görüntülere ev sahipliği yapan mükemmel bir yer. Çam, kayın ve meşe palamutu ağaçlarıyla çevrili Türkiye’nin kış tatili üzerine popüler turistik yerlerinden biri olan Abant, kış ayları romantik ve güzel görüntülere kapı aralıyor. Her mevsim güzel olan Abant aslında kış turizmi ile daha çok ön plana çıkmış bir yerdir. Kış ayları, gölü çevreleyen ormanlar ve karlarla kaplı dağlar göz kamaştırıcı bir hale bürünüyor.

Heyelanlardan oluşan ve deniz seviyesinden 1328 metre yüksekte bulunan Tatlısu gölü Abant haftasonu kaçamağı ve kış tatili üzerine uğrak noktalardan biri. İstanbul ve Ankara’ya kısmen yakın bir konumda bulunan Abant gölünde keyifli doğa yürüyüşleri ve fayton gezileri yapabilirsiniz. Aynı zamanda 6,5 km’lik gölün her bir köşesini keşfetmek için at kiralayabilir ve adım adım bu doğa mucizesi olan bölgeyi keşfedebilirsiniz. Özellikle orman ve ağaç türleri bakımından zengin bir içeriğe sahip olması burayı doğa ve havası bakımından tertemiz kılıyor. Sakin bir haftasonu geçirmek ve şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için ideal bir yerdir.

İstanbul’a Yakın Haftasonu Tatili İçin Eşsiz Bir Yer

Dinlenmek ve kış sporları yapmak için büyüleyici tatil köylerine ev sahipliği yapan Bolu, İstanbul ve Ankara’dan gelenler için çok cazip bir yer. İstanbul’a olan yakınlığı sebebiyle, yerel turistler olduğu kadar yabancı turistler için de uğrak noktalardan biri olan Bolu, kış sporları ve yaz ayları yürüyüş ve kamp üzerine pek çok fırsat sunuyor.

Yerli halkın çoğu yaz aylarında piknik veya haftasonu kaçamağı yapmak için Abant ve çevresini tercih ediyorlar. Daha çok kış tatili üzerine ön plana çıkan Bolu, aynı zamanda sonbaharın her tonunun görüldüğü göz alıcı yerleriyle de dikkat çekiyor.

Şehir merkezi gezileri için yeterli alana sahip olmasa da kentin eteklerinde metropolün koşuşturmacasından kaçmanıza yardımcı olabilecek birçok güzellik yer almaktadır. Bolu’da ilk akla gelen şey elbette doğanın tüm renklerini bulabileceğiniz Yedigöller ve kış sporları sevenlerin çoğunlukla tercih ettiği Kartalkaya’dır. Buralarda çeşitli haftasonu etkinliklerine katılabilir, dinlenme fırsatı sunan küçük dağ evlerinin yanı sıra zamanınızı iyi değerlendirebileceğiniz kayak merkezlerine gidebilirsiniz.

Tarihe Açılan Kapı

Abant ve Yedigöller dışında Bolu’da Osmanlı İmparatorluğu’ndan kalma tarihi yerler de bulunuyor. Örneğin, Göynük ve Mudurnu Kasabaları, Bolu’nun tarihi güzelliklerini görebileceğiniz mekânlardan sadece ikisidir. Buralar şehir merkezine yakın konumda bulunmaktadır. Tarihle ilgiliyseniz buraları ziyaret etmek oldukça güzel olacaktır.

Abant Gölü’ndeyken kesinlikle çevre köyler de ziyaret edilmelidir. Dağ köylerinde yaşayan samimi insanlar görülmeye değerdir. Köy insanları burada halkın ne kadar dostça olduğunu gösterir niteliktedir.

Doğa Sporlarına Elverişli Bir Yer

Yamaç paraşütü için de çok elverişli bir yer olan Abant’ta kısa bir eğitimden sonra yamaç paraşütü deneyimi yaşayabilir ve bu doğa harikası yeri bir de havadan kuş bakışı seyre doyabilirsiniz. Ayrıca dağ bisikleti meraklıları için Abant’ta düzenlenen günlük bisiklet gezileri düzenlenmektedir. Doğa ile iç içe keyifli bir gün geçirmek için çam ormanları arasında yapacağınız bisiklet sürüşleri de buranın öne çıkan aktivitelerinden biridir.

İstanbul’dan gelmek isteyenler için direkt Bolu’ya gelebilir ve şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile Abant’a ulaşım sağlayabilirsiniz. Abant’ta her bütçeye uygun konaklama yerleri ve çadır atmayı düşünenler için kamp alanları bulunmaktadır.

Hazır kış ayları da gelmişken bir haftasonu sevdiklerinizle birlikte Abant’a gidebilir ve bu doğa harikası yerin keyfini çıkarabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın! Abant’ta bir yandan karın keyfini çıkarırken, bir yandan da büyüleyici beyaz örtünün Abant’a kattığı göz alıcı manzaraları fotoğraflayabilirsiniz.

0

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''