İspanya Gezi Rehberi

Barcelona Gezi Rehberi

137views

Barselona, İspanya • 360 ° Hava Panoramaları

Dünya’nın en popüler şehirleri arasında yer alan Barcelona – İspanya Bir çoğumuzun aklında hep bir futbol takımı olarak yer edinmiştir.Peki Dünya’ca ünlü ve bir o kadarda düzenli bir şehir olan Barcelona’yı bu kadar yakından izlemiş miydiniz? Gitmiş kadar olacaksınız. 🙂

Kaynak:http: www.airpano.com

 

Barcelona, Spain - AirPano.com • 360° Aerial Panoramas • 360° Virtual Tours Around the World

 

Keyifli Okumanı Böldük 🙁 Facebook sayfamızı Beğenir Misin? facebook.com/gezivego

 

Barselona, dünyanın en ünlü antik kentlerinden biridir. Efsanelerden birine göre kent, Roma mitolojisinden 400 yıl önce Yunan mitolojisinde efsanevi kahraman olan Herkül tarafından kuruldu. İkinci efsane, Barselona’nın temeli Carthaginian Hamilcar Barca, komutanı Hannibal’ın babasıdır.

Akdeniz kıyısındaki ideal konumu nedeniyle Barselona, Romalılar, Visigoth’lar, Moorslar, Franksler, İngilizler ve diğer uluslar dahil olmak üzere birçok ülke tarafından defalarca kuşatılmış ve fethedilen gelişen bir kentti. Buna rağmen, şehir mirasını bugüne kadar koruyabildi. Eski kalelerden ultramodern gökdelenlere kadar çeşitli Barselona yer işaretleri, tarihinin neredeyse tüm dönemlerini kapsar.

Barcelona from the height of 350 meters

Eski şehrin merkezi Gotik Bölge’dir. Halen Ortaçağ’da inşa edilen birçok yapıya ve ilk Roma yerleşimlerinin etrafında inşa edilmiş bazı binalara bile sahiptir. Gotik Bölge’nin hemen yanında yer alan La Rambla, Barselona gezisi planlayan herkes için mutlaka görülmesi gereken canlı bir caddedir. Güzel dükkanların ve restoranların yanı sıra burada hemen hemen her bina mimari bir anıt. Özellikle ilginç olan, camdan yapılmış ve mozaiklerle süslenmiş eski Boqueria pazarının yanı sıra Columbus’a 60 metre yüksekliğinde anıt. Anıt, ünlü gezgininin Amerika’ya yapacağı ilk seferden indiği tam da duruyor.

Columbus Monument

Kentin yüksekliği farklı tepelerden oluşur. En yüksek noktası (deniz seviyesinden 500 metre yukarıda), tablo güzelliğinde Barselona manzaralı Tibidabo Dağı’dır. Dağın adı «Tibi Dabo» («Sana vereyim») Latince’dir; şeytanın sözleri, dünyanın güzelliklerini en üstten göstermek için onu cezbetmek için Tanrı’ya fısıldadı.

İkinci en yüksek nokta (173 metre), Barselona’nın 1929’daki Dünya Fuarı’na ve 1992’de Yaz Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yaptığı Montjuic dağıdır. İlgilendiği yerel yerler arasında, aydınlatma, müzik ve bazen havai fişekler bulunan elips şeklindeki fütüristik Sihir Çeşmesi yer alır. Dağın tepesine biraz ilerleyince, Montjuïc Parkı ve Olimpiyat alanının yanı sıra Barselona’nın en ünlü tarihi binalarından biri olan Montjuic Kalesi’ni bulabiliriz. Şehri savunmak için 17-18. Yüzyılda inşa edilmiştir. Tarih boyunca, kale birkaç kez ele geçirildi: Count Peterborough önderliğindeki İngilizler ve ayrıca Napolyon birlikleri tarafından. Günümüzde bir askeri müze bulunmaktadır.

City at night

Dağ eteğindeki Plaza de España, şehrin en büyük meydanlarından biri 1929 Dünya Fuarı’na adanmıştır. Meydanın önünde 47 metrelik iki adet Venedik Kulesi var ve ortada Barok tarzda heykeller ile süslü muhteşem bir çeşme var. Barselona’daki Plaza de España kentin eski ihtişamının simgesi olarak ve aynı zamanda modern şehir devletinin sembolü olarak hizmet ediyor. Gerçekten görkemli bir semboldür!

20. yüzyılın diğer önemli anıtları arasında, mimar Luis Domenech i Montaner tarafından yaptırılan Katalan müziği tarzının güzel bir örneği olan Katalan Sarayı ve modern 38 katlı gökdelen Agbar Kulesi (4 katlı yer altı ). Kulenin şekli su, Montserrat dağının muhteşem şekli ve Barselona’daki Sagrada Familia’nın çan kulelerinden esinlenmiştir. Bütün bu yapı metal ve renkli cam panellerden yapılmıştır.

Barcelona view at sunset

Ancak tüm Barselona simge yapıları, mimar Antoni Gaudí tarafından tasarlanan büyük anıtlarla karşılaştırıldığında soluklaşıyordu. Elbette, Barselona’daki her anıt benzersizdir, ancak her biri belirli bir stile atfedilebilir. Barok çeşmeler, Venedik Kuleleri, modern binalar ve antik Roma kalıntıları, dünyanın dört bir yanındaki diğer şehirlerde bulunabilir. Ek bilgi olmadan, İspanya, İtalya ya da belki de Çek Cumhuriyeti’nden fotoğraflar görürseniz işaretlemek zordur? Bununla birlikte, Gaudi’nin her mimari başyapıtı dünyadaki hiçbir şey gibi değildir. Tek yapmanız gereken binalarından, balkonlarından ya da “girdaplar” dan birini görmek ve onun stilini diğerlerinden anında tespit edebilmen mümkün. Diğer şehirlerde Gaudi tarafından tasarlanan birkaç ev var, ancak mirasının çoğu Katalonya’nın başkentinde bulunabilir.

Bu inanılmaz mimar hakkında yazılmış milyonlarca sayfa var – kendi tarzının kurucusu sadece kendisine has olan – hiçbir kelime Gaudi’nin eşsiz şaheserlerinin özünü taşıyamaz. Gaudí, çocukluğunu deniz kenarında geçirir, bu nedenle evlerinin tamamı bir kum kalesine benzemektedir. Gökyüzü ve deniz en iyi iç mekanı, ahşap ve bulutları mükemmel heykel formları olarak düşünüyordu. Gaudi, kapalı ve düzenli biçimli boşluklardan nefret ederdi, düz çizgilerden kaçındı ve onları insan yapımı olarak gördü; Oysa bir daire tanrısal kökene sahipti. Mimarın bu gibi inançlarla yarattığı başyapıtları tanımlamak zordur.

Kendin için görmelisin. Panoramalarımız başyapıtlarından bazılarını gösterecek: Park Güell (1900-1914), Casa Milà (1906-1910) ve Barcelona’da son 130 yıldır yapım aşamasındaki Sagrada Familia.

Casa Mila by Antoni Gaudi architect

Toplamda Gauidi tarafından Katalonya’nın başkentinde yaratılan düzinelerce yapı var ve bunların hepsi binalar değil. Örneğin, 17 hektardan daha fazla alanı kaplayan Park Guell’de, Gaudi’nin güçlü hayal gücüyle yaratılmış çok sayıdaki ev ve çeşme, yol ve sütunlar vardır.

Sagrada Familia’ya daha ayrıntılı bir göz atalım. Holy Family Kilisesi (veya Sagrada Familia), Barselona’nın Eixample semtinde, Antoni Gaudi’nin ünlü projesi olan ve 1882’den beri özel bağışlarla inşaatı devam eden bir kilisedir. Gaudi sadece bir mimar olmasına rağmen, onun katkısı olmuştur 1883-1926 yılları arasında efsanevi kilisenin bugünkü görünümünü tanımladı. Ve 2008’de, 400’den fazla İspanyol kültür işçisi grubunun kilisenin inşasını durdurmasını talep etmesine rağmen (onlara göre, büyük mimari başyapıt, esas olarak turizm endüstrisine yönelik dikkatsiz ve beceriksiz restorasyona kurban gitti) Alışılmadık bir görünüm onu ​​Barselona’nın başlıca turistik yerlerinden biri haline getirmiştir. Papa Benedict XVI Kasım 2010’da Sagrada Familia’yı kutsadı ve şimdi resmen kilise servisleri düzenleyebiliyor. Yapım aşamasında bile kilise inanılmaz güzel görünüyor.

Barselona yönetimi, fotoğraf seansımızda Sagrada Familia inşaat alanındaki tüm vinçleri kaldırmayı nazikçe kabul etti. Burayı vinçle görmek isterseniz, sanal turlarımızda panoram 22’yi açabilirsiniz.

Sagrada Familia

Panoramik Barselona manzarası size kenti kuşbakışı görünümü ile gösterdiğinden neredeyse tüm şehri açığa çıkardığı anlamına geliyor. En çok ilgilendiğiniz herhangi bir Barselona işaretini veya tarihi dönemi seçebilir ve yakınlaştırabilirsiniz. Sanal gezinin tadını çıkarın!

0

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''