Bangladeş Gezi Rehberi

Bangladeş Hakkında 20 İlginç Bilgi

490views

Bangladeş Müslüman Halk Cumhuriyeti Güney Asya’da bulunan müslüman bir devlettir. Dünyanın nüfus yoğunluğu bakımından da en kalabalık ülkelerindendir. Sürekli sorunlar yaşayan dünyanın en yoksul ülkelerinden birisi siyasi karışıklıklardan dolayıda elindeki olanakları yeterinde değerlendiremiyor. Farklı yönleriyle dikkat çeken Bangladeş i bu yazımızla daha yakından tanıyacaksınız.

İşte Bangladeş Hakkında Şok Edici Bilgiler

20. Bangladeş in resmi adı Bangladeş Halk Cumhuriyetidir. Bangladeş in anlamı bengal in ülkesi olup resmi dili bengal dilidir.

19. Bangladeş te akarsuların çoğu ova içinde birleşmekte ve bazı yerlerde göller oluşturmaktadır.  Akarsuların çokluğu Bangladeş ovasını verimli kılarken, her yıl taşkınlara ve sel baskınlarına da yol açmaktadır.  Bunun yanı sıra denizin kabarması da zaman zaman su baskınlarına sebep olmaktadır.

18. Dünya’da okuma yazma oranı en düşük ülkelerdendir. Halkın %33,1 i okuma yazma bilmektedir. Köylerin genelinde ilkokul bile bulunmamaktadır.  Ülkenin üç büyük üniversitesi Dakka şehrinde bulunmaktadır. Halkın kültür seviyesi ve ekonomik durumu çok düşüktür.

17. Bangladeş in nüfusunun yarısından fazlası çiftçilerden oluşur. Ve ülke ekonomik tarıma dayalıdır. Başlıca ürünleri pirinç, dayanıklı gıda maddeleri, hint keneviri ve çay dır. Bu alanda Çin Halk Cumhuriyeti ve Hindistan dan sonra dünya üçüncüsüdür.

16. Bangladeş teki çiftçilerin yaygınlığına rağmen, ihracat kazançları esas hazır giyim endüstrisinden geliyor. İş gücü maliyeti de çok ucuz olduğu için, çoğu ülkesinden bu topraklara gelmiş iş adamları bulunmaktadır.

15. Bangladeş’ te 2000 den fazla sözlü ve yazılı basın organı bulunmaktadır. Bununla birlikte ülkedeki sürekli okuyucu oranı yalnızca %15

14. Bangladeş dünyanın en büyük nehir haritasına ve dünyanın en büyük ormanına ev sahipliği yapıyor. Bangladeş in başkentinde bulunan Baitul Mukarram camii 30 bin kişilik kapasiteye mevcuttur. bu özelliği ile bu cami dünyanın en büyük camileri arasında ilk 10 cami arasına girmektedir.

13. Bangladeş’ teki balıkçı limanı ve plaj olarak kullanılan alan tam 120 km uzunluğundadır. Buda dünyanın en uzun kırık olmayan deniz plajı ünvanına sahip olmasını sağlar.

12. Bangladeş in en büyük şehri başkent Dakka dır. Şehrin tahmini nüfusu 15 milyon olup, bu rakam bu şehri dünyanın en büyük şehirleri arasında yapmaktadır.

11. Bengal kaplanı Bangladeş in ulusal hayvanıdır.  (bizdeki van kedisi gibi) Çok görkemli bir hayvandır. Bu hayvanın kükremesi neredeyse 3 km uzaktan bile duyulabilir. Bengal kaplanı artık ne yazıkki nesli tükenmekte olan bir tür.

10. Bangladeş in tabanı kayalık olması sebebiyle ülke geneline yayılmış büyük bacalara sahip yüzlerce tuğla fırını var. Tuğlalar dövüldükten sonra inşaat için kullanmak için kayaya dönüştürürler.

9. Bangladeş in ulusal bayrağı 17 ocak 1972 de kabul edilmiştir. Bugün ki japonya bayrağına oldukça benzeyen bayrağın tek farkı zeminin yeşil olmasıdır. Bayrağın ortasındaki yuvarlak şekil Bangladeş topraklarına doğan güneşi, güneşin renginin kırmızı olması ise Bangladeş in bağımsızlığı için canını veren insanların kanı olarak tasvir edilir.

8. Bangladeşli insanlar nadiren gülümser. Bunun nedeni çok gülümsemenin olgunluk belirtisi olarak görülmesidir.

7. Bangladeş’in başkenti Dakka’ da kömür ocaklarında çalışarak, ailelerinin gelirlerine katkıda bulunurlar. Aynı iş için erkekler 3 dolar kazanırken, kadınlar 2,5 dolar kazanıyor.

6. Bangladeş fuhuş un yasal olduğu az sayıdaki müslüman ülkelerden birisidir. Bangladeş’ te fuhuş sektöründe çalışan 10 12 yaşlarındaki çocuk kadınlar daha olgun ve dolgun görünsün diye kısırlık ve diyabetik e yol açan sitroitleri kullanmak zorunda kalırlar.

5. Unicef in araştırma raporunda yer alan sonuca göre dünyanın en fazla çocuk gelini olan ülkeler arasında ilk sırayı alıyor. Ülkede yapılan istatistiklere göre kız çocuklarının %21 i 16 yaşına varmadan, kalan %65 ise 18 yaşına gelmeden evlendiriliyor.

4. Bangladeş’te 2002 yılından beri plastik poşetlerin kullanılması yasaklanmıştır. Plastik poşetler drenaj sistemini tıkadığı için büyük sel felaketlerine sebep olduğundan kullanılmasına izin verilmemektedir.

3. Dakka dünyanın çekçek başkenti olarakta bilinir. Şehirde hergün 400 binkişi çek çek kullanmaktadır. Başkentte en büyük kültür alış veriş ve iş merkezleridir.

2. Kriket ülkenin en popüler sporudur. Bangladeş milli kriket takımı 6 defa dünya kriket şamiyonası elemeleri katılıp 1 defa 1. olmuştur.

1.  Bangladeş in bilinen en eski şehir sitesi  makastangar şehrindedir. Kuzeydoğuda Bangladeş’ in en engebeli şehri olan  Sylhet’ te Avrupada’ ki anıtların bir çok benzeri bulunuyor.

2+

2 Yorumlar

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''

Bu web sitesi çerezler kullanır ve tarama verilerinizi geliştirmek için kişisel verilerinizi ister. Daha fazla bilgi için  Politikalarımıza göz atın.