Sanat & Kültür Gezileri

Afrodit’in Türk Evi: Aşkın antik kenti Afrodisias

Afrodisias Gezi Rehberi
Afrodisias Gezi Rehberi
238views

Aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’e adanmış bir antik kent olan Afrodisias, Türkiye’deki Yunan ve Roma dönemlerinin en önemli arkeolojik alanlarından biridir.


Afrodit kenti Afrodisias, Aydın’ın batı eyaletindeki Geyre köyünde, dünyaca ünlü Efes’e arabayla sadece iki saat uzaklıkta yer almaktadır. Antik Karia bölgesinde Morsynus Nehri’nin oluşturduğu verimli vadide çiçek açan Aphrodisias, bir zamanlar sadece tüccarların değil, Anadolu’da hala ayakta duran Yunan şehirlerinin çoğu gibi, aynı zamanda sevgililerin – yıldız çarpı veya değil.

Afrodisias, MÖ 2. yüzyıldan MÖ 6. yüzyıla kadar gelişti. Şehir mermer bir ocağın yakınında inşa edildi, bu nedenle bu aşk kentinin bir zamanlar mermer cephesi sayesinde Akdeniz güneşinin altında parlaması şaşırtıcı değildi. Şehir Yunanlılar tarafından inşa edildi ve adlandırıldı, ancak daha sonra aşk tanrıçası Venüs adını veren Romalılar şehri kutsal aşk yeri olarak kabul ettiler. Daha sonra hacılar, hepsinin en tanrıçasına saygı göstermek için şehre akın etti.

Mermer ocağının yakınında kurulduğu için Afrodisias’ta oyulmuş heykeller yüzyıllardır Yunan ve Roma şehirlerini süslüyordu. MS dördüncü yüzyıldan sonra, Afrodisian heykeltıraşlar, Roma İmparatorluğu’nun büyük merkezlerindeki mermer portre büstleri ve imparator, vali ve filozofların heykelleri için büyük talep gördü. Bu, şehri sadece hacılar için değil, sanatçılar için de bir merkez haline getirdi.

Hıristiyanlık bölgeye yayıldığında şehir önemini kaybetmedi. Hristiyanlar şehri yeni bir aşk mekanına dönüştürdüler – chaster. Ancak hacılar bölgeye gelmeyi bıraktığında şehir geriledi. MS yedinci yüzyılda, büyük bir deprem şehri yere salladı ve Afrodisias bir daha asla toparlanamadı.

Afrodisias’ta Ne Göreceksiniz?

Afrodit Tapınağı şehrin kendisi kadar eskidir. Ne yazık ki, kuruluşundan bu yana hayatta kalan bazı sütunlar ve birkaç detay dışında görülecek çok şey olmamasına rağmen, site Afrodit Kültü’ne ev sahipliği yaptığı için şehirdeki hayatı anlamak için çok önemlidir. Arkeologlara göre tapınağın merkezinde duran bir heykelle gerçekleşen Afrodisias Afroditi sadece aşk tanrıçası değil, aynı zamanda doğurganlık, güzellik ve sonsuz sevginin bir simgesiydi. Hıristiyanlığın gelişiyle tapınak bir kiliseye dönüştürüldü, ama hemen değil. Kayıtlara göre, Hıristiyanların MS 500 yılında tapınağı kiliseye dönüştürmesi birkaç yüz yıl sürdü

Tıpkı diğer Yunan ya da Roma şehirlerinde olduğu gibi Afrodisias’ın da 8.000 kişi kapasiteli bir tiyatrosu var. Tiyatronun sadece sahne oyunları için değil, aynı zamanda hayvan veya gladyatör dövüşleri için de kullanıldığına inanılmaktadır. Bir zamanlar yerlileri eğlendiren hayvanların ve gladyatörlerin güzel oymaları ile süslenmiştir. Şehirde ayrıca tüm Akdeniz havzasındaki en iyi korunmuş stadyum kalıntılarından biri olduğu söylenen bir stadyum var. Temelde atletizm gibi spor etkinlikleri için bir sahne idi, ancak daha sonra karnavallar ve sirkler için de kullanıldı.

Romalılar tarafından bir meclis binası olarak kullanılan Bouleuterion da vardır. Şehirdeki gücün merkeziydi. Şehrin en zengin aileleri Afrodisias’ın geleceğini tartışmak için burada toplandılar. İki katlı sütunlu mermer sahne cephesi ile maksimum 1.700 kişilik mermer koltuklarla kaplı, tiyatro benzeri kapalı bir yapıdır. Oditoryumun alt kısmı, radyal merdivenlerle beş sıraya bölünmüş dokuz sıra mermer koltukla sağlam kaldı. Üst kısmın ek 12 sıraya sahip oturma maalesef çöktü.

4+

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''