Afrika GezileriKenya Gezi Rehberi

Afrika Safari Fotoğrafçılığı Kılavuzu

139views

Merhaba geziseverler bugün safari fotoğrafçılığı hakkında tecrübelerimizden bahsedeceğim.

Şimdiye kadar almış olduğum en iyi fotoğraflardan bazıları Afrika çalılığı çevresindeki maceralarımdan geliyor. Böyle inanılmaz bir manzara ve dünyanın en etkileyici yaban hayatı ile fotoğrafçıları hayali gerçek oluyor.

İşte safari fotoğrafçılığı için yeni başlayanlar kılavuzu!

Güzel Çekimler İçin Doğru Kamerayı Getirmek Önemlidir.

FUJIFILM X-T2 olmadan asla bir yere gitmedim. Bu kamera benim için çok iyi oldu. Kullanımı, ultra dayanıklılığı ve hava şartlarına dayanıklılığı (seyahat ederken çok önemlidir).

Kamera, kompakt bir magnezyum gövdeye sahip ve kullanım ve kavrama açısından dengeli. En iyi şeylerden biri otofokus hızının hayvanları izlemek için basit ve doğru olmasıdır. Kapsamlı, kesintisiz otomatik odaklama sistemi  ile objelere odaklanacaksınız, böylece en iyi çekimi yapmış olacaksınız.

FUJIFILM X-T2, diğer özellikleri açısından, X-Trans CMOS III sensörü ve X-Processor Pro sayesinde Dikey Pil Grip ve üstün renk sunumu ile süper hızlı 11 FPS çekim hızına sahiptir.

Faydalı İpucu: Getirmeye karar verdiğiniz kamera ne olursa olsun, nasıl kullanılacağını bildiğinizden emin olun. Kullanım kılavuzunu okuyun, YouTube’da bazı eğitimler izleyin ve gitmeden önce farklı ayar ve koşullarla denemeler yapın. Maceralarınız sırasında fotoğrafçılık becerilerinizi en üst seviyede tutmak isteyeceksiniz.

Seyahat ettiğiniz konuma bağlı olarak, çoğu araba sabahın erken saatlerinde, yaklaşık 5 ila 6 arası yola çıkar ve akşamları saat 4 civarında, gün batımından hemen sonra döner. Toplamda 11 tane otobüs vardır.

Sabah Yolculuğu:  Sabah erken saatlerde savana ya yapılan  yolculuklar hava genellikle oldukça soğuk olduğundan, üstünüzü kalın giymek isteyeceksiniz. Gün doğarken de mükemmel bir manzara sizi bekliyor olacak.

Akşam Yolculuğu: Dönüş akşama doğru güneş batarken başlar. Yolculuk sırasında yemek molası da verilir. Ancak sıcaklık akşamları çok hızlı düştüğünden bu mola uzun sürmez.

Safari yapmak, küçük çalılar ve sınırlı yaşam alanı anlamına gelir. Ne getireceğinizi karar vermeden önce, ne tür alanlarda bulunacağınızı ve ne kadar bagaj götürebileceğinizi öğrenin. Nairobi’den Maasai Mara’ya seyahat ederken, yaşadıklarım beni çok yormuştu.

Havayolu şirketi ne yazık ki sadece el bagajları dahil olmak üzere 15 kg yüke izin verdiler. Bu, kamera ve kamera çantalarının (zum lensleri, kameralar, vb.), Cüzdanımın, giysilerimin toplam ağırlığından azdı. Bu ağırlığa uymak zorunda olduğum için eşyalarımın bir kısmını bırakmak zorunda kaldım.

Safari’de bir zoom lensi mutlaka bulunması gereken bir şey! Ancak bu, gereksiz harcama yapmanız anlamına gelmiyor. Benim tavsiyem, çok yönlü bir zumlu lens satın almak yerine güçlü bir zum objektifi kiralamaktır.

Pahalı kamera donanımı ile seyahat ederken,güvende olduğunuzdan emin olmak için kesinlikle seyahat sigortası yaptırmalısınız!  Yaptıracağınız seyahat sigortasında eksiklik olmamasına dikkat edin.

Çok yönlü zum objektifi için, FUJINON XF55-200mmF3.5-4.8 R LM OIS‘i seviyorum çünkü hala çantama sığacak kadar küçük! Hızla ve yakından odaklanır. Ayrıca harika bir görüntü sabitleme özelliği var, bu nedenle bir Afrika safari turu için en iyi seçim.

Şimdi size Çektiğim fotoğraflardan bir kaçını göstereyim.

 

Afrika safari, yaşam boyu unutamayacağım bir maceradır…

 

0

Yanıt bırak

GeziveGo
Gezivego-Gezi Rehberi-Sosyal İçerik Platformu

''Hayatının seni geçmesine izin verme. Kaybolmak için güzel bir yer bulalım.''